Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2016

Od redakcji | 1-3

W CEPL w Rogowie odbyła się 20. konferencja poświęcona edukacji leśnej (s. 22). Jej efekty łatwo zmierzyć kilometrami ścieżek i metrami kwadratowymi sal edukacyjnych. Ale to tak naprawdę środki, a nie cel. A ten – jaki ma być? Żeby naród pokochał las i przyrodę? Przecież już kocha, czego dowodem choćby niemała grupa chętnych, którzy za pośrednictwem WWF zaadoptowali drzewa w puszczy karpackiej (s. 8). W decyzji wspierają ich przystojni aktorzy czy atrakcyjna blogerka modowa, który jako „strażnicy Karpat” mówią: lasu trzeba strzec przed zachłannym leśnikiem. Grupa osób, która podziela takie przekonania, rośnie.

Informacje | 4-7

Nadleśnictwo Żednia – Nowe stado żubrów
Prawo łowieckie – Ustawa napisana od nowa
Ministerstwo Środowiska – Resortowe priorytety
Polska Leśna Izba Gospodarcza – Nowe zrzeszenie zul (i nie tylko)
Narodowy Program Leśny – Nauka w służbie lasom
COP 21 – Porozumienie zawarte

Kolejna jazda ekologów: Karpaty | 8-10

Aktywiści ekologiczni zażądali wyłączenia z gospodarki leśnej blisko połowy lasów na południowym wschodzie kraju. Zgodnie z regułą, że „im większe kłamstwo, tym łatwiej ludzie w nie uwierzą”, utrzymują, że dewastowane są niczym puszcza amazońska.

Wpływ metody Sobańskiego na koszty odnowienia | 11-14

Metoda Sobańskiego, mimo że stosunkowo nowa, została wielokrotnie opisana w literaturze i prasie branżowej, była także przedmiotem kilku konferencji naukowych. Od początku stosowania zyskuje coraz większe grono zwolenników, nie brak na jej temat również głosów sceptycznych.

Nie zasypiamy gruszek w popiele | 15-17

O specyfice kształcenia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, m.in. kształceniu bez rutyny i z naciskiem na praktykę, programach aktywizujących studentów mówi dr hab. Jakub Borkowski, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, szef Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu.

Odnowienia samosiewem | 18-19

W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” pisałem o doświadczeniach Nadleśnictwa Warcino w zakresie odnowienia siewem. Tym razem chciałbym przybliżyć praktykę związaną ze stosowaniem samosiewu.

Z wydawnictw - "Zaczarowany las" | 17

„Zaczarowany las”
Johanna Basford
Wyd. Nasza Księgarnia 2015, s. 96

Pełna treść >>>

W Białowieskiej znowu wrze | 20-21

Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost temperatury nastrojów wokół Puszczy Białowieskiej. Zieloni szykują się na wojnę z LP i ministrem Janem Szyszko. Wszystkiemu „winien” drukarz.

Czy taki leśny dialog? | 29

Czy leśny dialog między starszym a młodszym pokoleniem ma polegać na tym, że łapiemy za słówka, bazujemy na z konieczności urwanych myślach i nadinterpretujemy wypowiedzi, a całe wersety, na które nie możemy znaleźć haka, pomijamy milczeniem?

Od promocji przez wiedzę do postaw – kamienie milowe edukacji | 22-24

Coroczne konferencje edukacyjne w Rogowie odbywają się od 1996 roku. Ich inauguracja związana była z tworzeniem tamtejszego Centrum Edukacji Leśnej. W tym roku odbyła się dwudziesta, jubileuszowa edycja, pod hasłem „Kamienie milowe 20-letniej edukacji przyrodniczo-leśnej w Polsce”.

Wierzyć albo nie, czyli etiologia paraliżu | 36

Biurokratyczny zator, jaki mogło spowodować wejście w życie nowych przepisów ustawy o ochronie przyrody, odepchnięty. Gdzie tkwi jednak geneza problemu? Czy nie w słabym lobbingu leśnictwa na arenie UE?

Leśniczówka z kancelarią | 26-28

Jeśli leśniczówka, to z kancelarią, do której nie trzeba wchodzić przez przedpokój leśniczego, zaglądając przy okazji do sypialni i garnków w kuchni. Takie rozwiązanie jako modelowe funkcjonuje w Nadleśnictwie Wejherowo.

Jak powstał i padł największy tartak Europy | 30-32

Na rozległej płaszczyźnie u podnóża góry Żuków w Ustianowej k. Ustrzyk Dolnych do 1939 r. lądowały szybowce z miejscowej szkoły lotniczej. Kilkadziesiąt lat później na tym samym terenie zbudowano kombinat drzewny, nazwany nieoficjalnie największym tartakiem Europy.

Czy dokarmianie jest złe? | 33

Nie warto rezygnować z tematu dokarmiania zwierząt i ptaków. Za każdym razem trzeba jednak wyraźnie podkreślać, że robimy to głównie dla siebie, a w drugiej kolejności, by ulżyć zwierzętom w okresie zimowym.

