Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2015

Od redakcji | 3

Ten życiorys to model na patriotyczny biogram pierwszej połowy XX wieku. Jeszcze gdy nad Wisłą rządził generał-gubernator Skałow, jego właściciel zaangażował się w działalność niepodległościowych młodzieżówek.

Informacje | 4-7

Puszcza Białowieska – Cała bez wiz Oddział SITLiD w Kaliszu – Pamiętają o technikum w Mojej Woli Technikum w Starościnie – Kobiety strzelają celniej Finał konkursu „Mój las” – Coraz bardziej kreatywni Unia Europejska – Największa analiza stanu przyrody.

85 lat w służbie leśnictwu | 8-11

O okolicznościach powstania i pierwszych latach istnienia obchodzącego swoje 85-lecie Instytutu Badawczego Leśnictwa, jego sukcesach badawczych, współtworzących historię polskiego leśnictwa, współczesnych wyzwaniach i zagrożeniach, jak również planach tej placówki rozmawiamy z jej dyrektorem, prof. Januszem Czerepko.

Współpraca z IBL oczami praktyków | 12-14

Słowami przedstawicieli różnych instancji leśnych prezentujemy wybrane dokonania Instytutu Badawczego Leśnictwa, które w zarysie obrazują bogate spektrum jego osiągnięć naukowo-badawczych, mających duże znaczenie dla praktyki leśnej.

Jeleń niezgody | 15-17

Rekordowa frekwencja na otwarciu tegorocznej Zimowej Szkoły Leśnej dowiodła, jak bardzo frapującym zagadnieniem jest gospodarka łowiecka, szczególnie w kontekście prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Czy jest tam miejsce dla zwierzyny?

Robotnicy czy przodownicy? | 18-19

Minęło kilka tygodni, od kiedy znamy treść nowych katalogów pracochłonności prac leśnych przygotowanych przez Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. W ich nowej wersji wiele czynności ma wyśrubowane normy. Zestawienia bardzo nie spodobały się przedsiębiorcom leśnym, którzy wykonując tę samą pracę, mieliby otrzymywać niższe wynagrodzenie.

Jaki kolor ma nauka? | 20-22

Oczywiście zielony! Dla leśników-naukowców las to nieskończony poligon badań. O zachodzących w nim procesach wiadomo coraz więcej. Coraz bardziej rozumie się zawiłe zależności ekosystemu leśnego. A wszystko dzięki tym, którzy wciąż zadają pytania i szukają odpowiedzi. Dzięki leśnym odkrywcom w służbie nauki.

Drewnojady, czyli skąd bierze się kariera zgniotka | 23-25

O owadach saproksylicznych w polskich lasach rozmawiamy z prof. Jackiem Hilszczańskim, zastępcą dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Współdziałanie dla lasów | 26-28

To co wydaje się zakończeniem drogi do powstania Narodowego Programu Leśnego, jest dopiero jej początkiem. Po ostatnim (a właściwie przedostatnim) panelu ekspertów ruszają prace nad ostatecznym kształtem NPL.

To ważne dla całego rynku usług leśnych – w odpowiedzi na list Zarządu SPL | 28-29

Zostałem poproszony o odpowiedź na list pełnomocnika Zarządu SPL, dotyczący kwestii poruszonych na spotkaniu w Jedlni i zrelacjonowanych na łamach „Lasu Polskiego” (nr 9/2015). Spieszę więc z wyjaśnieniem.

Nie jesteśmy leśnymi celebrytami | 30-31

O blaskach i cieniach leśnej sławy opowiadają leśniczowie Marcin Scelina i Kazimierz Nóżka, pomysłodawcy i prowadzący fanpage Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach oraz gospodarze programu TVP „Las bliżej nas”.

Prezydenckie polowanie w Białowieży | 32-33

Presja społeczna sprawiła, że były myśliwy i niebawem były prezydent Bronisław Komorowski zamienił fuzję na aparat. Jeszcze dalej poszedł prezydent elekt Andrzej Duda, pisząc, że widok jego uśmiechniętego poprzednika nad ciałami zabitych zwierząt, traktowanymi jako trofeum, budzi w nim przykre uczucia. A jak polował ostatni prezydent II RP?

