Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2015

Od redakcji | 3

  10 tys. m3 drewna, które pozyskuje Drawieński Park Narodowy, to niemały przychód w budżecie tej „państwowej osoby prawnej”.

Informacje | 4

Żołnierze Wyklęci – „Inka” odnaleziona; Ministerstwo Środowiska – Co się czyta?; Akcja „Detektor” – Rozbrajanie Puszczy Sandomierskiej; XVII Mistrzostwa RDLP w Szczecinku w Tenisie Stołowym – Powalczyły również panie; RDLP w Lublinie – Po liczeniu łosi; Puszcza Białowieska – Trzecie konsultacje PZO; Wycinka w zadrzewianiach – Jeszcze mniejsze opłaty

Skąd się bierze drewno w parku narodowym? | 8

Specyfiką wielu polskich parków narodowych, szczególnie najmłodszych, jest występowanie na większości ich obszarów drzewostanów noszących wielowiekowe piętno intensywnej gospodarki leśnej. Obecni gospodarze zobligowani są nie tylko do ochrony biernej najcenniejszych fragmentów przyrodniczych, ale również do przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia silnie zniekształconych siedlisk.

Tajniki iłżeckiej jodły | 12

Dlaczego jodła omija wydzielenia, w których, według typologii leśnej, ma potencjalną możliwość występowania? Z badań, które w ramach pracy doktorskiej przeprowadziłem w południowo-wschodniej części Puszczy Iłżeckiej, wynika, że przyczyną jest podłoże geologiczne, którego wpływ winien być uwzględniany przy planowaniu hodowlanym – mówi Ryszard Bis, nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice.

Mandat bez adresu? | 15

Od 1 marca z nowych dowodów osobistych znika adres. Czy będzie to miało wpływ na procedury związane z wystawianiem mandatów przez Straż Leśną?

Zamieszanie z prawem łowieckim | 16

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami dużych zawirowań z prawem łowieckim. W parlamencie konkurują dwa odrębne projekty jego zmiany, a dodatkowo toczą się prace nad zupełnie nową ustawą, która miałaby dotyczyć problematyki szkód łowieckich.

Selekcja nie istnieje | 18

Selekcja, której polskie leśnictwo od lat poświęca niemałą uwagę i środki, okazuje się być punktem niezwykłych, acz toczących się podskórnie kontrowersji. Dyskusja na jej temat, jaka wypłynęła na marginesie Narodowego Programu Leśnego, pokazuje, że chyba nie wiemy, czemu ma służyć.

Leśne siedliska przyrodnicze w polskiej części sieci Natura 2000 | 21

  Podsumowując cykl dotyczący leśnych siedlisk przyrodniczych w polskiej części sieci Natura 2000, warto podkreślić, że racjonalne zarządzanie zasobami przyrody nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcji gospodarczych i społecznych, pełnionych przez te obszary. 

Pomóż leśnikom w potrzebie | 24

Przez 14 lat działalności zgromadziła niemal 3 mln zł, które leśnicy przekazywali swoim potrzebującym kolegom. O fundacji warto pamiętać i sprawić, by linia wykresu wyznaczającego przychody znów zaczęła się wznosić.

O sto numerów szybciej | 26

Płytki do ewidencji drewna z kodem kreskowym są testowane przez polskich leśników. Jak się sprawdzają? Odwiedziliśmy Nadleśnictwo Sławno, które wyposażyło część kadry terenowej w skanery 2D.

Dziwna propozycja | 28

Prezes „ekologicznej” fundacji proponuje leśnikom „dojście do porozumienia” i wspólną ochronę przyrody. Do czasu, aż nadleśnictwo, w którym pracują, zostanie odesłane w niebyt.

Dobra i piękna królestwo | 30

Pod koniec ubiegłego roku Oktawia, siostra zakonu urszulanek we Wrocławiu, przysłała do Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ nieznany dotąd tekst autorstwa jej dziadka Adama Kozłowieckiego (seniora).

Bratnia dusza | 33

Krzysztof Ułanowski, będąc leśnym praktykiem, poświęcił się prowadzeniu zajęć praktycznych w Technikum Leśnym w Brynku. Przez uczniów jest lubiany za fachowość i otwartość, co potwierdzają przyznane przez nich dwa szkolne „Oskary”: w kategorii nauczyciel-bratnia dusza oraz za kunszt drwala („Pilarz Roku”).

Z zagranicy | 36

Szwecja - Wyniki finansowe Sveaskogu w 2014 roku; Łotwa - Drogi leśne w lasach państwowych; Saksonia, Niemcy - Ruszyły subwencje leśne 2014–2020

Rynek drzewny | 37

Zmiana zasad sprzedaży - PIGPD oczekuje na interwencyjne pozyskanie; Nowe przepisy - Jeszcze mniej nielegalnego surowca w UE; Rynek biomasy - Zrębka leśna wciąż nr 1

Mittelfristige Forstbetriebsplanung | 38

Vor 300 Jahren wurde in Deutschland der Grundstein für eine geregelte Forstbetriebsplanung gelegt. Über die Jahrhunderte entwickelten Forstwissenschaftler verschiedene Methoden, um das komplexe System Wald ganzheitlich zu erfassen sowie strukturiert zu pflegen und zu nutzen. Rechenmodelle sind hierbei von besonderer Bedeutung: Sie liefern grundlegende Informationen, um die vielfältigen Facetten des Waldes zu verstehen und „handhabbar" zu machen.

Żołnierze Wyklęci - "Inka" odnaleziona | 4

Jej tragiczną historię zna każdy leśnik, a słowo „Inka” to synonim bohaterstwa. 1 marca br. (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) w Pałacu Prezydenckim rodziny pięciu ofiar terroru komunistycznego odebrały noty identyfikacyjne ekshumowanych krewnych. Wśród zidentyfikowanych jest Danuta Siedzikówna.