Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 22/2015

INFORMACJE | 4-7

Sejm 2015–19 – Leśnicy w VIII kadencji
Instytut Badawczy Leśnictwa – Jak zmieniła się Puszcza Białowieska?
Rada Leśnictwa 2015–18 – Nowy skład CKPŚ – Pieniądze na projekty „Czas leśnych kurierów” – Film o bohaterskich leśnikach

Powiedzieli nam. Na styku ekosystemów | 7

Na styku ekosystemów
W Nadleśnictwie Strzałowo przeprowadzono unikalne zabiegi w specyficznych ekosystemach ekotonowych. Ich istotę i zakres przybliża Andrzej Ryś, specjalista ds. ochrony przyrody i ekosystemów leśnych

Szkółkarstwo kontenerowe – dokąd zmierzamy? | 8-11

W Polsce działa już 13 przemysłowych szkółek kontenerowych, topnieje za to liczba nadleśnictw z własną bazą szkółkarską. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym na tak dużą skalę budzi wątpliwości zarówno naukowców, jak i leśników praktyków. Dodatkowo powstaje obawa o jakość genetyczną i hodowlaną przyszłych drzewostanów.

Strategia Lasów Państwowych w świetle oczekiwań Narodowego Programu Leśnego | 12-14

Strategia Lasów Państwowych w ogóle nie jest adresowana do społeczeństwa, żeby cokolwiek budować wspólnie. Kieruje się do wewnątrz – ma kreować wizerunek firmy i szuka zrozumienia tylko u jej pracowników. Jak to się ma do otwartości dyskusji i rozważań panelu ekspertów „Organizacja” w ramach prac nad Narodowym Programem Leśnym?

Lasy wracają do Łemków | 15

Po latach starań Łemkowie mogą wreszcie odzyskiwać utracone po wojnie działki leśne. Chodzi o 2 tys. ha lasów położonych na terenach krośnieńskiej i krakowskiej RDLP.

Koniec wybuchowego projektu | 16-17

Projekt poligonowy czas zakończyć – tak w krótkich słowach można opisać naradę roboczą, zatytułowaną „Podsumowanie projektu rekultywacji terenów powojskowych”, która miała miejsce w Szczecinku. A jest co podsumowywać – rozminowano w końcu ponad 30 tys. ha.

Gdańsk będzie kontrolował biooleje | 18-20

Od 28 września na terenie RDLP w Gdańsku obowiązuje zarządzenie w sprawie stosowania biodegradowalnych olejów do układów tnących pilarek i harwesterów. Nowością jest wprowadzenie kontroli terenowej w oparciu o bardzo prostą metodę.

Puszcza Białowieska. Wspólny (?) cel | 21-23

Wspólny cel – zachować dla potomnych Puszczę Białowieską – przyświeca leśnikom, ekologom, naukowcom, politykom i bodaj każdemu Kowalskiemu. Problem tylko w tym, że nie ma wspólnego pomysłu, jak ten cel osiągnąć.

Porażka Lasów Państwowych | 24-25

W pierwotnym założeniu mój list do Redakcji miał wyglądać inaczej. Niestety ostatnie wydarzenia i okoliczności zmusiły mnie do zweryfikowania treści i stąd nie będzie tak gładko, jak być powinno. Jednak wszystko będzie zmierzało ku jednemu.

W nawiązaniu do wywiadu z dyrektorem Krzewiną | 25-26

Chciałbym odnieść się do wywiadu z zastępcą dyrektora generalnego LP Wiesławem Krzewiną pt. „Standardy przed podwyżkami”, zamieszczonego w „Lesie Polskim”, nr 20/2015.

Dobra komunikacja, jasne cele | 27-29

Stan lasu to nadrzędne kryterium oceny pracy nadleśniczego. Szef nadleśnictwa musi sam mieć czas dla lasu i tak organizować pracę, by podwładni przychodzili do niej z przyjemnością, gdyż tylko wtedy mogą skutecznie wykrzesywać z siebie twórczy zapał niezbędny w służbie leśnej – mówi Małgorzata Błyskun, dyrektor RDLP w Olsztynie.