Chciał zostać panem | 35

Tęskniący za wiedzą Maniuś od kaczek, z wielodzietnej rodziny ze świętokrzyskiej Świerczyny, znalazł ją w krakowskiej WSR i SGGW. Przez kolejne dziesięciolecia dzielił się nią sowicie z przyszłymi leśnikami i w ich osobowościach zostawiał trwały ślad wychowawczy.

Z zagranicy | 36-37

Szwecja - Södra wspiera prace badawczo-rozwojowe Stany Zjednoczone - Dotacje dla lasów samorządowych Turyngia, Niemcy - Polowanie ruszane w lasach państwowych Świat - Prognostyczne studium WWF o deforestacji.
Pełna treść >>>

Rynek drzewny | 37

IKEA - 2 mln krzeseł z Konstantynowa ATRO w Kronopolu - Zaoszczędzili kilkanaście milionów Biomasa - Popyt i ceny w dół

Deutsch mit Hessen-Forst - Klimawandel und Anpassungsstrategien | 38

Die Mehrheit der Meteorologen ist sich einig, dass der Klimawandel keine ferne Zukunft ist, sondern bereits stattfindet – in Deutschland, in Europa und weltweit.

Unia Europejska - Największa analiza stanu przyrody | 7

Komisja Europejska przyjęła w połowie maja zbiorcze sprawozdanie, w którym ukazano najdokładniejszy jak dotąd obraz stanu przyrody w Unii Europejskiej. Obraz, jaki się z niej wyłania, wskazuje, że ochrona siedlisk i gatunków w Europie działa całkiem sprawnie (zważywszy m.in. na obszar), choć wiele jest jeszcze do zrobienia.

Pełna treść >>>

Puszcza Białowieska - Cała bez wiz | 5-6

Nie bardzo wierzyliśmy, gdy w marcu telewizja Bielsat podała informację o podpisaniu przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę dekretu nr 115 o bezwizowym ruchu po terenie Puszczy Białowieskiej. A jednak! Dokument trafił na oficjalny Narodowy Portal Prawny (odpowiednik naszego Dziennika Ustaw), a 12 czerwca pierwsza grupa wyruszyła bez wiz do białoruskiej części puszczy.

Pełna treść >>>

Oddział SITLiD w Kaliszu - Pasmiętają o technikum w Mojej Woli | 5-6

Kaliski Oddział SITLiD od lat pielęgnuje pamięć o technikum w Mojej Woli. Tegorocznym obchodom Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa (15 maja), zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Antonin (RDLP w Poznaniu) w pobliżu pałacu w Mojej Woli, towarzyszyła konferencja, której sesja referatowa przybliżała słuchaczom to niezwykłe miejsce. Dzieje pałacu i historię okolicznych lasów przytoczyła Danuta Bojarczuk-Usarek. Przypomniała zebranym, że w Mojej Woli było technikum leśne, którego absolwenci zasilali kadry leśne nie tylko na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów, ale w całym kraju.

Pełna treść >>>

Technikum w Starościnie - Kobiety strzelają celniej | 5-6

Od lat starościńscy adepci sztuki strzeleckiej mogą doskonalić umiejętności, korzystając ze szkolnej, profesjonalnie wyposażonej strzelnicy pneumatycznej i ucząc się od profesjonalistów w ramach szkolnej sekcji strzelectwa sportowego. To propozycja zarówno dla młodzieży zainteresowanej sportowymi emocjami, jak i możliwość doskonalenia celnego oka dla przyszłych myśliwych.

Pełna treść >>>

Finał konkursu "Mój Las" - Coraz bardziej kreatywni | 6

W siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej 2 czerwca wręczono nagrody laureatom XXVIII edycji konkursu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody „Mój las”.

Pełna treść >>>