Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2015

Bieliki z worka | 1-2

W Polsce żyje ok. 1200 par bielików, zdecydowana większość w lasach. Trzy stanowiska znajdują się w Nadleśnictwie Kartuzy. Nad dwiema rodzinami bielików, żyjącymi w leśnictwie Przewóz, pieczę trzyma leśniczy Kamil Balewski.

Od redakcji | 3

Od początku lat 90. Lasy Państwowe przeprowadziły restrukturyzację na skalę wprost niebywałą. Ubyło ponad 100 tys. pracowników, ubyła większość z 65 zakładów (jednym z nich było Przedsiębiorstwo Naprawy Taboru Leśnego w Trzciance, o którym na s. 32), ubyło całe mnóstwo kosztochłonnej infrastruktury, jak choćby 80% dawnych mieszkań służbowych. Gdyby to wszystko skoncentrować w jednym regionie albo w jednym czasie, niechybnie obserwowalibyśmy to, co znamy ze Śląska. A że proces zmian nie odbył się „na hura” zaraz na początku lat 90. i został rozciągnięty w czasie, nikt poza samymi pracującymi w Lasach o nim nie słyszał i nikt – tym razem łącznie z nimi – nie uwierzyłby, że odsetek zwolnionych z Lasów Państwowych był procentowo większy niż wśród górników. W tamtych burzliwych czasach było cicho i spokojnie, ale za to teraz dawni pracownicy LP i ich sukcesorzy wychodzą na ulice. Dziennikarze, a za nimi słuchacze i widzowie, skołowacieli. Tyle się w tym roku nasłuchali o lasach zagrożonych prywatyzacją, że kiedy warszawskie rozgłośnie skupiały się na podawaniu tras objazdów autobusów miejskich, twierdzili, że to przez manifestację leśników. Co, to nie leśnicy protestują? A kto? Drwale…? Lasy, zwykle nieskore do podawania danych ekonomicznych, w dniu protestu pokazały ich sporo, konkludując wszakże, że to, ile płacą zulom, to jedno, a to, ile zule płacą drwalom, to już nie sprawa Lasów. Drwale, dotąd powściągliwi w ocenianiu zarobków leśników, odpalają z grubej rury, że Lasy na sam tylko zarząd wydają o pół miliarda więcej niż na wszystkie usługi. Lasy mówią: rynek, a przedsiębiorcy: co to za rynek, jak zleceniodawca praktycznie jeden, a ofert na plus nie przyjmuje. I twardo obstają przy katalogach, które leśnicy mają za mocno nieaktualne. Jakie są powody tych protestów? Rzut oka na transparenty wystarczy, by stwierdzić, że to klasyczne wołanie o więcej. A może to jednak opóźniona reakcja na lata 90. i zapoczątkowaną wtedy formułę, która co nieco trzeszczy w szwach?

INFORMACJE | 4-7

Ustawa o lasach – Wygrają i znów zmienią Protest zuli i drzewiarzy – Za mało chętnych na 16 października Nauki leśne – Nagroda za najlepszy doktorat Ustawa o ochronie przyrody – Jastrząb nie wilk, odszkodowanie się nie należy Protesty zuli – Na ulicach stolicy Nadleśnictwo Gołąbki – Leśnicy atrakcją festynu w Biskupinie BULiGL – Nagroda za zarządzanie

Powiedzieli nam | 7

Dobiegają końca prace, prowadzone od dwóch lat przez RDLP w Radomiu i partnerów, nad projektem, mającym na celu godzenie potrzeb turystycznych z ochroną obszarów przyrodniczo cennych w regionie świętokrzyskim. Mówi o tym Anna Bębenek, specjalista ds. inwestycji i środków pomocowych w Wydziale Rozwoju i Innowacji RDLP

Standardy przed podwyżkami | 8-10

Lasy Państwowe nie mogą kształtować stawek za usługi leśne, bo to rola mechanizmów rynkowych – uważa Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego LP ds. strategii i rozwoju. Poprawa sytuacji na leśnym rynku usługowym może się dokonać dzięki stopniowemu ujednolicaniu zasad przetargów, a duża podwyżka nakładów na usługi jest nieuzasadniona.

