Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2016

Od redakcji | 1-3

Rześkich poranków, świeżych pomysłów, wiosennych klimatów i radości z pobudki przyrody z okazji Świąt Wielkanocnych życzy redakcja „Lasu Polskiego”

Trzeba dostrzec dynamikę Puszczy | 8-11

Albo chronimy procesy, albo bogactwo przyrodnicze. Innej możliwości nie ma, bo jedno z drugim nie idzie w parze. Wychodzę z założenia, że ważniejsze jest bogactwo przyrodnicze – mówi prof. Bogdan Brzeziecki, kierownik Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego SGGW.

Minister przedstawia plan dla Białowieży | 12

Minister Jan Szyszko przedstawił zmianę w podejściu do Puszczy Białowieskiej. Zakłada ona przywrócenie reguł gospodarki leśnej na ok. 2/3 powierzchni w zarządzie nadleśnictw.

Strategia w kilku perspektywach | 13-15

Strategia BULiGL na lata 2015–24 zakłada m.in. stały wzrost jakości wykonywanych zadań, umacnianie pozycji jako usługodawcy najlepszego wyboru dla LP, powszechne wykorzystywanie danych teledetekcyjnych do inwentaryzacji zasobów leśnych, dywersyfikację dochodów, stabilizację i rozwój zawodowy kadry oraz zacieśnianie współpracy z nauką.

Jak użyć w praktyce danych teledetekcyjnych? | 16-17

Spora część leśników wciąż nie wie, do czego można użyć danych np. z satelity. Być może wkrótce zmieni się to dzięki wprowadzeniu instrukcji teledetekcyjnej dla leśników, w której dość dokładnie zostały opisane zalety i wady różnych materiałów.

Lasy na rynku | 18-20

Inwestowanie w lasy przez emitentów papierów wartościowych jest pozytywem, gdyż uwalnia emisariuszy od czasowej przepaści między włożonym kapitałem a uzyskaniem profitu. Nie muszą oni czekać do wieku rębności, lecz zbywając akcje lub certyfikaty, mogą w dogodnym dla siebie terminie odzyskać włożony kapitał wraz z dywidendą uwarunkowaną ryzykiem rynkowym – mówi dr hab. Lech Płotkowski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Włości ksylobiontów | 21-23

Niegdyś „wyjęte spod prawa” i zwalczane na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, w latach 90. odzyskały leśne obywatelstwo. Od tamtego czasu ksylobiontom oddano sporo partii drzewostanów.

Parę słów o biodegradacji | 24-27

Z ciekawością patrzę na dość gwałtowne przebudzenie leśników, wynikające ze świadomości zagrożenia, jakie stanowią dla lasu oleje smarowe. Zagadnienie, którym w Katedrze Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zajmujemy się od prawie 20 lat, staje się tematem dyskusji tak samo żarliwej, jak i nieprofesjonalnej.

Byk bykowi nierówny | 28-29

Krzak, Tygrys, Spryciarz, Przyjaciel, Wąski, Towarzysz – to tylko niektóre z imion, które noszą – chociaż o tym nie wiedzą – byki zamieszkujące okolice Wielkopolskiego Parku Narodowego. Nie wiedzą też, że niechcący są bohaterami filmu, nad którym od paru lat pracuje m.in. leśniczy leśnictwa Będlewo Krzysztof Kozłowski.

Trzeba gromadzić dowody | 30

Mimo najszczerszych chęci nie można liczyć na uznanie dla gospodarki leśnej jako formy ochrony przyrody. Aby do tego doszło, potrzebne są twarde naukowe dowody. Trzeba na poważnie zacząć je gromadzić.

Ujmował osobowością… | 31

Skromność, dobre maniery, elegancki ubiór, znakomita merytoryka wykładów, brak gadulstwa, które zaciemnia, zamiast rozjaśniać – tak przez byłych studentów został zapamiętany prof. Jerzy Ważny, nauczyciel fitopatologii leśnej oraz ochrony i konserwacji drewna w SGGW.