Szarża bez kordelasa | 30-31

Urządzeniowcy powiadają, że prawdziwą miąższość grubizny w poszczególnych drzewostanach zna tylko Bóg. I emerytowany leśnik Ryszard Kosior – tak można sądzić z jego wypowiedzi zamieszczonych w „Lesie Polskim” (nr 18/2015).

Opóźnieni | 32-33

W sierpniowym numerze (15–16) „Lasu Polskiego” Wojciech Łuczak opisał działania fundacji „Niezłomni”, a także „niezłomnych” członków 3 Brygady Wileńskiej NZW, którą w lutym 1946 r. we wsi Gajrowskie na Mazurach dopadła grupa pościgowa NKWD i WP. Mam odmienny pogląd na tę kwestię.

Czego o leśnictwie uczy szkoła? | 34

Dla edukatorów leśnych istotna jest informacja, czego na temat lasów i leśnictwa uczy szkoła. Badanie podręczników szkolnych, które przeprowadziłam w bieżącym roku, dotyczyło książek do biologii napisanych zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego dla gimnazjów.

Z zagranicy Kanada | 36

Kanada Pozyskanie drewnaw 2014 roku

Z zagranicy Finlandia | 36

Finlandia Autobus na drewnopochodny ON

Z zagranicy Niemcy | 36

Dolna Saksonia, Niemcy Więcej lasów państwowych wyłączonych z użytkowania

Z zagranicy Niemcy | 37

Brandenburgia, Niemcy Usamorządowią lasy państwowe?

Rynek drzewny | 37

Kolejna fabryka mebli Forte inwestuje w Suwałkach Kronospan Elektrociepłownia na korę (i nie tylko?) OZE w Polsce Biomasa ma największy potencjał Sprzedaż drewna w LP 100% po dwóch etapach

Deutsch mit Hessen-Forst | 38

Jagd und Fischerei

Od redakcji | 3

Sadzonki w doniczkach, które kilkanaście lat temu jeździło się oglądać do kilku szkółek w kraju, dziś stały się niemal codziennością. W tym roku ich produkcja przekroczyła już pewnie 10% ogólnej liczby tego, co wyprodukowały wszystkie szkółki Lasów Państwowych. Głos, który przedstawiamy na s. 8, to nie tyle podsumowanie tego zjawiska, co zachęta do dyskusji i przemyśleń. Wypowiadają go osoby z tytułami naukowymi, które hołdują zasadzie rzetelności ocen i poprawności argumentacji. Nasz zdrowy, miejmy nadzieję, chłopski rozum z pokorą wsłuchuje się w wyważoną opinię naukowców, ale też nie może się oprzeć, by nie postawić pytania: skoro polskie lasy, w których drzewa sadzono pod kostur i szpadel, mają się dobrze, to czy będą miały się jeszcze lepiej, jeśli sadzi się je „bazuką” (kosturem rurowym)? Wiadomo na pewno, że są to sadzonki zdecydowanie droższe i że po stronie kosztów należy doliczyć transport, czasem z odległych stron. I trudności logistyczne, bo i waga większa, i przechować trudniej. Po stronie wydatków ująć też trzeba pracujące na pół gwizdka lokalne szkółki tradycyjne. Przytaczamy też opinie kilku leśniczych, którzy od pewnego czasu mają do czynienia z sadzonkami z bryłką. Żadna z tych osób nie mówi, że ten rodzaj materiału sadzeniowego jest nic niewart, że się zupełnie nie sprawdza i że to zło konieczne. Dają sadzonkom kredyt zaufania i starają się wyszukiwać zalety. Terenowcy to najlepsi obserwatorzy, tych uwag nie można bagatelizować. Nie ich rolą jest jednak ocena, czy kontenerówka się opłaca. Choć ten i ów zżyma się, gdy zamiast ze sprawdzonego źródła w sąsiedztwie ma sadzić drzewka w doniczkach. Bo inwestycja musi produkować, bo lepiej doniczek nie zostawiać na zimę, bo to nowocześniej. Rzecz jasna, że zwykle płacimy więcej, wiedząc, że pomnożymy korzyści. Powszechnie wiadomo też, że na pewnym poziomie wyższe wydatki uzasadnia już wyłącznie prestiż. Jaki jest bilans korzyści w tym przypadku?