Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2016

Od redakcji | 1-3

Czy można zarobić na lesie? O odpowiedź na to pytanie w Polsce niełatwo. Niby wszyscy wiedzą, ile kosztuje metr sześcienny drewna, i że to z roku na rok coraz więcej. Wiadomo, że przemysł tego drewna łaknie i każdą ilość łyknie. Przy tym hektar naszego, polskiego lasu wciąż jest jeszcze tańszy niż lasu niemieckiego, szwedzkiego czy holenderskiego. Ceny naszych gruntów szły w ostatnich latach w górę – a rolnych nawet szybowały – a więc kupując dzisiaj las, możemy liczyć, że jego wartość wzrośnie. Ziemia drożeje, drewno przyrasta i dlatego szef pierwszego w Polsce funduszu inwestycyjnego, który swoim klientom oferuje lokowanie kapitału w drzewostan, mówi: Inwestowanie w las to pieniądze rosnące na drzewach (s. 15).

Puszcza Białowieska była użytkowana od zawsze | 8-11

O aktualnej kondycji zasobów naturalnych Puszczy Białowieskiej i jej przyszłości, w kontekście historii obcowania z nią człowieka, o tym jak ją chronić, o korniku drukarzu i dzięciole trójpalczastym rozmawiamy z dr. Andrzejem Koniecznym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i pełnomocnikiem szefa tegoż resortu ds. Puszczy Białowieskiej.

Podkarpackie drzewa przedmiotem adopcji | 12-14

WWF Polska zachęca do adopcji drzew w Nadleśnictwie Bircza na Podkarpaciu. Zdaniem ekologów wiele jodeł, buków, jaworów i grabów spełnia kryteria drzew pomnikowych, tymczasem niektóre już zostały wycięte, a kolejne mogą pójść pod topór. Co na to leśnicy?

Polski fundusz inwestuje w lasy | 15-16

Fundusz, który powstał niespełna rok temu, nabył już ponad 735 ha lasów i gruntów rolnych pod zalesienia. Specjaliści z tej instytucji finansowej przekonują, że inwestowanie w lasy, poprzez zakup certyfikatów emitowanych przez fundusz, jest efektywnym i stabilnym biznesem, przynoszącym największe zyski w dłuższym terminie.

Wiemy, dokąd zmierza polskie szkółkarstwo | 18-21

Chcielibyśmy zabrać polemiczny głos w odniesieniu do artykułu „Szkółkarstwo kontenerowe – dokąd zmierzamy?” („Las Polski”, nr 22/2015). Odpowiadając na zawarte w nim pytanie: „Quo vadis, szkółkarstwo leśne?” – wiemy, do czego zmierzamy, opierając się na wieloletnim doświadczeniu.

Wyżyny edukacji leśnej? | 22-23

Na współczesny kształt szkolnictwa leśnego w Polsce miały wpływ m.in. przeobrażenia społeczno-gospodarcze. Czy obecna mnogość ofert proponujących rozliczne kierunki i szeregi specjalności oznacza równie wysoki merytoryczny poziom przygotowania współczesnych magistrów leśnictwa do pracy w zawodzie?

Potraktować wrzosy ogniem | 24-25

Czy można chronić bioróżnorodność poprzez potraktowanie chronionego obszaru ogniem? Można, oczywiście tylko w uzasadnionych przypadkach. Działanie takie jest nie tylko dopuszczalne, ale przynosi bardzo pozytywne efekty.

Rąb i spełniaj marzenia | 26-27

Książka „Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie” jak nic trafiła we współczesne oczekiwania. I pokazała, że wstydliwie traktowane użytkowanie lasu może być modnym tematem. Rozmawiamy z jej autorem Larsem Myttingiem.

Szli z kilofem przez bieszczadzkie wertepy | 28-30

Od lat 50. ub. wieku po Rzeszowszczyźnie, Lubelszczyźnie, a nawet dużo dalej jeździły specjalne grupy, których zadaniem było namawianie mężczyzn do pracy w Bieszczadach. Lasy Państwowe potrzebowały ogromnej siły roboczej i nie żałowały pieniędzy dla chętnych podjęcia wyzwania.

