Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2016

Od redakcji | 3

Szanowny Panie Profesorze! Pańskie zasługi na rzecz opracowywania historii naszej dziedziny to rzecz niepodważalna i dystansująca wszystko, co w tej dziedzinie stworzyli inni.

Drzewko do drzewka i zbierze się 100 mln | 2

Nadleśnictwo Cewice (RDLP w Gdańsku) już po raz trzeci zorganizowało otwartą akcję sadzenia drzew „Las zaprasza”.

Z myślą o kuracjuszach | 7

Pul określa szczegółowo postępowanie hodowlane w drzewostanach gospodarstwa specjalnego, utworzonego dla lasów uzdrowiskowo-klimatycznych, ale nie reguluje całościowo zagospodarowania terenu. Mówi o tym Paweł Panaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów

Jeszcze o „ciąć albo nie ciąć”, czyli o Puszczy Białowieskiej w odpowiedzi na „Oto są pytania…” | 8-10

W tekście Ryszarda Kapuścińskiego („Las Polski”, nr 8/2016) na temat mojego artykułu „Ciąć albo nie ciąć…” („Las Polski”, nr 4/2016), nie znalazłem, mimo zapowiedzi w tytule, jasno sformułowanych pytań. W ramach konstruktywnej wymiany zdań chciałbym sprostować zawarte w nim nieprawdziwe stwierdzenia i nieuprawnione sugestie, w kilku zaś sprawach spróbuję wyrazić i uzasadnić odmienny pogląd.

Jak chronić grunty leśne w świetle prawa? | 11-13

Presja zabudowy sprawia, że w obrębie miast znaczenie zapisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych jest wyjątkowo duże. Tymczasem obecny stan prawny umożliwia zmiany użytków gruntowych z pominięciem jej przepisów.

Myśl jest przednia! – głosy leśnych historyków | 14-15

„O potrzebie historii leśnictwa” napisał w poprzednim numerze prof. Władysław Chałupka. Poniżej przedstawiamy głosy w tej sprawie czterech leśników, którzy z niemałym zaangażowaniem i sukcesami zajmują się dziejami swojej dziedziny.

Czekając na mundury | 16-17

Przedłuża się oczekiwanie na nowe wzory mundurów leśnych, zatwierdzonych rozporządzeniem Ministra Środowiska. W oczekiwaniu na nowe wzory niektórzy dostawcy umundurowania ograniczyli zapasy magazynowe. Zdarza się więc, że ktoś, kto chce uzupełnić jakiś element stroju służbowego, natrafia na problem.

Podstawa to pochłanianie i substytucja | 18-19

Leśne jednostki pochłaniania powinny być kojarzone nie z magazynowaniem węgla w lasach, lecz z jego pochłanianiem.

Niedźwiedzie wróciły do dawnych ostoi | 20-21

Badania największego polskiego drapieżnika nie są łatwe. Dzięki współpracy z karpackimi leśnikami od ponad trzech dekad udaje się zbierać cenne dane.

Samorództwo czy różnorodność? A może tylko abiogeneza… | 22-23

Abiogeneza to teoria, wedle której żywe organizmy powstały z materii nieożywionej. Obalona ostatecznie w XIX w., dziś zdaje się odżywać. Czy tylko „zdaje się”?

Pół wieku za kółkiem | 24-26

Był wierny jednemu nadleśnictwu przez 48 lat. Jako kierowca przejechał tyle kilometrów, że mógłby co najmniej 50 razy okrążyć kulę ziemską. Nigdy nie spowodował wypadku i dotąd dla wszystkich pozostaje tajemnicą, jak bez nawigacji, a nawet bez planu miasta, trafiał wszędzie, gdzie potrzeba.

Szafer: Ludzka głupota – najgroźniejszy wróg przyrody | 27-29

Miarą kultury narodu stwarzającego (…) parki narodowe jest umiejętność zachowania słusznej miary w ich urządzaniu i udostępnianiu – te słowa prof. Władysława Szafera, przypomniane w 130. rocznicę jego urodzin, winny się stać, zdaniem uczestników jubileuszowej konferencji, przesłanką do poszukiwań najlepszych rozwiązań dla lasów, w szczególności cennych pod względem przyrodniczym.

Ile oleju wycieka z pilarki? | 30-31

Podstawową metodą kontroli stosowania olejów biodegradowalnych przy pozyskaniu jest sprawdzanie, czy ilość zakupionego oleju odpowiada wielkości pozyskania. Tymczasem określenie rzeczywistej ilości zużycia, w tym na 1 m3 drewna, to trudne zadanie. Istotnie zależy choćby od rodzaju pilarki i gęstości oleju.

Kamienie na… szaniec (wstydu)? | 31

Pilscy leśnicy uhonorowali nieżyjących leśników z terenu dyrekcji, ustawiając na ich cześć pamiątkowe obeliski. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością minister środowiska Jan Szyszko i dyrektor generalny Konrad Tomaszewski.

Przejścia dla zwierzyny | 32

Zderzenia ze zwierzyną to codzienność na drogach. Ich skutki są kosztowne i bywają tragiczne. Dobrze zaprojektowane przejścia dla zwierząt na szlakach migracyjnych pomagają skutecznie przeciwdziałać kolizjom z mieszkańcami lasów.

Turniej śladami prof. Kobendzy | 33

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i techników, noszących imię prof. Kobendzy, zmierzą się w Turnieju Wiedzy Przyrodniczej „Nauka – Przyroda – Przyszłość, śladami prof. Romana Kobendzy”.

Rynek drzewny | 37

Branża energetyczna Zmiany w ustawie o OZE Budulec drzewny Ekologiczne domy modułowe Sprzedaż drewna Zmiany w strukturze sortymentowej

Niełatwy dialog | 38

– Panie nadleśniczy! Przyjeżdżaj pan! – zachrobotał w telefonie głos podleśniczego Bolesława Kolano. – Zdaje się, że ekolog! Nadleśniczy Rajmund Jelonek oderwany telefonem od jakichś niezwykle istotnych kwestii (rozmyślał właśnie nad trwałą, wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarką leśną, co przyprawiało go o gęsią skórkę), zapytał: – A nie poradzicie sobie sami? – Ten jest wyjątkowo kudłaty – sapnął w odpowiedzi Bolesław Kolano.

Wielkie tranzakcje w przemyśle drzewnym | 38

RZECZPOSPOLITA Wielkie tranzakcje w przemyśle drzewnym