Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 21/2015

Depozyt pamięci | 1-2

Depozyt pamięci

Od redakcji | 3

Niejeden, kto spojrzał w lustro rankiem 26 października zastanowił się pewnie, kiedy przyjdzie mu odpruć dystynkcje i ile wężyków, wypustek i gwiazdek wkrótce z nich ubędzie. Czy tego dnia las zaszumiał jakoś inaczej niż dzień wcześniej? Niekoniecznie, ale za to zaszumiały leśne instytucje. Szmerem w korytarzach, tu radosnym, głośniejszym, tam smutnym i dyskretnym. Zaszemrały pożegnalnie papiery składane po raz ostatni do teczek i skoroszytów. Tu i ówdzie pewnie podlano po weekendzie kwiaty na parapetach, zastanawiając się, kto za czas jakiś będzie się o nie troszczył i czy podlewać nie zapomni. Zadzwoniły telefony z pytaniami: gdzie i od kiedy? Ten i ów zadumał się może nad ideą trwale zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i skonstatował, że przecież ona sama się nie zmieniła, a mimo to jemu przyjdzie teraz zrobić miejsce innym. Zapomniał może, że idea, której zazdrości nam świat nie podlegała korekcie także osiem lat temu i że wtedy jedni też musieli się spakować, by inni mogli wnieść swoje rzeczy. No cóż, naród co cztery lata kręci kołem fortuny.

INFORMACJE | 4-7

Nadleśnictwo Stuposiany – Drewniany kościół w Mucznem Rada Leśnictwa – Kontrowersyjne zarządzenie Powiat lubaczowski – Drzewa za odpady Zalesianie PROW – Dopłaty jedynie dla 614 producentów RDLP w Gdańsku – Ruszył audyt RPL Targi leśne „Las i my” – Udana trzecia edycja

Powiedzieli nam | 7

W Nadleśnictwie Niedźwiady odkryto nowe kurhany. O tym cennym znalezisku mówi nadleśniczy Ireneusz Jażdżewski

Przesiedleńcy wołają o lasy i ziemię! | 8-10

Liberalne orzecznictwo Sądu Najwyższego, uproszczone procedury związane z przywracaniem obywatelstwa polskiego, wadliwe prawo i zaniechania legislacyjne otworzyły tzw. późnym przesiedleńcom drogę do odzyskiwania nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych. Właściciele i zarządcy lasów muszą się liczyć z kolejnymi pozwami – mówi mecenas Lech Obara z Olsztyna.

Pędzenia łosia – droga donikąd | 11

Już inwentaryzacja łosi przy pomocy pędzeń wykonana w 2013 r. zakończyła się kompletnym fiaskiem. Tymczasem Ministerstwo Środowiska zleciło jej powtórkę w tym roku. Wątpliwej jakości dane zaskoczyły zleceniodawcę, a decydentów pozbawiły woli decydowania.

Porównanie obciążeń finansowych wybranych lasów państwowych w UE | 12-15

Jak wysoki był w 2014 r. poziom obciążeń finansowych większych samofinansujących się państwowych gospodarstw leśnych w UE? I czy na pewno na Lasy Państwowe nałożono haracz?

Zestroić ochronę z gospodarką | 16-18

Utrudnienia w lokalizacji granic obszarów naturowych, kryteria oceny stanu siedlisk przyrodniczych nieprzystające do lasów zagospodarowanych, przestarzałe zasięgi naturalnego występowania gatunków drzew… To tylko niektóre przeszkody w należytym harmonizowaniu, na etapie projektowania, ochrony przyrody z zadaniami gospodarczymi – mówi Arkadiusz Kukliński, dyrektor Oddziału BULiGL w Gdyni.

Doświadczenia z elektronicznym średnicomierzem | 19-21

W części nadleśnictw oraz w BULiGL używa się klup z elektronicznym odczytem i rejestracją pomiarów. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Jak chronić biegacza urozmaiconego w lasach gospodarczych? | 22-23

Niedostatek rzetelnej wiedzy o biegaczu urozmaiconym utrudnia odpowiedzialne planowanie i wdrażanie działań ochronnych. Efekty czynności projektowanych na „wyczucie”, które często polegają na zaniechaniu obecnego sposobu użytkowania terenu, są mocno niepewne i mogą w skrajnych przypadkach skutkować obniżeniem stanu ochrony tego gatunku. Jak chronić biegacza urozmaiconego w lasach gospodarczych?

Geoinformatyka w praktyce leśnej | 24-25

Dane zalewają nas z każdej strony. W niepowołanych rękach stanowią duże zagrożenie. Ale umiejętnie wykorzystane mogą być naszym sprzymierzeńcem. Jakie zatem dane wykorzystać w leśnictwie i jak zrobić to dobrze?

Leśnik powinien widzieć szerzej | 26-27

25 lat wolności i demokracji to czas, by w atmosferze jubileuszu podjąć refleksję nad tym, jak zagospodarowaliśmy czas, o którym Jan Paweł II mówił, że: wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana.

Dalmierz Nikon Forestry Pro | 31

Nikon, znany producent sprzętu optycznego, zaproponował nowy dalmierz laserowy, który szczególnie uwzględnia potrzeby leśnictwa. Już sama nazwa – Nikon Forestry Pro – wskazuje, że głównym adresatem urządzenia są właśnie leśnicy.

Na rajdzie „Jedziemy dla Bartka” | 32-33

Nie samą pracą i naprawami auta człowiek żyje. Od czasu do czasu trzeba pojechać na imprezę 4 x 4, by spotkać się z ludźmi, popatrzeć na „wyścig zbrojeń” i poznać nowe tereny. Podczas tegorocznej majówki miałem przyjemność uczestniczyć w imprezie we Wronkach.

Blaski i cienie mobilności | 34

Ruchomy punkt edukacyjny „Las w szkatułce” był wynikiem typowego dla leśników zmysłu praktycznego. Projekt wystartował jesienią 2012 r. i jak do tej pory nie doczekał się sobowtóra.

Reklama | 35

Reklama Sthil

Z zagranicy Kanada | 36

Kanada Lider certyfikacji lasów

Z zagranicy Szwecja | 36

Szwecja Pozyskanie drewna w 2014 roku

Z zagranicy Niemcy | 36

Brandenburgia, Niemcy Kształcenie robotników wykwalifikowanych

Z zagranicy Szwecja | 36

Uppsala, Szwecja O analizach systemowych zasobów leśnych

Z zagranicy Finlandia | 37

Joensuu, Finlandia Globalne trendy w leśnictwie

Rynek drzewny | 37

Certyfikacja Program SBP dla biomasy Sprzedaż ofertowa drewna Jakie wyniki pierwszego etapu?
Nowe zasady sprzedaży drewna Krytyka za poziom gwarantowanego zakupu

Topola osika z Jastewa | 38

Wśród najsłynniejszych pomnikowych drzew Polski, wymienianych w folderach turystycznych i regularnie wzmiankowanych w literaturze, przodują sędziwe dęby, lipy i platany. Powód jest prozaiczny – są one bowiem najokazalsze i ich potężne pnie o obwodzie ponad 900, a nawet 1000 cm, budzą słuszny podziw nawet u osób całkowicie nieobeznanych w niuansach dendrologii. Tymczasem rekordowe okazy gatunków, osiągających z natury nieco mniejsze wielkości, nie budzą już tak wielkiego zainteresowania, niemniej dla leśników stanowią swego rodzaju ciekawostki, dające wyobrażenie, jak duże gabaryty mogą osiągać te na co dzień niepozorne drzewa.