Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2016

Od redakcji | 3

W rozmowie z Piotrem Wężykiem (s. 8) naprawdę trudno puścić wodze fantazji. Czego by tu człowiek nie wymyślił, zastanawiając się nad leśnictwem przyszłości, i tak okaże się, że jeśli jeszcze takie rozwiązanie nie istnieje, to jest już w fazie eksperymentalnej.

Las w duchowej optyce | 7

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski było gospodarzem Regionalnych Dni Lasu, zorganizowanych wespół z RDLP w Radomiu. Co wnosi w życie leśnika tego typu impreza? Zapytaliśmy nadleśniczego Adama Podsiadło:

Ogranicza nas tylko wyobraźnia | 8-11

Robot przejdzie wśród zachipowanych drzew i zbierze dane, dron wykona skaning laserowy i zgromadzi próbki powietrza, kamera na plecaku zarejestruje dane, a nadleśnictwo zaprosi na wirtualną wycieczkę po lesie. Science fiction? Wg dr. hab. inż. Piotra Wężyka z Wydziału Leśnego UR w Krakowie taki las to kwestia czasu, a postęp technologii ogranicza tylko brak odważnych decyzji.

Dokąd zaprowadzi nas inwentaryzacja zwierzyny? | 12-13

„Ocena liczebności zwierzyny – skąd przychodzimy, dokąd idziemy?” – pod tak znamiennym tytułem odbyła się pierwsza sesja naukowa, zorganizowana w ramach Wszechnicy Łowieckiej. Spotkanie miało miejsce 9 czerwca w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie.

Pierwokupy na torze przeszkód | 14-16

Ze znowelizowanej ustawy o lasach wynika, że pierwokupowi przez LP podlegają działki oznaczone Ls także zabudowane, m.in. willami i fabrykami. Tę nieszczęśliwą regulację prawną mogłoby ulepszyć orzecznictwo Sądu Najwyższego, jeśli Notariat Polski razem z DGLP wypracuje wspólne ustalenia i dostarczy mocne argumenty – mówi notariusz Mirosław Kupis, prowadzący kancelarię notarialną w Warszawie.

Idea, która kosztuje | 17-19

Ochrona przyrody to nie tylko piękna idea, ale i znaczące koszty w całokształcie gospodarki leśnej. Dokładna znajomość ich oraz struktury może być pomocna w zdobywaniu funduszy zewnętrznych na ochronę i stanowić liczący się argument w negocjacjach z przedstawicielami organizacji ekologicznych – mówi dr inż. Bartłomiej Peret, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa.

Narodowy. Czytaj: apolityczny i społecznie akceptowany | 20-21

Zasoby leśne w Polsce, jako dobro wspólne, wymagają narodowej zgody na sposób zarządzania nimi, a PGL Lasy Państwowe potrzebuje narodowej aprobaty dla długookresowej strategii rozwoju. Dlatego potrzebny jest Narodowy Program Leśny.

Wszystkiego policzyć się nie da | 22-23

Wiadomo, że wszystkiego policzyć się nie da, dlatego wybraliśmy pewne cechy lasu oraz gatunki zwierząt i roślin, które zgodnie z danymi naukowymi są wskaźnikami wartości przyrodniczej lasów – mówi Jan Tabor z Wydziału Ochrony Przyrody DGLP, koordynujący prace inwentaryzacyjne w Puszczy Białowieskiej.

Już jesienią XV edycja Targów EKO-LAS | 23

Międzynarodowe Targi Poznańskie już we wrześniu zamienią las w Janowie Lubelskim w niezwykle spektakularne i jedyne w naszym kraju widowisko z dynamicznymi pokazami maszyn wykorzystywanych do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna. Leśne show odbędzie się w dniach 1–3 września 2016 roku.

Drzewa w miejskiej dżungli | 24-25

Zieleń miejska to niedoceniany czasami element infrastruktury. O tym, jak o nią właściwie dbać, dyskutowano w Warszawie podczas IX Konferencji Zarządzanie Zielenią Miejską.

Lasy przyszłości a modelowanie klimatu | 26-27

Postępujące zmiany klimatu wymuszają potrzebę testowania różnych modeli zmian klimatycznych w celu minimalizowania związanych z tym zagrożeń. W Internecie dostępne są kreatory klimatu, dzięki którym każdy użytkownik w wybrany sposób może modelować przyszły klimat.

Bieszczadzkie placówki | 28-30

By pogodzić ograniczenie powierzchni grodzeń z jednoczesnym obniżeniem poziomu szkód od zwierzyny płowej, Nadleśnictwo Lutowiska sięgnęło po metodę grupowego odnowienia jodły. Sprawdza się ona w warunkach bieszczadzkich przy przebudowie drzewostanów występujących na dawnych gruntach porolnych.

Niepełnosprawni w lasach, cz. 2 | 31

W poprzednim artykule dotyczącym niepełnosprawności napisałem, kto może być uznany za taką osobę. Gdy mówimy o udostępnianiu im lasów, przeważnie mamy na myśli poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oto kilka podstawowych różnic w budowie dwóch najczęściej spotykanych rodzajów wózków ręcznych: spacerowych i aktywnych.

Wiekowa Czerlonka | 32-33

Po jubileuszu stulecia białowieskich kolejek leśnych przyszła kolej na inną rocznicę. Pamiątką po I wojnie światowej na terenie Puszczy Białowieskiej są dwie osady leśne: Grudki i Czerlonka, założone przez okupanta niemieckiego w celu eksploatacji puszczańskiego drewna. Powstała w 1916 r., na niedużej polanie w oddz. 469, Czerlonka obchodzi w tym roku swoje stulecie.

Listy do redakcji | 34-35

Przyokopowe drzewa Co spotka spacerowicz w lasach okolic Legionowa? Oto ciekawy głos naszej czytelniczki.
Promocja czy edukacja? Nadleśnictwa prześcigają się dziś w gadżetach i programach promocyjnych. Pytanie, bardzo proste, brzmi: po co? Moim zdaniem potrzeba więcej działań edukacyjnych niż promocyjnych.

Rynek drzewny | 37

Paged SA na nowym kursie Zmiana prezesa Nowelizacja ustawy o OZE Poprawka LP przyjęta Bliski Wschód Polscy drzewiarze podbiją tamtejszy rynek?

Na każdego Wajraka znajdzie się w przyrodzie jakiś Antywajrak | 38

Na każdego Wajraka znajdzie się w przyrodzie jakiś Antywajrak Podczas gdy Adam Wajrak przemierza Polskę jak kraj długi i szeroki z cyklem spotkań autorskich, gdzie głównym tematem jest Puszcza Białowieska, Lasy Państwowe marnotrawią cenny czas i zasoby, tkwiąc w złudnym przekonaniu, że społeczeństwo jest na tyle mądre, że nie podda się żadnej manipulacji.

O przemysł drzewny w Bydgoszczy | 38

Kurier Poznański
O przemysł drzewny w Bydgoszczy