Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2015

W PAD w Świętoszowie | 2

Tylko w ostatni weekend kwietnia w Nadleśnictwie Świętoszów odnotowano trzy pożary lasu. Nie spowodowały większej szkody, m.in. dzięki sprawnie działającemu systemowi ochrony ppoż., którego centrum jest punkt alarmowo-dyspozycyjny (PAD).

Od redakcji | 3

Apeluję o rozsądek, oparcie się na wieloletnich doświadczeniach ludzi związanych z ziemią i przywiązanych do niej – leśników, myśliwych, rolników – o nieskrępowanie politycznymi decyzjami zdrowego rozsądku.

Informacje | 4-7

Technika leśne – Leśni poligloci
ZLP w RP – Stypendia dla najlepszych
Danina LP – Gdzie się podziała?
Technika leśne – Moc natury kontra mistrzowskie rżnięcie
Technika leśne – Integracja przez sport
DGLP – Ramię w ramię z samorządami

Kierunki współpracy z zulami | 8

Podstawą dla bieżących działań na rzecz poprawy relacji Lasy Państwowe – zakłady usług leśnych są wnioski płynące z wyników ankiety nt. przetargów na rok 2015. To pierwszy tego typu zbiór informacji. Co pokazał i jakie działania chce podjąć DGLP – opisuje zastępca dyrektora generalnego LP Wiesław Krzewina.

Dąb w nadbużańskiej wizji | 11

Moje badania, w ramach dysertacji doktorskiej, pokrywają się z przesłankami wszczętej procedury, w celu uznania dębu szypułkowego w trzech nadbużańskich nadleśnictwach za jedną bazę nasienną. Rozwój odnowień naturalnych w latach urodzaju wymaga m.in. właściwego przygotowania gleby i dobrego pielęgnowania początkowego – mówi Mariusz Nagadowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce (RDLP w Lublinie).

Po spotkaniu z zulami | 14

Na ostatni dzień marca DGLP zaprosiła do Jedlni właścicieli firm leśnych, by w ten sposób przywrócić zwyczaj spotykania się partnerów. I rozwijać, zapisaną w „Strategii LP”, współpracę.

Wdrażają i wykonują | 16

Trwająca dziesiąty rok aktywność Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych powoduje korzystne dla przyrody zmiany nie tylko w państwowych lasach. A jednak wielu leśników, którzy nie współpracowali bezpośrednio z tą „inną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych o zasięgu krajowym”, nadal nie orientuje się w jej znaczeniu.

Opiętek jesionowiec już u naszych granic | 19

Jesion to drzewo najwyraźniej nie mające szczęścia. Z jednej strony dobić go próbuje grzybChalara fraxinea, z drugiejjuż nadciąga nowy w faunie Polskiowad z rodziny bogatkowatych – Agrilus planipennis.

Po krajowej naradzie ppoż. | 22

Jeden ratownik, który dotrze do pożaru lasu w jego początkowej fazie rozwoju, jest więcej wart aniżeli stu po godzinie. Aby dotarł tak szybko, w Lasach Państwowych systematycznie rozbudowuje się sieć dojazdów pożarowych, modernizuje łączność i podejmuje wiele działań usprawniających cały system ochrony.

Nie można ogrodzić? Trzeba dopilnować | 24

Nawet gdy na terenie nadleśnictw maleje rozmiar szkodnictwa leśnego, rośnie pomysłowość złodziei, również w zakresie tego, co jeszcze można z lasu ukraść. Reakcją Straży Leśnej jest stosowanie nowych środków technicznych – nie stronią od takich m.in. w Nadleśnictwie Włoszczowa.

Siatka z zielonym | 26

Ogrodzenie dość skutecznie chroni uprawy przed zgryzaniem, ale tylko wówczas, gdy nie staje się łupem złodziei. Jak zabezpieczyć się przed kradzieżami stalowej siatki?

Parki potrzebują zmian | 28

W parkach narodowych pracuje dziś ok. 1300 osób. Najlepsze słowo, by je scharakteryzować, to „pasjonaci”. Choć ci, którzy nie wytrzymali i parki porzucili, użyliby pewnie chętniej słowa „desperaci”.

