Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2015

Zule protestują | 2

„Leśnicy balują, zule głodują”, „jedna pensja leśnika to pięć wypłat robotnika”, „pracujemy ciężko, zarabiamy grosze”, „dość pracy na czarno w Lasach Państwowych” – pod takimi hasłami odbył się w Szczecinku 31 lipca protest firm leśnych. Manifestacja zgromadziła wg różnych szacunków od 900 do 1100 właścicieli zuli i ich pracowników.

Od redakcji | 3

Lasy w Sejmie gościły zwykle przy okazji corocznego referowania rządowej informacji nt. ich stanu. Na sali bywało wtedy spokojnie i cicho.

Informacje | 4-7

Wpłata budżetowa – 5% z kapitału własnego; Parki narodowe – Wyszli na ulice; FSC – Zamknięcie polskiego przedstawicielstwa; O encyklice w Sejmie – Zagrożenia współczesnej ekologii; Ochrona zadrzewień – Wreszcie skuteczniej?; Zawody Super Drwal – „Ostre babki” dały radę.

Wychowałem się pośród lasów | 8-10

O fascynacji przyrodą w dzieciństwie i wczesnej młodości, wrażeniach z pierwszych spotkań z leśnikami, a także o przygotowaniach do nowej roli rozmawiamy z bp. Tadeuszem Lityńskim, od 10 czerwca krajowym katolickim duszpasterzem leśników.

Duma z posmakiem paragrafu | 11-13

Liczni leśnicy w stanie spoczynku używają munduru bez uregulowania prawnego, co w świetle kodeksu wykroczeń jest czynem karalnym. KSPL NSZZ „Solidarność” domaga się rychłego unormowania tej kwestii na mocy zarządzenia DGLP i wnioskuje, by emeryci i renciści mogli posługiwać się uniformem, będącym mundurem z ostatniego etapu służby, lecz z dystynkcjami na srebrnych wypustkach.

NPL nie powinien zostać „pułkownikiem” | 14-15

Prace nad Narodowym Programem Leśnym są zalążkiem istotnych zmian w myśleniu o przyszłości lasów w Polsce. Byłoby ogromną stratą, gdyby potencjał tam wypracowany został odstawiony na półkę i przyozdobiony warstwą kurzu, zalegającą na tomach opracowań z kolejnych paneli ekspertów.

Rezerwat biosfery Łuknajno. Co dalej? | 16-17

Rezerwat biosfery obejmujący mazurskie jezioro Łuknajno powstał jako jeden z pierwszych (1976). Teraz jednak okazuje się, że jest zbyt mały, aby wypełnić kryteria UNESCO. Albo więc zostanie powiększony, m.in. o obszar zarządzany przez okoliczne nadleśnictwa, albo wypadnie z listy.

Efekty (?) protestu zuli | 18-19

Kilka dni po proteście firm leśnych w Szczecinku doszło do spotkania reprezentacji niezadowolonych zulowców z kierownictwem RDLP. Jakie przyniósł efekty?

Las nieskory do wybaczenia | 20-22

Czy mamy walczyć z naturą, gdy na chronione gołoborze wchodzą gatunki lasotwórcze? Ochrona przyrody nie może ograniczać się do ślepego nakazu zachowania wybranych siedlisk, zbiorowisk i gatunków, lecz winna uwzględniać przyrodnicze procesy, na ingerencję w które bardzo wrażliwy jest las naturalny – mówi Krzysztof Karst, nadleśniczy Nadleśnictwa Łagów.

O lasach i obronności na zjeździe PTL | 23

W 115. ogólnopolskim spotkaniu Polskiego Towarzystwa Leśnego (25–27 czerwca, RDLP w Toruniu) wzięło udział blisko 300 leśników z całego kraju. Tematyka dotyczyła roli terenów leśnych w historii bezpieczeństwa oraz udziału leśników w obronie kraju.

Łosie rozliczone | 24-25

Sprawa ciągnęła się prawie cztery lata. Kilkanaście osób z podlaskiego doczekało się wypłaty odszkodowań za lasy zniszczone przez łosie.

Odnośnie uwag szczecińskiego SPL | 25

W numerze 15–16 „Lasu Polskiego” znalazł się list do redakcji Stefana Sokolskiego „Pytania zulowców nadal bez odpowiedzi”. Już sam tytuł zdziwił mnie, bowiem w mojej „dość obszernej” odpowiedzi na zarzuty szczecińskiego SPL (nr 12/2015) starałem się precyzyjnie odpowiedzieć na pytania Pana Pełnomocnika.

Listy do redakcji | 26-27

Ad postaci Władysława Janta-Połczyńskiego – Nadleśniczy z Durowa; Czy zapolujemy na wilka?; Ad vocem wywiadu z przewodniczącym ROLP – Niezgłoszony projekt.

Mitsubishi Outlander II – międzykontynentalny mariaż | 28-30

Outlander zaoferował na rynku już trzecią generację, auto pojawia się coraz częściej w naszych lasach pomimo przynależności do klasy SUV. Czy marka znana z produkcji klasycznych terenówek zaoferowała nam delikatniejszą wersję Pajero, czy też zmodernizowane kombi z napędem 4 x 4?

Jak polował prezydent Freie Stadt Danzig | 32-33

Wśród postaci świata polityki polujących przed wojną na białowieskiego zwierza gęsto od nazwisk późniejszych zbrodniarzy wojennych. Do Göringa i Himmlera dołącza, aż czterokrotnie przyjmowany z honorami w Białowieży, Arthur Greiser, prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

Twarz w zielonym lusterku | 34

Jak opowiedzieć najmłodszym o pracy leśnika w inny niż zazwyczaj sposób? Sprawić, by przez chwilę poczuli się jak gospodarze terenu i zrozumieli, że las nie hoduje się sam? Pomaga w tym „zielone lusterko”.

Seminaria na targach w Rogowie | 35

Podczas Międzynarodowych Targów Leśnych Rogów 2015 odbędzie się cykl wykładów na tematy, które powinny zainteresować leśników. Targi zaczynają się w środę 2 września i potrwają przez kolejne trzy dni, do piątku 4 września.

Z zagraniicy | 36-37

Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Państwowa pomoc tylko dla mniejszego?; Niemcy - Prognoza na następne 40 lat; Szwecja - Kobieta na szczycie szwedzkich lasów państwowych.

Rynek drzewny | 37

Opakowania z drewna - Produkcja palet rośnie;Pfleiderer - Połączenie i nowe inwestycje; Nieterminowe płatności - Orzeczenia na korzyść przedsiębiorców.

Sędziwy imiennik księcia… | 38

Cisy kojarzą się z długowiecznością i odpornością na upływ czasu. Niebezpodstawnie – to właśnie przedstawiciele tego gatunku uznawani są powszechnie za najstarsze drzewa rosnące na terenie naszego kraju.

Sukces w Warnie | 7

Andrzej Michałowski, podleśniczy w leśnictwie Chojnaty (Nadleśnictwo Cierpiszewo), zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Warnie w wytrzymałościowym podnoszeniu ciężarów.