Dlaczego protestujemy | 11-13

Zakłady usług leśnych nie chcą wyłącznie dyktowania warunków i oczekują realnego wpływu na kształt współpracy z Lasami Państwowymi. Dr Józef Grodecki, reprezentujący poznański oddział Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, twierdzi także, że podwyżka nakładów na prace leśne wynika z konieczności zniwelowania efektu wieloletnich złych praktyk wyceny zamówień.

Nadzieja w stawkach i w katalogu norm | 14-15

Prawda jest przykra i na pierwszy rzut oka trudna do przyjęcia – mimo zamożności Lasów Państwowych nie stać na jednorazową, wysoką podwyżkę stawki godzinowej dla firm leśnych. Nadzieją jest systematyczny wzrost o kilka procent przez kolejne lata.

Wełna owcza – czy warto? | 16-18

Dlaczego w dobie powrotu do naturalnych metod ochrony lasu zabezpieczanie w ten sposób sadzonek odeszło do lamusa? Postanowiłem to sprawdzić i własnoręcznie opatuliłem wełną owczą sadzonki na uprawie sosnowej. Jak wypadł test?

Król puszczy ma się dobrze, ale zasługuje na więcej | 19-21

Państwo powinno utworzyć specjalny fundusz na koszty opieki nad stadami żubrów, jak też ewentualne roszczenia z tytułu czynionych przez nie szkód – mówi prof. dr hab. Kajetan Perzanowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, szef Stacji Badawczej Fauny Karpat w Ustrzykach Dolnych.

Baroniet na leśnej ojcowiźnie | 22-24

Posiadłość od 1782 r. jest w rękach tej samej rodziny, która do zarządzania majątkiem powołała własną firmę. Podstawowy profil jej działalności stanowi leśnictwo.

Dom Drzewa | 26-28

Pośrodku niewielkiej wsi Wałkowa, nieopodal Milicza, powstał szczególny dom. Dom Drzewa. To dowód na to, że nowoczesny, funkcjonalny ekodesign można połączyć z leśną historią. I wykorzystać do promowania wiedzy przyrodniczo-leśnej.

Z wydawnictw | 28

Thematic forest dictionary/Tematyczny słownik leśny E. Kloc Wyd. CILP 2015, 264 s.

Czym opryskiwać na szkółce? | 29-31

Ochrona roślin przed fitopatogenami to jeden z najważniejszych aspektów szkółkarstwa. W przypadku szkółek leśnych zadanie dodatkowo utrudnia niewielka ilość dostępnych środków ochrony roślin, ograniczona jeszcze certyfikacją FSC, czy duże zagęszczenie roślin.

O inżynierze epoki peerelu | 32-33

Siermięgę tamtych czasów zwykle kropkujemy we wspomnieniach, pewnie dlatego, że nie da się w niej za dużo wyestetyzować. A dla wielu okres ten to całe zawodowe życie. „Ludzie dobrej roboty” pracowali wtedy z pasją i sumiennością. Tak jak Wiesław Walkowiak, którego historia życia to zarazem kawał historii Przedsiębiorstwa Naprawy Taboru Leśnego LP w Trzciance.

Podchody na niesfornych | 34

Jak okiełznać niespokojną grupkę uczniów? Czym przykuć uwagę niepokornych uczestników zajęć edukacyjnych? Jak sprawić wreszcie, by zapamiętali oni jak najwięcej z zajęć? Można ich podejść podchodami.