Spotkanie z „czerwoną gwiazdą” | 30

Było to 70 lat temu, ale obrazki tamtych dni wciąż stoją mi przed oczami. Podobnych historii leśników, oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, po wojnie prześladowanych, więzionych w obozach sowieckich i więzieniach PRL, jest wiele, ta jednak jest dla mnie szczególna – dotyczy mojego ojca, mjr. Aleksandra Zielińskiego, ps. „Wład”. 

Land Rover Defender – aluminiowa legenda | 32-34

Każdy z nas widział go wielokrotnie w filmach z różnych stron świata. Defender kojarzy się z prostotą i wysoką sprawnością terenową. Służy także na terenie południowych nadleśnictw. Czy jego legenda potwierdza się w codziennej eksploatacji?

Z zagranicy | 36-37

Łotwa - Wstępne wyniki finansowe LVM w 2014 roku Unia Europejska - Nowy szef EUSTAFOR-u Turyngia, Niemcy - Minimalizacja stosowania chemikaliów Finlandia - Nowa nazwa Służby Dziedzictwa Przyrodniczego
Pełna treść >>>

Rynek drzewny | 37

Import z Ukrainy -Moratorium na drewno okrągłe;Transport drewna - PKP Cargo nie oddaje rynku; Sprzedaż uzupełniająca PL-D - 53% zainteresowanych; E-drewno systemowe - Aktualny terminarz

Świerkowy rekordzista. Czy na pewno? | 38

W ciągu ostatnich siedmiu lat przedstawiliśmy Czytelnikom „Lasu Polskiego” ponad 70 wyjątkowych pomnikowych drzew (lub grup drzew) rosnących na terenie całej Polski. Były wśród nich rekordowe: dęby, lipy, platany, cisy, sosny, a nawet gatunki tak egzotyczne jak żywotnik, robinia czy kasztan jadalny.

Technika leśne - Leśni poligloci | 4

W Technikum Leśnym w Starościnie 20 marca odbył się I Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego Szkół Leśnych. Celem było nie tylko promowanie doskonalenia umiejętności językowych, ale też integrowanie społeczności szkół leśnych z całego kraju.

Pełna treść >>>

ZLP w RP - Stypendia dla najlepszych | 4

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowała, by wesprzeć najlepszych absolwentów techników leśnych. Decyzją z grudnia ub. roku przeznaczono 15 tys. zł na jednorazowe stypendia dla uczniów średnich szkół leśnych podległych ministrowi środowiska.

Pełna treść >>>

Danina LP - Gdzie się podziała? | 5

Co chwilę coraz to nowe osoby dopytują rząd o los pieniędzy, które trafiły do budżetu państwa z daniny nałożonej na LP (do tej pory 1 mld zł). Na początku marca odpowiedź ministra środowiska otrzymali senatorowie Wojciech Skurkiewicz, Stanisław Karczewski i Bogdan Pęk (PiS).

Pełna treść >>>

Technika leśne - Moc natury kontra mistrzowskie rżnięcie | 5

11 kwietnia zakończyły się VII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych, zorganizowane przez TL w Rogozińcu (lubuskie). Przez cztery dni 13 pięcioosobowych drużyn, członków stowarzyszenia EUROPEA – Polska, rywalizowało o tytuł Mistrza Polski i wyjazd na Mistrzostwa Europy w Estonii.

Pełna treść >>>

Technika leśne - Integracja przez sport | 6

Leśne zawody sportowe to tradycja ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Także uczniowie techników leśnych budują i rozwijają sportowe pasje.

Pełna treść >>>

DGLP - Ramię w ramię z samorządami | 7

Lasy coraz ściślej współpracują z lokalnymi samorządami. 14 i 15 kwietnia w Jedlni-Letnisku odbyła się konferencja, na której prezentowano dotychczasowe wspólne projekty, a 16 kwietnia przedstawiono je na konferencji prasowej w PAP.

Pełna treść >>>