Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2015

Od redakcji | 3

Trochę nam się zrobiło nieswojo, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o propozycji, by oszczędzić dzieciom widoku polowania.

Informacje | 4-7

RDLP w Krośnie – Pomnik Loreta w Jaśle Akcja „Spływaj, białaczko” – Popłynęli dla chorych dzieci Numerus Primus Inter Pares 2014 – „Las Polski” najlepszy Nadleśnictwa Siedlce i Sokołów – Wspólne 70-leci Dyrektywy ptasia i siedliskowa – Unia pyta o ocenę Oddział PTL w Warszawie – Czym jest łowiectwo?

Ochrona pachnicy dębowej – w lasach i nie tylko | 8-10

Kilka lat temu była swoistą ikoną ochrony przyrody. Dokładna inwentaryzacja wykazała, że dla jej ochrony równie istotne jest zachowanie drzew dziuplastych zarówno w lasach, jak i zadrzewieniach.

Naturalne odnowienie świerka na Pojezierzu Kaszubskim | 12

Świerkpoza naturalnym zasięgiem występowania odnawia się często nie gorzej niż w szaferowskich granicach. Osiąga doskonałe parametry, a mimo to bywa traktowany po macoszemu. Czy słusznie?

Spotkanie z samorządowcami | 14

Konwent Starostów w Łochowie (9–10 kwietnia) miał za zadanie wypracować nowe, najwłaściwsze metody współpracy, ochrony i rozwoju lasów państwowych na ziemi mazowieckiej. Leśnicy i samorządowcy, choć zwracają uwagę na różne aspekty kooperacji, mówią jednolitym głosem. O czym dyskutowano? 

Zamieranie modrzewia w północno-wschodniej Polsce | 16

Modrzewie dołączyły do grupy masowo zamierających gatunków. Przyczyny nie są znane, a obumieranie przebiega w zaskakująco szybkim tempie. Problem w dużej mierze dotyczy północno-wschodnich regionów kraju i badania właśnie tamtejszych modrzewi mają dać odpowiedź, jak im pomóc.

Jak zdaje się do Służby Leśnej? | 18

Dla większości leśników to ostatni zawodowy egzamin w życiu. Niekiedy traktowany jako przepustka do kolejnego przywileju, kiedy indziej jako nobilitacja w „zielonym” towarzystwie. Jak może wyglądać?

O dzikach na Warmii | 22

24 kwietnia Nadleśnictwo Zaporowo zorganizowało seminarium „Gospodarka łowiecka populacją dzika w mozaice polno-leśnej nadleśnictw położonych w północno-zachodniej części RDLP w Olsztynie”.

W poszukiwaniu harmonii | 24

Czy i kiedy nastąpi pełne zgranie we współpracy leśników i drzewiarzy, zastanawiano się na konferencji „Sektor leśno-drzewny w zrównoważonej gospodarce” (9 kwietnia br., Instytut Technologii Drewna w Poznaniu), współorganizowanej przez Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych.

Ocena działania efektywnych mikroorganizmów (EM-ów) w szkółkach | 26

Sukceshodowlany w dużej mierze zależy od materiału sadzeniowego. Czy w sytuacji ograniczania listy chemicznych środków ochrony roślin warto sięgać po popularne preparaty mające wspomagać rozwój siewek?

Efekty pozyskania karpiny jako biomasy | 28

Wraz z rosnącym zainteresowaniem biomasą wraca do łask pozyskiwanie karpiny. Jak to wpływa na klimat i środowisko? Nad pniakami, które wykorzystuje się w energetyce, pochylili się szwedzcy naukowcy.

Z czerwonej księgi do lasu | 30

„Czerwonaksięga roślin województwa łódzkiego” stała się podstawą regionalnych programów restytucji gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. W pierwszej dekadzie maja br. w nadleśnictwach Bełchatów i Piotrków zostały utworzone i poddane ochronie in situ stanowiska piaskowca trawiastego i goździka sinego.

Z objęć PRL-u przesiadka na karuzelę | 34

Za komuny praca leśnika– zawód niby apolityczny – wymagała choćby pozornego zaangażowania, przynależności do jedynie słusznej, przewodniej siły.

Z zagranicy | 36

Finlandia Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2014 r.; Bawaria, Niemcy Budowa ścieżki w koronach drzew; Stany Zjednoczone Uszczuplony budżet na zagospodarowanie lasu.

Rynek drzewny | 37

Plantacje drzew Popyt i inwestycje; Pomorski Klaster Drzewny O standard dla domów; Sklejka Inwestycje mimo niedostatku WB.

Klimaschutz | 38

Der Weltklimarat rechnet bis zum Jahr 2100 mit einer Klimaerwärmung um zwei bis fünf Grad Celsius. Hauptverursacher ist das Treibhausgas Kohlendioxid (CO2). Diese sehr rasche Änderung des Klimas wird den hessischen Wald in seiner Stabilität und Leistungsfähigkeit erheblich beeinträchtigen.

RDLP w Krośnie - Pomnik Loreta w Jaśle | 4

Obelisk z popiersiem Adama Loreta – pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych – odsłonięto 11 maja w jego rodzinnym Jaśle w parku miejskim.

Pełna treść >>>

Akcja | 5

Grupa leśników z Nadleśnictwa Kartuzy w nietypowy sposób postanowiła uczcić 70. rocznicę utworzenia RDLP w Gdańsku (1 kwietnia 1945 r.) – wybrali się na spływ kajakowy Wisłą.
Pełna treść >>>

Numerus Primus Inter Pares 2014 - "Las Polski" najlepszy | 5

Miło nam, że możemy pochwalić się szczególnym wyróżnieniem, które trafiło w nasze ręce. Za numer 17/2014 „Lasu Polskiego” otrzymaliśmy tytuł Numerus Primus Inter Pares.

Pełna treść >>>

Nadleśnictwa Siedlce i Sokołów - Wspólne 70-lecie | 6

Uroczyste obchody 70-lecia utworzenia Nadleśnictw Siedlce i Sokołów (RDLP w Warszawie) odbyły się 8 maja w Siedlcach. W Centrum Kultury i Sztuki spotkali się pracownicy obu nadleśnictw, przedstawicie władz samorządowych i urzędów, świata nauki.

Pełna treść >>>

Dyrektywy ptasia i siedliskowa - Unia pyta o ocenę | 6

Do 24 lipca na stronie internetowej Komisji Europejskiej (www.ec.europa.eu) można wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących oceny funkcjonowania dyrektyw ptasiej i siedliskowej (dotyczy zarówno działania, jak i stanu wdrożenia dyrektyw) a także osiąganych efektów (tych przyrodniczych, a także np. finansowych). Całość to element programu sprawdzania i wydajności regulacji REFIT.
Pełna treść >>>