Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 23/2015

Od redakcji | 1-3

Po ośmiu latach i dwóch kadencjach poprzedniego rządu wydaje się, że tegoroczne zmiany w Lasach to istne tornado. W poniedziałek nowy minister, we wtorek nowy dyrektor generalny, a już we środę ze stanowiskami pożegnali się dwaj jego zastępcy, pierwsi dyrektorzy regionalni, dyrektorzy CILP i CKPŚ. W sumie do końca tygodnia gabinety opuściło dziewięć osób, a kolejne trzy nie przypadkiem zdecydowały udać się w najbliższym czasie na stypendium ZUS. Ktoś, kto od niedawna obserwuje, co dzieje się w leśnictwie, skomentował tę sytuację: stan wojenny… To prawda, takiego tempa nasze leśnictwo jeszcze nie notowało.

INFORMACJE | 4-7

Lasy Państwowe – Zmiany w kierownictwie Wydział Leśny PB w Hajnówce – Na miarę światowych badań XVI Mistrzostwa w Tenisie Stołowym – Coraz więcej zawodników Stihl Timbersports Series – Drwale wyczynowcy Wystawa w Białowieży – In memoriam Adama Loreta X Kongres Obywatelski– Możemy być lepsi!

Najważniejsza merytoryczność | 7

Czym powinna się zająć i jak funkcjonować powołana przez ministra środowiska Rada Leśnictwa? Opinię wyraża jej członek, Ludwik Węgrzyn, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta powiatu bocheńskiego

Racjonalność puka do leśnictw | 8-11

Stopień trudności gospodarowania (STG) leśnictw klasyfikuje je do siedmiu grup trudności. Ten instrument doradczy, wyrażający jedną liczbą skwantyfikowane obciążenie pracą leśniczego, pozwoli – zdaniem autorów projektu – racjonalizować granice leśnictw, lepiej organizować w nich pracę, trafniej kształtować obsady i sprawiedliwej wynagradzać.

Nie stoję z boku, gdy coś się dzieje | 12-14

Ubłocone terenowe buty zamieniła na czółenka, a lasy leśnictwa Buczyny na marmurowe sejmowe korytarze. Jakie są pierwsze odczucia Małgorzaty Golińskiej po zostaniu posłanką? Jak zapatruje się na najbliższe cztery lata na ul. Wiejskiej?

Czy jest miejsce na plantacje drzew szybkorosnących? | 15-17

Mamy sporo doświadczeń zarówno w prowadzeniu produkcyjnych plantacji drzew, jak i w selekcji na potrzeby wysoko produktywnych rodów. Przynajmniej ostatnie lata przekonują nas, że rynek łaknie drewna. Czy jednak nasze leśnictwo będzie w stanie postawić na intensyfikację funkcji produkcyjnych?

Gdy przychodzi nowy rząd, nic się nie zmienia | 18-21

W Szwecji, jak w większości krajów Europy, funkcjonuje jednolita państwowa administracja leśna. Skogsstyrelsen, Agencja Leśna, nadzoruje działalność wszystkich podmiotów zajmujących się gospodarką leśną. Rozmawiamy z Johanną From, która kieruje jednym z trzech regionalnych oddziałów agencji w Linkoping.

Zasadźmy wybitnym leśnikom las | 22-23

Leśnicy dbają o drzewa i lasy pamięci – to ważne i chwalebne zadanie społeczne naszego środowiska. Należałoby dodać do nich jeszcze jedno – założenie, zaaranżowanie i rozpoczęcie sadzenia Lasu Pamięci Wybitnych Leśników.

Idee Strategii Lasów Państwowych | 24-26

Spełnianie oczekiwań interesariuszy zewnętrznych oraz dobrze administrowana i sprawna organizacja zarządzająca wspólnym dobrem, jakim są lasy. Takie cele przyświecają Strategii Lasów Państwowych.

Do redakcji | 28-29

Polityczna komunikacja Dopóki będziemy oceniać ludzi przez pryzmat politycznej przydatności, dopóty ktoś będzie szukać dziury w całym. Odejdą ci z ogromnym doświadczeniem, z pasją wykonujący pracę, często w pół drogi swoich zamierzeń. Przyjdą nowi, ,,wyrównają plac budowy” i… zaczną od nowa.
Kto zdewastował PNTL? Chętnie sięgnąłem po artykuł pt. „O inżynierze epoki peerelu” Romana Wojtkowiaka („Las Polski”, nr 20/2015). Zapewne wbrew intencjom Autora zdradza on jednak przyczyny, przez które przedsiębiorstwa takie jak PNTL okazywały się finalnie nierentowne.

Żałobna karta | 29

Tadeusz Kowalski (1927–2015)

Pamiątki leśniczego | 30-31

Dobrze świadczy o leśnikach, gdy poza pracą realizują zamiłowania, spełniają pasje. Janusz Kosiński wolne chwile poświęca zgromadzonym zbiorom. I niczym najlepszy kustosz dba o każdy przedmiot prywatnego muzeum.

Mitsubishi Outlander 2016 | 32-33

1 października w miejscowości Sobienie Szlacheckie odbyła się polska premiera Mitsubishi Outlander 2016. Jakie wrażenia wywołuje nowy model?

Szkółkarstwo kontenerowe – jednak wiemy, dokąd zmierzamy | 34

Z dużą przykrością przeczytałem artykuł pt. „Szkółkarstwo kontenerowe – dokąd zmierzamy?” (nr 22/2015). Żal, wstyd i zatroskanie wyniknęły stąd, że jego autorami są dwaj Profesorowie z mojej uczelni oraz Kolega z Biura Nasiennictwa Leśnego, z którym zawsze szczerze dzieliłem się wiedzą i poglądami na temat szkółkarstwa leśnego, zyskując w zamian równoważne informacje na temat naszej bazy nasiennej.

„Człowiek widzi to, co wie…” | 35

Franciszek Sójka miał rozległą wiedzę, leśną pasję i osobowość nauczycielską. Obce mu były zarówno lizusostwo wobec uczniów i rodziców, jak i tzw. kapralstwo. Nawet gdy był przykry, uczniowie rozumieli, że profesor walczy o nich, a nie z nimi.

Z zagranicy Stany Zjednoczone | 36

Stany Zjednoczone Leśna mapa terytoriów plemiennych

Z zagranicy Niemcy | 36

Bawaria, Niemcy Wyniki finansowe BaySF w roku 2014/2015

Z zagranicy Niemcy | 37

Saksonia, Niemcy Modernizacja gospodarowania populacją jelenia

Z zagranicy Szwecja | 37

Szwecja Prognoza pozyskania w 2015 roku

Rynek drzewny | 37

Sprzedaż drewna w LP Pula na nowe inwestycje
Spec-Wood Tartak za 31 mln zł
Biomasa Koniec współspalania?
Kronospan Zakup duńskiej fabryki

Chroniona ciekawostka z Dusocina | 38

Chroniona ciekawostka z Dusocina