Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2008

Informacje | 4

Submisje w Szczecinie i Krośnie; Konkurs na ośrodki edukacji w Puszczy Białowieskiej; 55-lecie Instytutu Technologii Drewna; Tradycyjnie jak co roku...

Światełko w tunelu | 8

Po opublikowaniu artykułu W imieniu Rzeczypospolitej... (Las Polski nr 3/2008), w którym obszernie opisaliśmy sprawę leśniczego pomówionego i skazanego prawomocnym wyrokiem za rzekome żądanie łapówki, w redakcji rozdzwoniły się telefony.

Ministerialna studniówka | 9

Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki, podsumowując na konferencji prasowej 26 lutego pierwsze sto dni urzędowania, nie zostawił suchej nitki na swoim poprzedniku.

TIR bez blokady prędkości | 10

Choć od stycznia do grona kobiet-nadleśniczych dołączyła kolejna pani, wciąż jest ich tylko dziewięć. Z Grażyną Czalej-Gawrycką, nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Giżycko (RDLP w Białymstoku), rozmawia Marek Taradejna.

Trzymają rękę na kasie | 11

Czy kobieta może być leśnikiem? Nikt z Czytelników Lasu Polskiego nie ma najmniejszych wątpliwości, że może. I to dobrym leśnikiem. Jednak w szerszym społecznym odbiorze naszą profesję wciąż kojarzy się jako męską i to mimo rosnącej liczby kobiet, które ją wybierają.

Uwaga na ulgi! | 11

W niezapomnianym dialogu z kabaretu Dudek Wiesław Michnikowski (grający Goldberga), dowiedziawszy się od Edwarda Dziewońskiego (w roli Rapaporta), że jest interes do zrobienia, pyta jak najsłuszniej: A ile można stracić? Pytanie jest ponadczasowe i warto je sobie postawić, zanim jeszcze minie termin składania PIT. Bo stracić można całkiem sporo...

Papierowe zwiększanie lesistości | 12

Powstające na różnych szczeblach administracji dokumenty przewidujące wzrost lesistości kraju są potrzebne, jednak w znacznej mierze mają one charakter życzeniowy, a realizacja ich zapisów jest na razie mało realna.

Nowe kadry w straży | 14

Na przełomie stycznia i lutego w Jedlni-Letnisko, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej LP, po raz kolejny odbył się kurs straży leśnej. Wzięło w nim udział 33 kursantów.

Trzy pytania do: Tadeusza Pasternaka, Głównego Inspektora Straży Leśnej | 15

Kolejny kurs dla kandydatów na strażników leśnych zakończony. Jaki powinien być strażnik leśny?

Nadleśnictwo zapłaci! | 17

Walka z przesądami, także tymi dotyczącymi pracy leśnika, jest walką z wiatrakami. Gorzej kiedy przesądy odnośnie Lasów Państwowych rozgłasza policjant na antenie jednego z kanałów telewizyjnych...

Leśne Kompleksy Promocyjne | 16

Prawie milion hektarów lasu – tyle powierzchni zajmują obecnie leśne kompleksy promocyjne. Dlaczego i gdzie powstały, czym różnią się od pozostałych lasów Polski i jak są przygotowane do promocji leśnictwa? O tym wszystkim opowiada książka Krzysztofa Fronczaka, zastępcy redaktora naczelnego Ech Leśnych.

Dzieje najnowsze leśnictwa w Polsce 1918-2006 | 16

O historii polskiego leśnictwa i Lasów Państwowych napisano już wiele, ale z pewnością nie wszystko. Dowodzi tego najnowsza książka prof. Józefa Brody, wydana z okazji 125. rocznicy utworzenia Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Ośrodki Edukacji Leśnej w Lasach Państwowych | 16

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z najszybciej rozwijających się aspektów działalności polskich leśników. Nic zresztą dziwnego, bo społeczne oczekiwania wobec lasów są coraz większe. W tej sytuacji naturalną rzeczą jest promocja ośrodków powstałych w odpowiedzi na to zapotrzebowanie.