Auto do lasu - Suzuki Grand Vitara II | 34-35

Po kilkunastu latach produkowania małej, udanej terenówki, kojarzonej dzięki ramie z klasycznymi autami terenowymi, Suzuki postanowiło odświeżyć swój sztandarowy produkt. Z perspektywy czasu możemy ocenić, czy to już typowy SUV, czy też sprawdzające się w terenie typowe auto 4 x 4.

Pełna treść >>>

Z zagranicy 1/2016 | 36-37

Niemcy Językowe i wizerunkowe równouprawnienie kobiet w leśnictwie

Kolumbia Brytyjska, Kanada
Walka z bielojadem trwa

Niemcy
Subsydiowanie pośrednie zastąpić bezpośrednim

Saksonia, Niemcy
Wyniki inwentaryzacji szkód od zwierzyny

Pełna treść >>>

Z zagranicy Kanada | 36

Kolumbia Brytyjska, Kanada Walka z bielojadem trwa

Z zagranicy Niemcy | 36

Niemcy Subsydiowanie pośrednie zastąpić bezpośrednim

Z zagranicy Niemcy | 37

Saksonia, Niemcy Wyniki inwentaryzacji szkód od zwierzyny

Rynek drzewny | 37

Sporne 40 euro SN: nie trzeba udowadniać kosztów
Sprzedaż 2016 – komentarze Surowiec sprzedany, niezadowolenie pozostało

Nadleśnictwo na opak - Dziwny nadleśniczy | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek był sympatycznym i miłym człowiekiem, przez co wszyscy zastanawiali się, w jaki, u licha, sposób został szefem nadleśnictwa. Niektórzy podejrzewali koneksje rodzinne, inni rozległe i szerokie znajomości na przeróżnych szczeblach, jeszcze inni dowodzili, że zna jakieś przykre sekrety pewnych osobistości z Dyrekcji. Nikomu nie przyszło nawet do głowy, że był po prostu kompetentny i odpowiedni na swoje stanowisko.

Ekskursja młodych leśników | 38

„Gazeta Rolnicza” (nr 36/1872) przytacza relację z wycieczki do lasów hr. Aleksandra Potockiego w Starym Siole.

Nadleśnictwo Żednia - Nowe stado żubrów | 4

Parę miesięcy temu w Nadleśnictwie Żednia, w południowo-zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej, powstała zagroda adaptacyjna. 21 i 30 grudnia wypuszczono do niej pierwsze cztery żubry. To początek zakładania wolnościowego stada w nowej lokalizacji.

Prawo łowieckie - Ustawa napisana od nowa | 5

22 grudnia grupa posłów PiS przedstawiła nowy projekt prawa łowieckiego (w sporej części bazujący na rozwiązaniach obowiązującego dokumentu). Realizuje on m.in. ostatni wyrok TK, stwierdzający niedostateczną ochronę interesów prawnych właścicieli nieruchomości objętych obwodem łowieckim (czas na zmianę zaskarżonego art. 27 mija 21 stycznia).

Pełna treść >>>

Ministerstwo Środowiska - Resortowe priorytety | 4-5

O priorytetach i planach minister środowiska Jan Szyszko poinformował na konferencji 28 grudnia 2015 roku.

Pełna treść >>>

Polska Leśna Izba Gospodarcza - Nowe zrzeszenie zul (i nie tylko) | 6

Na scenie organizacji leśnych pojawił się nowy gracz – Polska Leśna Izba Gospodarcza, skupiająca leśny biznes. W dniu powstania, 12 grudnia ub. roku, 175 członków założycieli wybrało prezydenta oraz Radę Izby, a ta z kolei powołała biuro z dyrektorem na czele. Funkcję szefa Izby objął, znany z organizacji protestu firm leśnych w Szczecinku, Mariusz Rakowski.

Pełna treść >>>

COP 21 - Porozumienie zawarte | 6

Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 21), odbywająca się w Paryżu (30listopada–11 grudnia ub. roku), budziła wiele emocji na całym świecie.

Pełna treść >>>

Narodowy Program Lesny - Nauka w służbie lasom | 7

Ósmy, dodatkowy panel ekspertów NPL (8grudnia ub. roku) poświęcony został nauce – problematyce aktualnego stanu badań z zakresu nauk leśnych i perspektyw na bliższą i nieco bardziej odległą przyszłość. Panel tym bardziej ważki, że coraz częściej podnoszone są głosy, że teoretyczne nauki leśne coraz bardziej „rozjeżdżają” się z potrzebami praktyków.

Pełna treść >>>

Z wydawnictw - "Leśnicy w rolach głównych" | 17

„Leśnicy w rolach głównych”
Jarosław Krawczyk
Wyd. OKL w Gołuchowie 2015, s. 100

Pełna treść >>>