Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2015

Od redakcji | 3

Ten numer „Lasu Polskiego” traktujemy jako pewien moment dziejowy w historii czasopisma. Powody są dwa. Po pierwsze przybywają kolejne cztery strony i dlatego korzystamy z okazji, by nieco odświeżyć szatę graficzną. Mamy nadzieję, że żadną miarą nie zdezorientuje to naszych Czytelników, a wręcz przeciwnie – poprawi przejrzystość.

Informacje | 4

Dziki i ASF – Większa pomoc za ubiegłoroczne szkody; Ochrona gatunkowa roślin – Od 1 marca chronione wszystko; Lasy prywatne – A może odpuścić te plany?; PROW 2007–13 – Premia zalesieniowa spada do 1190 zł; Liczenie zwierzyny – Łoś niepoliczalny; Ochrona ppoż.
– Stopień zagrożenia po nowemu.

Poligony oddane przyrodzie | 8

Na początku lat 90., po wyjściu z Polski wojsk Federacji Rosyjskiej, duże połacie lasów, kryjące dotąd poligony i inne wojskowe obiekty, utraciły funkcję militarną. Należało przywrócić je przyrodzie i społeczeństwu. Początkowo leśnicy robili to za pieniądze z budżetu państwa oraz funduszu leśnego.

Dni Przyjaciół Lasu | 11

Towarzystwo Przyjaciół Lasu wypływa na szerokie wody i organizuje Dni Przyjaciół Lasu 2015. Inicjatywę objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

Jałowiec (nie)pospolity | 12

Jałowiec przeniknął do różnych dziedzin codziennego życia. I choć to gatunek znany niemal każdemu (z lasu, apteczki, kuchni czy… bimbrowni), okazuje się, że zaczyna znikać z krajobrazu. 

Jakie stawki po przetargach? | 14

Redakcja miesięcznika „Drwal” zgromadziła informacje nt. stawek za pozyskanie drewna w 178 nadleśnictwach. Oto jaki wyłania się z tego obraz.

Wybrane uwagi do zmian w ustawie o lasach | 17

Jak postrzega się proponowane zmiany w ustawie o lasach? Przedstawiamy krótkie podsumowanie konsultacji społecznych najnowszego projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach.   

Czas uporządkować szlaki dla turystów | 18

Szlaki turystyczne, w tym rowerowe, powstawały w różnym czasie, wytyczały je różne instytucje. Niemało tras istnieje już tylko na mapach, a i części z tych, które powstają obecnie, trudno wróżyć dłuższy żywot. Bo gdy kończy się projekt i unijne dofinansowanie, obiekt nierzadko zostaje pozostawiony sam sobie. Porządki są konieczne. Nie powiodą się jednak bez zaangażowania Lasów Państwowych.

Narodowy Program Leśny: czy narodowy i czy leśny? | 20

Kierunek, w jakim zmierza dyskusja i wnioski formułowane w ramach Narodowego Programu Leśnego pomija kilka zasadniczych dla leśnictwa wątków. Efekty zdają się być bardziej autorskie niż narodowe.

Uwagi do Stanowiska Rady Naukowej LBG Kostrzyca | 24

Stanowisko Rady Naukowej Leśnego Banku Genów Kostrzyca (zamieszczone w „Lesie Polskim”, nr 24/2014), dotyczące panelu „Klimat” Narodowego Programu Leśnego, wymaga komentarza i kilku sprostowań. 

Lasy mieszane i bory na wydmach nadmorskich | 26

Aż 19,9% zasobów siedliska 2180 chronionych w Specjalnych Obszarach Ochrony Siedlisk znajduje się w Polsce. Wątpliwości budzi jednak rzetelność danych zamieszczonych w Standardowych Formularzach Danych.

Kto smaruje, ten jedzie (cz. 1) | 28-30

Powyższa prawda wydaje się oczywista. Należy jednak pamiętać, że dopiero dobór oleju o właściwych parametrach i jego wymiana na czas gwarantują długotrwałą i bezawaryjną pracę poszczególnych podzespołów pracujących w kąpieli olejowej. Czy każdy z nas o tym pamięta i odpowiednio dba o olejenie auta?

Bieszczadzki żubr-wagabunda | 32

Zwał się Pulpit. A był jak pupil mieszkańców miejsc, do których zawędrował. Bohater gazet i radiowych relacji. Jego marsz przez południowo-wschodnią Polskę śledzono w latach 60. z zapartym tchem. Ukochał wolność, niezależność, samotność. Szedł, gdzie „racice” poniosą.

Z zagranicy | 36

Stany Zjednoczone - Lasy federalne mniej płacą na szkoły i drogi; Austria - Leśny indeks bioróżnorodności; Szwajcaria - Słabe euro rujnuje gospodarkę leśną; Turyngia, Niemcy - Program przeciwdziałania zamieraniu jesionu.

Rynek drzewny | 37

Drewno polimerowe - Z dbałością o środowisko?;Zakupy surowca w IKEA - Duzi tak jak reszta;PL-D - Interwencyjna III tura.  

Iglasty olbrzym z… parku | 38

Gdy 5 marca 1605 r. George Weymouth wypływał z Anglii na pokładzie statku „Archengel”, nie mógł wiedzieć, że jego nazwisko w przyszłości zapisze się w annałach botaniki.