Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2015

Informacje | 4

Przydrożne drzewa – NIK skarży do Trybunału; Wilki w Senacie – Czy strzelać?; Leśnicy-kombatanci – Szabla w dowód uznani; Kampania prezydencka – Zaczął od Białowieży; Kampania prezydencka – Sprzeciw wobec zakusów.

Od redakcji | 3

Dla tych, którzy o poranku stają bezradni wobec wachlarza kolorów i fasonów i tracą cenne minuty przed szafą, mundurowy zawód to wybawienie. Większości przedstawicieli naszej profesji na pięć dni w tygodniu i kolor, i fason zaordynował minister środowiska, ostatni raz na dzień przed wigilią Bożego Narodzenia.

Dla kogo ta selekcja? | 10

Świat może nam zazdrościć zaawansowania programów selekcyjnych. Ale tak samo jak zazdrości, tak ze zdumieniem przygląda się, w jak małym stopniu odnosimy korzyści z efektów. 

Nauka – komponent badawczy Narodowego Programu Leśnego | 13

Istnieje duża luka między coraz bardziej wyspecjalizowaną nauką i technologią a zaskakiwaną nowymi zjawiskami i potrzebami praktyką gospodarczą oraz coraz bardziej wykształconym, „globalizującym” się społeczeństwem. Sektor leśno-drzewny i ochrona przyrody w lasach potrzebują nowej wiedzy, a społeczeństwo szerszej, pełniejszej i pewniejszej informacji.

Rola łowiectwa w zrównoważonej gospodarce leśnej | 16

O relacjach między leśnictwem a łowiectwem można mówić dopiero od momentu powstania leśnictwa jako dziedziny wiedzy i gospodarki. W jakim kierunku winny zmierzać te relacje? Czy ich właściwym rozgraniczeniem są np. grodzenia, których długość w polskich lasach wystarczyłaby do 2,5-krotnego opasania równika?

Owadobójczy grzyb przeciw kornikowi? | 20

W walce z pustoszącym świerczyny kornikiem drukarzem wykorzystuje się coraz to nowsze metody. Na horyzoncie pojawia się tania, ekologiczna perspektywa – zakażanie owadów grzybem Beauveria bassiana.

Ze Śląska do Schwarzwaldu | 23

Do Niemiec wyjechał w znamiennym roku 1989 na krótki „urlop zarobkowy”. Został tam na zawsze. Zdobyć pracę w leśnictwie było wówczas w Niemczech bardzo trudno. Jedyną pozytywną odpowiedź otrzymał z Fryburga. – Dwa tygodnie później miałem już pracę – mówi Hubert Kost, były leśnik katowickich LP. 

Jak leśnik ze strażakiem | 26

Konferencja „Ogień a gospodarka leśna i ochrona przyrody” (Łagów, 17–18 marca) pokazała, że leśnicy i strażacy współpracują blisko i z sukcesami. Z czym Lasy muszą się zmierzyć i jak wygląda obecna sytuacja ochrony przed pożarami?

W oczekiwaniu na nowe mundury | 28

1 stycznia weszło w życie rozporządzenie wprowadzające nowe mundury w Lasach Państwowych. We wtorek 2 stycznia 2018 r. wszyscy bez wyjątku leśnicy powinni przyjść w nich do pracy. Kiedy pojawią się nowe sorty?

„Żyleta” i „Tatuś” | 31

Norbert Gerlich kochał uczniów ze wzajemnością, skoro przez długie lata utrzymywali z nim żywe kontakty nawet ci,których los rzucił za ocean. Jego życiową pasją stał się przyszkolny ogród botaniczny w Brynku, gdyż sprawne poruszanie się w świecie roślin uważał za nieodzowne w pracy leśnika.

Mandat bez adresu. Gotówkowy czy kredytowy? | 32

W numerze 6/2015 „Lasu Polskiego” przeczytałem artykuł „Mandat bez adresu?” W mojej ocenie zabrakło w nim bardzo ważnej kwestii dotyczącej mandatów gotówkowych i kredytowanych. W przypadku braku stałego adresu zameldowania strażnik leśny może wystawić jedynie mandat gotówkowy (uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, najczęściej dotyczy ukaranych obcokrajowców, przyp. red.). Jeżeli sprawca wykroczenia posiadał w dowodzie adres zameldowania, wtedy stosujemy mandat kredytowany.

Materiały nt. leśnictwa w radomskim archiwum państwowym | 34

90% historii państwowego leśnictwa w XIX w. znajduje się w Radomiu – te słowa padły podczas niedawnego jubileuszu tamtejszej RDLP. Archiwum w tym mieście przechowuje zaskakująco ciekawe zbiory dotyczące lasów w okresie rozbiorowym.

Z zagranicy | 36-37

Stany Zjednoczone - Szef USFS o strategii lasów federalnych Niemcy - Zwierzyna kontra ochrona gatunkowa Hesja, Niemcy - Negocjacje w sprawie podwyżek płac Austria - Nowe wytyczne ws. wagowego pomiaru drewna
Pełna treść >>>

Rynek drzewny | 37

 IKEA w Polsce -Nowa hala w Babimoście; Prywatyzacja w branży drzewnej - Do kogo trafi 85% akcji Sklejka Orzechowo SA?

Gesellschaftliche Verantwortung und Nachhaltigkeitszertifizierung | 38

Hessen-Forst unterstützt mit den Prinzipien seiner Waldbewirtschaftung die Konvention zur biologischen Vielfalt, die auf der Vertragsstaatenkonferenz in Rio 1992 beschlossen wurde.