Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2008

Dzika przyroda Puszczy Augustowskiej | 2

Puszczę Augustowską, jeden z najpiękniejszych kompleksów leśnych północno-wschodniej Polski, można podziwiać na wystawie fotograficznej przygotowanej przez Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów. Zainaugurowano ją pokazem w Białymstoku, a w kolejnych miesiącach powędruje do innych ośrodków w kraju. Las Polski patronuje tej inicjatywie.

Informacje | 4

Komisja Leśno-Drzewna ustaliła zasady rozpatrywania odwołań; Złodzieje skorzystali na Schengen; Policzone, ale nie do końca; Aukcja cennego drewna dębowego w Krotoszynie

Aukcja cennego drewna dębowego w Krotoszynie | 6

W trzeci czwartek stycznia w Nadleśnictwie Krotoszyn (RDLP w Poznaniu) tradycyjnie odbyła się XVII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego. Sprzedano niemal 1000 m3 drewna, średnio o 160 zł drożej niż rok wcześniej.

Powrót do Macierzy | 7

Nowy rok dla 10 szkół leśnych rozpoczął się pod skrzydłami Ministerstwa Środowiska. Niestety, wciąż niejasna pozostaje sytuacja Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi.

W imieniu Rzeczpospolitej... | 8

Jeżeli prawomocny już wyrok skazujący leśniczego Jana Kokota za złożenie propozycji korupcyjnej nie zostanie uchylony przez Sąd Najwyższy, będzie miał wyjątkowo negatywne skutki nie tylko dla Lasów Państwowych, ale i dla całego porządku prawnego w Polsce.

Strażnicy zrobili swoje, a prezydent się odgraża | 11

Znakomite współdziałanie straży leśnej doprowadziło do zatrzymania rajdu samochodów terenowych poruszających się przez rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Kartuzy. Wśród uczestników nielegalnej eskapady znalazł się wiceprezydent Tczewa, który na łamach Dziennika Bałtyckiego wyraził się, że nic wielkiego się nie stało i... skierował do prokuratury wniosek obciążający funkcjonariuszy. Leśnicy poczuli się zbulwersowani.

Liczymy na pomoc leśników | 12

Leśnicy i quadowcy przez wspólne edukowanie użytkowników czterokołowców oraz wywieranie presji na środowiska decydenckie mogą zmniejszyć narastający problem maszyn ryczących w każdym zakątku lasu – takie wnioski można wysnuć z rozmowy Wojciecha Sobocińskiego z pasjonatami quadów: Grzegorzem Głowienką, Michałem Lipińskim i Marcinem Stachurą.

Parki narodowe | 13

Seria wydawnictw albumowych ukazująca się pod wspólnym tytułem Prawdziwa Polska doczekała się kolejnego tomu. Po Skarbach Nadwiślańskiej Krainy, a także autorskich tomach poświęconych Biebrzy (braci Kłosowskich) oraz Warmii i Mazurom (Waldemara Bzury), ukazała się kolejna zbiorowa praca poświęcona polskim parkom narodowym. Autorem tekstu jest znany łódzki naukowiec, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prof. dr hab. Romuald Olaczek.

Monitoring i ograniczanie populacji chrabąszczowatych w LP w 2007 roku (film DVD) | 13

RDLP w Łodzi od 1995 r. boryka się z narastającym problemem szkód powodowanych przez chrabąszcze – majowego i kasztanowca. Przyczyn dzisiejszych kłopotów upatruje się w rabunkowej gospodarce leśnej z okresu wojny oraz w ekstensywnym rolnictwie. Lasy rosnące na obszarach porolnych oraz przetrzebione przez okupantów stanowią znaczną część Puszczy Pilickiej i innych kompleksów w centralnej Polsce.

Lasy pełne śmieci | 14

W trakcie uroczystego wręczenia nagród laureatom trzeciej edycji Konkursu Czysty Las, opiekunka jednej z grup stwierdziła z dumą, że gdy poprzednio wysprzątali las ze śmieci, to teraz nie bardzo mieli co robić. Nie martwcie się: od 1 stycznia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Będziecie mieli pełne ręce roboty...

Pierwsze efekty wzięcia zajęcy pod lupę | 16

Blisko dwa lata temu informowaliśmy o rozpoczęciu przez wrocławskich naukowców szeroko zakrojonych badań na temat tego, co rzeczywiście dzieje się z populacją zająca w Polsce (Las Polski nr 10/2006). Dziś możemy zaprezentować pierwsze wyniki tego przedsięwzięcia.