Odszkodowanie za śmierć zadaną przez niedźwiedzia? | 35

Czy resort środowiska zapłaci 1,5 mln zł odszkodowania rodzinie, której bliskiego – jak wynika z ostatnich ustaleń biegłych lekarzy i prokuratury – zabił niedźwiedź? Do tragedii doszło w październiku zeszłego roku w gminie Olszanica w Bieszczadach.

Z zagranicy Francja | 36

Francja Nowy dyrektor generalny ONF

Z zagranicy Niemcy | 36

Hesja, Niemcy 60 km wędrówki i edukacji

Z zagranicy Szwecja | 36

Szwecja Pozyskanie drewna w 2014 roku

Z zagranicy Austria | 36

Austria Kampania promująca papier

Z zagranicy Brazylia | 37

Brazylia Czarne listy skutkują

Z zagranicy Finlandia | 37

Finlandia Pozyskanie drewna w 2014 roku

Rynek drzewny | 37

Szkolnictwo Trzeci wydział technologii drewna Stolarka drzwiowa i okienna Dobra koniunktura
Palety EPAL Nie kupuj, wypożycz

Deutsch mit Hessen-Forst | 38

» Biotopkartierung » Standardisierte Erfassung von Lebensräumen sowie deren biotischen Inventars innerhalb eines bestimmten Raumes; flächendeckend-repräsentativ: exemplarische Kartierungen repräsentativer, typischer Biotope eines jeden Biotoptyps; selektiv: Kartierung ausgewählter, schutzwürdiger, seltener oder gefährdeter Biotope. Vgl. Biotop: räumlich abgegrenzter Lebensraum einer bestimmten Lebensgemeinschaft (Biozönose). Quelle: www.bfn.de. » kartowanie biotopów »
» Holzbodenfläche » Die Holzbodenfläche umfasst alle Flächen der Holzproduktion sowie zeitweilig unbestockte Flächen (Blößen), ferner Wege und Schneisen unter 5 Meter Breite und unbestockte Flächen von unwesentlicher Größe. Quelle: www.bmelv-statistik.de. » powierzchnia leśna zalesiona i niezalesiona »
» Naturschutzgebiet (Pl. Naturschutzgebiete) » Gemäß § 23 Abs. 1 des Bundesnaturschutzgesetzes sind Naturschutzgebiete (NSG) rechtsverbindlich festgesetzte Gebiete, in denen ein besonderer Schutz von Natur und Landschaft in ihrer Ganzheit oder in einzelnen Teilen zur Erhaltung, Entwicklung oder Wiederherstellung von Biotopen oder Lebensgemeinschaften bestimmter wild lebender Tier- und Pflanzenarten, aus wissenschaftlichen, naturgeschichtlichen oder landeskundlichen Gründen oder wegen ihrer Seltenheit, besonderen Eigenart oder hervorragenden Schönheit erforderlich ist. Ihre Ausweisung erfolgt in der Regel durch die Höheren Naturschutzbehörden bei den Regierungspräsidien, gelegentlich auch durch die Obersten und Unteren Naturschutzbehörden der Länder per Erlass oder Rechtsverordnung. Aus raumordnerischer Sicht kommt dem Naturschutz in diesen Gebieten eine Vorrangfunktion zu. Sie bilden neben den Nationalparken bedeutsame Flächen zur Erhaltung der Biodiversität in Deutschland. Quelle: www.bfn.de. » rezerwat przyrody »
» Nutzung » Entnahme von Holz, Bäumen oder forstlichen Nebenprodukten (z.b. Harz, Samen). Quelle: www.nachhaltige-waldwirtschaft.de. » użytkowanie »
» Standort » Die Gesamtheit der am Lebensort eines Organismus auf diesen einwirkenden Umweltfaktoren. Der forstliche Standort bezeichnet die Gesamtheit der für das Wachstum der Waldbäume wichtigen abiotischen Umweltfaktoren, wie sie im Gelände durch Klima, Boden und Relief bestimmt werden. Quelle: www.nachhaltige-waldwirtschaft.de. » siedlisko »