100-lecie białowieskich wąskotorówek | 32-34

W szczytowym okresie rozwoju sieć kolejek leśnych w Puszczy Białowieskiej liczyła 360 km. W tym roku przypada setna rocznica powstania pierwszych torowisk.

Przez żołądek do… lasu | 35

Tym razem chciałabym zachęcić do nieco innej edukacji. Nie przez wzrok, słuch i dotyk, a przez żołądek. Jak zaskakująco opowiadać o ubocznych użytkach leśnych? Może przez potrawy z nich zrobione? Przy okazji wystawy w OEL Łysy Młyn „Las to nie tylko drewno” realizujemy taki właśnie pomysł. Częstujemy ciastem o nazwie „leśny mech”.

Rynek drzewny | 37

Odnawialne Źródła Energii
Spadek produkcji nawet o połowę
Grupa Krono Jeden logotyp
Spotkanie drzewiarzy i kierownictwa LP Bez wiążących ustaleń

Zostaje w rodzinie | 38

Kiedyś na szkoleniu pewien naczelnik opowiadał, jak to świetnie, że jesteśmy jedną wielką, leśną rodziną.

Sprawa rozwiązania umów z The Century Europeen Timber Corp. Lmtd. | 38

Nasz Przegląd Sprawa rozwiązania umów z The Century Europeen Timber Corp. Lmtd.

Nowelizacje - Fundusz leśny i PROP | 4

Nowelizacja ustawy o lasach, dotycząca wykorzystania środków funduszu leśnego, 11marca została przegłosowana przez Sejm, a 17 marca przyjął ją Senat.
Pełna treść >>>

Ustawa o lasach - Pierwokup na rzecz Lasów | 4

Projekt nowelizacji ustawy o lasach przedstawiony 10 marca przez Ministerstwo Środowiska to przede wszystkim zapowiadana już idea pierwokupu lasów i gruntów do zalesień na rzecz LP. Nowelizacja zmieni treść obecnego art. 37 (zakup gruntów), a zasady pierwokupu uregulują nowe artykuły 37a–j.

Pełna treść >>>

Puszcza Białowieska - Las Narodowy | 5

Instytut Badawczy Leśnictwa, Polskie Towarzystwo Leśne, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu wydały wspólne stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Pełna treść >>>

Fundacja Pomoc Leśnikom - 2 mln 900 tys. zł przez 15 lat | 5

14 marca w siedzibie Nadleśnictwa Rymanów odbyło się posiedzenie Rady i Zarządu Fundacji Pomoc Leśnikom. W spotkaniu uczestniczyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Pełna treść >>>

Porozumienia Sękocińskie - 35-lecie przełomu | 6

Drugi dzień (11 marca) XXI Walnego Zebrania Delegatów KSPL NSZZ „Solidarność” wypełniły uroczyste obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sękocinskich.

Pełna treść >>>

Bieg Piastów - 40 edycji za nami | 6-7

W lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba (RDLP w Krośnie) 4 marca 89 leśników rywalizowało na dystansie 25 km w jubileuszowym 40. Biegu Piastów. Towarzyszyły mu XX Bieg Leśników i XIII Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.
Pełna treść >>>

KSPL NSZZ "Solidarność" - Nowy przewodniczący | 7

10 i 11 marca w Nadleśnictwo Chojnów (RDLP w Warszawie), w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sękocińskich, odbyło się XXI Walne Zebranie Delegatów leśnej „Solidarności”.

Pełna treść >>>

Z zagranicy 6/2016 | 36-37

Szwecja
20 lat edukacyjno-naukowej fundacji Södry Bawaria, Niemcy
Numeryczne mapy potencjału produkcyjnego plantacji energetycznych Finlandia
40. park narodowy dla uczczenia niepodległości Republika Czeska
Apel leśników do firmy IKEA Pełna treść >>>