Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2015

Informacje | 4-7

Międzynarodowy Dzień Lasów – O polskich lasach w Genewie
50. Wszechnica Biebrzańska – 15 lat wspólnego odkrywania przyrody
Nadleśnictwo Radzyń Podlaski – Emerytura to nie koniec bycia leśnikiem
Nadleśnictwo Zdroje – Mistrzowie narciarstwa alpejskiego
RDLP w Radomiu – Tradycje z XIX wieku

Drogi leśne – strategia i optymalizacja | 8-11

Rozwój i doskonalenie leśnej infrastruktury drogowej wymaga dużych nakładów finansowych. Ale też dobrych projektów, technologii oraz procedur, pozwalających na optymalizację leśnych sieci drogowych. Tym zagadnieniom była poświęcona konferencja „Strategia PGL LP w zakresie budownictwa drogowego” (10–12 marca, Rydzyna), z której publikujemy wnioski wraz z komentarzami specjalistów.   

Eksperyment na wrzosowisku | 12-13

Odpowiednio użyty ogień niekoniecznie musi być niebezpieczny dla lasu. W niektórych sytuacjach może być wręcz pożyteczny i to nie tylko w zwalczaniu pożarów, ale także w ochronie przyrody.

Zgromadzono, przetworzono, udostępniono | 14-15

Możliwości, jakie miała stworzyć wielkoobszarowa inwentaryzacja lasów i Bank Danych o Lasach były przez lata przedmiotem dyskusji wśród najbardziej wizjonersko usposobionych leśników, naukowców i praktyków z dziedziny urządzania lasu. Teraz nastąpiła „historyczna chwila” – oba przedsięwzięcia zostały zrealizowane.

Leśnictwo plantacyjne. Jeszcze wybór czy już konieczność? | 16-19

Po ponad 50 latach od czasu pierwszych prób wprowadzenia plantacji drzew szybkorosnących do polskich lasów dyskusje nad plantacyjnym modelem leśnictwa odżywają. Dziś na pewno mamy znacznie większą wiedzę z zakresu selekcji drzew leśnych, ale czy jesteśmy gotowi wykorzystać ją w praktyce?   

Po zjeździe Ruchu Obrony Lasów Polskich | 20-21

10 marca odbył się IV Zjazd Delegatów ROLP. Czy stowarzyszenie jest potrzebne? W odpowiedzi zacytujmy słowa przewodniczącego Henryka Pargieły: – W najbliższym czasie nie widzę zagrożenia. Ale co będzie potem?

Co z tą wodą, czyli selekcji ciąg dalszy | 22-24

Przewartościowanie koncepcji leśnictwa to próba udowodnienia, że powinno ono służyć nie człowiekowi, a przyrodzie. Podczas gdy to człowiek wymyślił leśnictwo dla siebie i swoich potrzeb.

Monitoring w lesie – za czy przeciw? | 25

Kamery monitoringu są dziś wszędzie. Spotykamy się z nimi prawie na każdym kroku. Wiadomo było, że prędzej czy później trafią do lasów. Niewątpliwie zdają tam obecnie egzamin.

Węgorek sosnowiec. Pierwsze stwierdzenie w Polsce | 26

W październiku 2013 r. w próbce drewna pochodzącego z palet sprowadzonych z Portugalii stwierdzono obecność węgorka sosnowca. Efektywne działania skutecznie wyeliminowały zagrożenie.

Zbrodnia w leśnym zaciszu, czyli tajemnica Waldfrieden | 28-30

Waldfrieden na początku ub. wieku było leśną majętnością, zwaną „Zaciszem”. Jej właścicielem był Hans Paasche, o niecodziennych jak na tamte czasy poglądach pacyfista, orędownik porozumienia między narodami, ceniony publicysta społeczny powojennych Niemiec.

Saksońska strategia lasu 2050 | 31

Trwa dyskusja nad Narodowym Programem Leśnym. Nie jesteśmy na tym polu wyjątkiem, bo takie programy opracowują także inne kraje w UE. Jak prezentuje się leśna strategia lasów Saksonii na najbliższe półwiecze?

Kto smaruje, ten jedzie (cz. 2) | 32-33

W poprzednim artykule przybliżyłem rodzaje olejów silnikowych i czynności z nimi związane. Ale są jeszcze nie mniej ważne mechanizmy, również pracujące w oparciu o olej. Mowa o skrzyniach biegów rozdzielczych, redukcyjnych i mechanizmach różnicowych. O wymianie oleju w silniku pamięta każdy z nas, ale kto zaglądał ostatnio do tych mechanizmów? Pełna treść >>>

Z zagranicy | 36-37

Finlandia - Polityka klimatyczna a pozyskanie drewna
Szwecja - Współpraca Södry z koncernem Statkraft
Bawaria, Niemcy - Inwentaryzacja szkód od zgryzania

Pełna treść >>>

Rynek drzewny | 37

Krosnospan vs. Szczecinek - Finał sporu w sądzie; Zasady sprzedaży drewna - Wymagane jedynie poprawki;

Zapomniany „matuzalem” z… klasztoru | 38

Skąd taki tytuł? Otóż Matuzalem był najstarszym patriarchą biblijnym, który osiągnął wiek ok. 939 lat (w przeliczeniu na lata słoneczne stosowane w naszym kalendarzu). Współcześni ludzie tak długo oczywiście nie żyją, ale otaczające nas drzewa – przynajmniej niektórych gatunków – mogą dożywać wielu setek lat.

Międzynarodowy Dzień Lasów - O polskich lasach w Genewie | 5-6

Pierwszy dzień wiosny to od 2012 r. także Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą było podnoszenie wiedzy mieszkańców globu o lasach i ich znaczeniu dla człowieka, zachęcanie do szczególnej troski o lasy i zrównoważonego użytkowania ich zasobów.

Pełna treść >>>

50. Wszechnica Biebrzańska - 15 lat wspólnego odkrywania przyrody | 5-6

W weekend 21 i 22 marca w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy odbyło się 50. spotkanie z cyklu Wszechnica Biebrzańska.

Pełna treść >>>

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski - Emerytura to nie koniec bycia leśnikiem | 5-6

W atmosferze kończącego się jubileuszu 70-lecia lubelskich Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski odbyło się niecodzienne spotkanie. Ponad 40-osobowa grupa emerytowanych pracowników jednostki spotkała się z kierownictwem nadleśnictwa, przedstawicielami związków zawodowych oraz leśniczymi z wszystkich 11 leśnictw.

Pełna treść >>>

Nadleśnictwo Zdroje - Mistrzowie narciarstwa alpejskiego | 6

W Dniu Kobiet odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Leśników Dolnego Śląska w narciarstwie alpejskim. Podczas wręczenia nagród dyrektor Grzegorz Pietruńko zapowiedział, że wydarzenie ma szansę stać się początkiem cyklicznej imprezy.

Pełna treść >>>

RDLP w Radomiu - Tradycje z XIX wieku | 7

Radomska dyrekcja LP świętowała jubileusz 135-lecia w towarzystwie premier Ewy Kopacz.

Pełna treść >>>

Zagrali w ONZ | 7

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” przy Nadleśnictwach i Strzałowo wystąpił ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Mówi szef zespołu Adam Jażdżewski: Do Pałacu ONZ w Genewie pojechaliśmy na zaproszenie CILP z myślą, by nasz koncert stał się polskim akcentem podczas tej prestiżowej imprezy. W naszym repertuarze mamy szeroko pojętą muzykę myśliwską.