Żużel: panaceum czy kompromis | 18

Jak budować drogi leśne? Po pierwsze tanio, po drugie szybko, po trzecie dobrze. Czy można spełnić te trzy, wykluczające się w większości przypadków, warunki, sprawdzaliśmy w Nadleśnictwie Drewnica.

Nowy sposób na stare problemy (2) | 20

W poprzedniej części zaprezentowaliśmy oprzyrządowanie wchodzące w skład czeskiej technologii Field-Map – zintegrowanego narzędzia do prowadzenia pomiarów w terenie. Poniżej prezentujemy wykorzystywane w nim oprogramowanie.

Nadleśnictwo Bolesławiec | 22

Choć problemów tu nie brakuje, nadleśniczy Władysław Nowak i jego załoga dobrze sobie z nimi radzą. Nic dziwnego – nie dość, że szef tej jednostki zna swoich ludzi i tutejsze lasy jak mało kto (pracuje tu od 35 lat), to dodatkowo stawia na nowoczesne rozwiązania i inwestuje w technikę. I to procentuje.

Inżynier z pasjami | 24

Odwiedzając kolejne nadleśnictwa, utwierdzam się w przekonaniu, że leśnik może być świetnym fachowcem, a jednocześnie mieć czas na realizację prywatnych zainteresowań. Dobrym przykładem jest Sergiusz Rzatkiewa – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Bolesławiec.

Bubobory 2008 w Lasach Państwowych | 25

Bubobory w Lasach Państwowych, czyli warsztaty poświęcone sowom, w tym roku zagoszczą na terenie RDLP w Szczecinku. Przez dwa tygodnie w pięciu pomorskich nadleśnictwach specjaliści ornitolodzy będą spotykać się z leśnikami i wraz z nimi prowadzić inwentaryzację rzadkich gatunków sów leśnych.

Ptaki | 25

To już kolejna w historii wydawnictwa Multico seria popularnych przewodników opisujących otaczającą nas przyrodę. Tym razem są to dwa zeszyty – dosłownie, bo mają format A5 i foliową okładkę znaną z zeszytów szkolnych – poświecone ptakom oraz lasowi, a opatrzone wspólnym określeniem Wademecum miłośnika przyrody. Solidna okładka i format mają podkreślać terenowy charakter książek.

Przyczyny powstawania zabitek | 26

Czym jest zabitka i jak różnie może wpływać na poszczególne gatunki drzew, mogliśmy się przekonać w ostatnim odcinku Kącika brakarza. Niniejszy artykuł poświęcony zostanie przyczynom powstawania zabitek.

Porady prawne | 28

Bez oficjalnej zgody szefa zaadaptowałem strych, zrobiłem tam cztery pokoje i łazienkę. Szef najpierw w luźnych rozmowach obiecał zgodę, później jednak się wycofał, a ja zostałem na lodzie. Już wcześniej wymieniłem w domu kilka rzeczy z przestarzałego wyposażenia (zwłaszcza w łazience), choć był to obowiązek nadleśnictwa, które jednak jak zawsze tłumaczyło, że akurat nie ma na to środków.

Z zagranicy | 28

Lasy a rozwój Chin; Kanada w punkcie zwrotnym

Rynek drzewny | 29

Stora Enso kupuje kolejny tartak; Black Red White wejdzie na giełdę; Coraz mniej Pfleidererów w Pfleidererze; Hardex idzie na giełdę; Mocarstwo meblowe nad Wisłą

Piewca puszcz | 30

Gdy w matecznikach zaniemeńskich huknął stary Puszkajtis litewski, głos jego toczył się (...) ponad sosnami i dębami kniei jaćwieskiej, przeciętej Narwią i Bugiem, przez uroczyska puszczy słowiańskiej nad Notecią, aż echo to umierało gdzieś nad Odrą i Łabą...

Jerzy Hubicki | 31

4 grudnia 2007 r. po kilkumiesięcznych zmaganiach z nieuleczalną chorobą zmarł mgr inż. Jerzy Hubicki – nadleśniczy Nadleśnictwa Kańczuga.

Konkurs fotograficzny - grudzień | 32

Nadszedł czas ostatecznych podsumowań i rozstrzygnięć. Grudniowe posiedzenie komisji trwało bardzo długo. Jurorzy oceniali nie tylko zdjęcia nadesłane na miesięczną edycję, ale także jeszcze raz oglądali fotografie z całego roku (w sumie było ich ok. 1100).