Czy możemy zapobiegać fałszywej twardzieli? | 18

Dotychczas nie spotkałem publikacji na temat fałszywej twardzieli w drewnie bukowym i niektórych innych gatunkach drewna drzew beztwardzielowych, które wyjaśniałyby jednoznacznie przyczyny jej powstawania. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że przyczyn należy upatrywać w zakłóceniach stosunków wodnych w roślinie. Do tego zaś przyczynia się w równym stopniu zarówno człowiek, jak i przyroda nieożywiona.

Zagrożenia ptaków szponiastych i sów (2) | 20

Ochrona ptaków szponiastych i sów, w którą wydatnie angażują się leśnicy przynosi coraz lepsze efekty. Mogłyby być jeszcze bardziej udane, gdyby nie niebezpieczeństwa, które czyhają poza lasami. Ich najpoważniejszym źródłem są pojazdy i infrastruktura energetyczna.

Nadleśnictwo Durowo | 22

Zaledwie 18-procentowa lesistość, porozrzucane niewielkie kompleksy (126!), drzewostany do przebudowy na żyznych siedliskach, spory udział gruntów porolnych – wszystko to z pewnością utrudnia gospodarkę leśną. Jednak jak mówi tutejszy nadleśniczy: – Nie należy przejmować się tym, co nie zależy od nas. Jeżeli zdarzy się jakaś klęska, nie wolno biadolić, lecz trzeba brać się do roboty.

Emeryt znaczy | 24

Jesteśmy zapraszani na najrozmaitsze uroczystości, jakie odbywają się w Lasach Państwowych. Najczęściej są to imprezy oficjalne. Pożegnanie odchodzącej na zasłużoną emeryturę Pani Janiny Laskowskiej, zastępcy nadleśniczego w Nadleśnictwie Durowo, było uroczystością i bardzo ważną, i naprawdę wyjątkową.

Z zagranicy | 25

Legalizacja fotopomiaru drewna; Unia zniszczy lasy Europy?; Komercjalizacja za Odrą

Co nieco o historii | 26

Kilka lat po wojnie ukazała się książka, która stanowiła pionierski podręcznik dotyczący wad drewna. Można tam poszukiwać zarówno źródeł dzisiejszej klasyfikacji, jak i zapomnianych po latach ciekawostek. Warto podkreślić, że choć brakarstwo jest profesją zdominowaną przez mężczyzn, owo fundamentalne opracowanie przygotowała kobieta.

Porady prawne | 28

Jestem leśnikiem pracującym w służbie leśnej, z sześcioletnim stażem pracy. Kilka dni temu na skutek ugody z nadleśniczym rozwiązano ze mną umowę o pracę. Obecnie widzę, że był to błąd i że dałem się wmanewrować w tę sytuację, bo zwyczajnie mi grożono.

Rynek drewna | 29

Miasto z certyfikowanego drewna; Bambusowe gaje w Etiopii; Rosyjska fabryka Barlinka; Kupują tartaki, aby mieć drewno?; Rokowania ostatecznie zamknięte

Jubileusz Święta Lasu | 30

Od pierwszego Święta Lasu w kwietniu 1933 roku minęło sporo czasu – dokładnie jubileuszowe 75 lat. Dziś na miesiąc przed kolejnymi obchodami prezentujemy ideę powstania tego święta i to, jak obchodzono je wówczas w różnych częściach II Rzeczypospolitej.

Stanisław Wycech | 31

Stanisław Wycech był najstarszym kombatantem Rzeczypospolitej (żył 106 lat) – przyjacielem i współpracownikiem leśników. Urodził się w 1902 r. we wsi Sadoleś w powiecie węgrowskim. Wywodził się z rodziny rolników i leśników o wielkich tradycjach patriotycznych, uczestników powstań listopadowego i styczniowego. Jego brat Czesław był znanym działaczem PSL Wyzwolenie.

W góry z Włodzimierzem Łapińskim | 32

Z Włodzimierzem zaprzyjaźniłem się podczas studiów na Wydziale Leśnym SGGW. Znamy się zatem już prawie pół wieku. Brałem udział w najważniejszych fragmentach jego przyrodniczej wędrówki w poprzek świata. Były to wyprawy furgonetką w 1990 r. przez Saharę do równika i kilka lat później za krąg polarny w poszukiwaniu orchidei północy – niepozornego storczyka.