Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2015

Nowy rok, nowy adres | 2

Wraz z nowym rokiem Dyrekcja Generalna LP zmieniła adres. Od 1 stycznia centrala definitywnie przeniosła się do nowej siedziby w Warszawie przy ul. Grójeckiej 127. Koniec z wynajmowaniem powierzchni biurowej, od teraz dyrekcja dysponuje własną, nowoczesną nieruchomością.

Od redakcji | 3

Niemal wszyscy znajomi, których dzieci od września ruszają do szkoły, utyskują w podobnym tonie: te podręczniki doprowadzą nas do ruiny! Młodszy syn nie może skorzystać z książek po starszej siostrze, bo okazuje się, że od nowego roku trzeba mieć inne.

Informacje | 4

FSC Polska – Zawieszenie; WikiLeaks – Lasy na poczet reprywatyzacji?; Ustawa o lasach – Będą (?) zmiany; Rajd Leśników – „Warszawa da się lubić”; Sokolnictwo – Polacy w Abu Dhabi.

System edukacji czy zlepek szkół? | 7

Podręczniki dla techników leśnych, w większości prezentujące wiedzę z lat 80., wymagają pilnej wymiany. Nie jest to jednak możliwe bez ujednolicenia szkolnych programów nauczania, choć powstałych z zachowaniem nowej podstawy programowej, ale według uznaniowych priorytetów, w rozmaitych konfiguracjach przedmiotów i w zróżnicowanym wymiarze godzin dydaktycznych.

Wysięgnik do zbioru nasion | 10

Zbiór nasion z drzew stojących to zajęcie niesłychanie trudne, niebezpieczne i czasochłonne. Jest jednak sposób, by przynajmniej częściowo kwestię tę uprościć. Odkryli go w Toruniu.

Potyczki o kolejnego chrząszcza | 12

– Leśnicy niszczą siedliska nadobnicy alpejskiej – grzmią ekolodzy ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. – To wierutna bzdura – odpowiadają w nadleśnictwach. 

Państwo i prywatny właściciel we wspólnocie leśnej. Mezalians? | 15

Najpierw socjalistyczne państwo konsekwentnie i pieczołowicie przejmowało prywatną własność. W zamianza rolnicze emerytury wchodziło m.in. w prywatno-państwowe mariaże we wspólnotach leśnych. Przypadek Wspólnoty Leśnej Rolników Wsi Wohyń pokazuje, że dziś to nie lada kłopot dla wszystkich „współmałżonków”.

Las nowych technologii | 18

Co roku do CEPL w Rogowie zjeżdżają edukatorzy leśni z całej Polski. Ktoś mógłby powiedzieć, że ciągle debatują o tym samym, bo w edukacji nie ma już nic do zaoferowania. Nic bardziej mylnego! Czas na nowe technologie.

Konstytucja bez lasów. Sukces czy klęska? | 20

Nie udało się wprowadzenie konstytucyjnej poprawki na temat lasów. Mało tego – niezwykle rzadki przypadek nowelizacji ustawy zasadniczej okazał się mniej ważny niż kolacja jednej z posłanek… Poprosiliśmy o komentarze.

Inicjatywa IBL – stracona szansa | 22

W odróżnieniu od przygotowanej z zaskoczenia ostatniej nowelizacji ustawy o lasach, dyskusja nad treścią poprawki konstytucyjnej nt. lasów toczyła się w zupełnie innym stylu. Przypomnijmy.

Żubr celebrytą Internetu | 24

Polskie lasy, za sprawą nowoczesnych stron www i profili w portalach społecznościowych, są coraz bardziej widoczne w Internecie. Przyglądamy się najciekawszym inicjatywom poświęconym polskim lasom w sieci i sprawdzamy, czy to dobry sposób na ich promocję.

Siekiera – moja leśna miłość | 26

Atrybutem leśnika była, jest i powinna być właśnie siekiera, las zaś prezentować należy jako dzieło tym właśnie narzędziem kształtowane.

Niezwyczajnie zwyczajni | 28

Trafiają się w życiu ludzie, którzy są jak kamienie milowe. Formują nas na kolejne lata, uczą postaw życiowych. Dwóch takich leśniczych udało mi się spotkać na początku mojejdrogi zawodowej.

Minima i maksima Kawki | 30

Do Technikum Leśnego w Brynku przybyła nie tylko z akademicką wiedzą, ale także z dużym doświadczeniem leśnym i życiowym. Nadzorowane przez nią prace dyplomowe z hodowli lasu, której nauczała, miały w większości twórczy charakter i zyskiwały wysoką ocenę m.in. w SGGW. Była zapraszana do czeskiej szkoły leśnej w Hranicach, by dzielić się wiedzą.