UKARA – strażnik lasu | 31

Szkodnictwo leśne to dokuczliwy i kosztowny problem. Wysoki odsetek, obok nielegalnych wysypisk śmieci, kradzieży sadzonek i pożarów, stanowią kradzieże drewna. Problem skutecznej ochrony jest ogromny: Lasy Państwowe gospodarują na ponad 7,5 mln ha, a funkcjonariuszy Straży Leśnej, którzy nadzorują ten obszar, jest ledwie około tysiąca.

Justynie Pohanke do sztambucha | 34

Goszcząc nie tak dawno w telewizji TVN, Włodzimierz Cimoszewicz nie mógł co prawda skorzystać z okazji, żeby siedzieć cicho, bo głupio by to wyglądało, ale też nie dał sobie szansy dorównania starożytnemu mędrcowi, przyznając się do niewiedzy.

Niepełnosprawni w lesie | 35

Lasy Państwowe kładą coraz większy nacisk na turystyczne udostępnianie lasu społeczeństwu. Reklamujemy wypoczynek w lesie jako mający dobroczynny wpływ na zdrowie. A w jaki sposób przystosować przestrzeń leśną dla tych, którym to zdrowie jest najbardziej potrzebne? Dla osób niepełnosprawnych?

Reintrodukcja a rozum | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek ogłosił na naradzie wielce ważną nowinę.

W sprawie eksploatacji puszczy Białowieskiej | 38

Treść z gazety „Kurjer Wileński” z 1926 roku.

Submisje 2016 - Dąb nadal górą | 4

Rozstrzygnięto submisje drewna w Zielonej Górze, Krośnie, Szczecinie, Białymstoku i we Wrocławiu.

Pełna treść >>>

Borelioza - Chorzy apeluja do ministra zdrowia | 5

Na portalu petycjeonline.com trwa zbieranie podpisów pod petycją w sprawie wprowadzenia nowych rozwiązań w systemie ochrony zdrowia w zakresie leczenia boreliozy. Adresatem wniosku jest minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To oddolna inicjatywa pacjentów chorych na boreliozę, którzy miesiącami a nawet latami szukali pomocy w zdiagnozowaniu i leczeniu zakażenia.

Pełna treść >>>

Szachowe mistrzostwa leśników - Rozgrywki w Janowie | 5

XXIV Międzynarodowe Mistrzostwa Leśników w Szachach Klasycznych odbyły się w Janowie Lubelskim w dniach 25–28 lutego. Imprezę zorganizowały Związek Leśników Polskich w RP oraz RDLP w Lublinie.

Pełna treść >>>

Ministerstwo Środowiska - 100 dni podsumowane | 6

26 lutego rząd podsumował pierwsze sto dni urzędowania. Także w Ministerstwie Środowiska kierownictwo resortu, z ministrem Janem Szyszko (fot. 1) na czele, zaprezentowało owoce swoich działań.

Pełna treść >>>

Rada Naukowa Leśnictwa - Doradzą premier | 6-7

Premier Beata Szydło powołała 18 lutego Radę Naukową Leśnictwa, własny organ doradczo-konsultacyjny w sprawach naukowych, dotyczących gospodarki leśnej oraz funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Pełna treść >>>

Ministerstwo Środowiska - Pamięci niezłomnych leśników | 7

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.

Pełna treść >>>

Kia Sorento I - ciekawa alternatywa? | 32-33

Kia Sorento jest następcą modelu Sportage w wersji Grand, jednak w tym aucie postawiono na zagwarantowanie klientom odrobiny luksusu i poprawienia jakości. Dzięki przystępnej cenie egzemplarzy używanych i konstrukcji opartej na ramie wydaje się ciekawą propozycją dla leśnika. Czy jest konkurencyjna wobec renomowanych rywali?

Pełna treść >>>

Z zagranicy 5/2016 | 36-37

Europa
Koszty personelu wybranych lasów państwowych w UE Republika Czeska
Leśnicy z LČR zmieniają uniformy Pełna treść >>>

Z wydawnictw - "Leśnicy z pasją" | 23

Wydana na zlecenie RDLP w Poznaniu książka „Leśnicy z pasją” prezentuje sylwetki 20 niezwykłych leśników z terenu dyrekcji. Każdy z nich poza niewątpliwą miłością do lasu, przyrody czy zawodu leśnika, ma też tytułową pasję.

Pełna treść >>>