Z zagranicy | 32

Niemcy - Porozumienie ws. handlu surowcem drzewnym; Bawaria, Niemcy - Wyniki finansowe BaySF w roku 2013/2014; Wielka Brytania - Kościół Anglii inwestuje w lasy; Bawaria, Niemcy - Martin Neumeyer szefem BaySF; Saksonia-Anhalt, Niemcy - Przeciwni zmianie prawa o ochronie przyrody.

Rynek drzewny | 33

Świerk w Beskidach -Problemy ze sprzedażą;Co przyniesie nowy rok? -Warunki techniczne do zmiany.

Landesbetrieb (2) | 34

Wir sind Hessen-Forst – ein Betrieb, der das uns anvertraute Waldvermögen nachhaltig, wirtschaftlich und unter besonderer Berücksichtigung des Gemeinwohls schützt, nützt und weiterentwickelt.

FSC Polska - Zawieszenie | 4

30 grudnia doszło do zawieszenia działalności biura Związku Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa FSC Polska.

Pełna treść >>>

WikiLeaks - Lasy na poczet reprywatyzacji? | 4

Przed świętami w mediach nurtu prawicowego pojawiła się informacja dotycząca rzekomej próby prywatyzacji Lasów Państwowych w 2008 roku. Bronisław Komorowski miałby zapowiedzieć ambasadorowi USA wykorzystanie lasów na poczet funduszu reprywatyzacyjnego.

Pełna treść >>>

Ustawa o lasach - Będą (?) zmiany | 5

Trwa kolejna próba przeprowadzenia zmian w ustawie o lasach. Z datą 10 listopada (opublikowano 22 grudnia) Minister Środowiska złożył projekt założeń, które w większości bez skutku „wałkuje się” już od maja 2010 roku. Przypomnijmy je.

Rajd Leśników - "Warszawa da się lubić" | 6

Pod znanym z piosenki hasłem „Warszawa da się lubić” przebiegać będzie tegoroczny Rajd Leśników. Gospodarze z RDLP w Warszawie w przygotowaniach będą wspierani przez organizatorów rajdu – Związek Leśników Polskich w RP.

Sokolnictwo - Polacy w Abu Dhabi | 6

W 3. Międzynarodowym Festiwalu Sokolnictwa w Abu Dhabi (7–14 grudnia) wzięli udział reprezentanci „Gniazda Sokolników” PZŁ. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pojechali m.in. czterej leśnicy: Jarosław Przydacz (podleśniczy z Nadleśnictwa Garwolin), Dawid Dudek (absolwent TL w Warcinie), Krzysztof Staniszewski (absolwent WL w Poznaniu), Paweł Wieland (leśniczy z Nadleśnictwa Wolsztyn, na fot.) oraz Michał Pszczółka.

Z zagranicy - Niemcy - Porozumienie ws. handlu surowcem drzewnym |

Po siedmiu latach negocjacji Niemiecka Rada Gospodarki Leśnej (DFWR) i Niemiecka Rada Gospodarki Drzewnej (DHWR) podpisały, jako reprezentacje swoich branż, porozumienie ramowe w sprawie handlu surowcem drzewnym w Niemczech (RVR). Stało się to w grudniu 2014 r. w Berlinie.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Wielka Brytania - Kościół Anglii inwestuje w lasy | 32

Komisarze Kościelni Anglii – ciało zarządzające portfelem inwestycyjnym Kościoła Anglii – nabyli od koncernu energetyczno-drzewno-papierniczego UPM ok. 7,1 tys. ha lasów w Szkocji i Walii. Wartość transakcji sięga 50,6 mln funtów szterlingów. Zagospodarowaniem nowych kościelnych lasów nadal będzie się zajmowała służba leśna koncernu UPM, który w Finlandii posiada ok. 800 tys. ha lasów.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Bawaria, Niemcy - Martin Neumeyer szefem BaySF | 33

W roku obrachunkowym zakończonym 30 czerwca 2014 r. Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) uzyskały przychody w wysokości 415,5 mln euro. Oznacza to wzrost o 2,3% w stosunku do poprzedniego okresu obrachunkowego. Wygospodarowany zysk osiągnął poziom 77,1 mln euro (wzrost o 7,8%).

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Saksonia-Anhalt, Niemcy - Przeciwni zmianie prawa o ochronie przyrody | 33

W parlamencie niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt przygotowywany jest projekt zmian w prawie o ochronie przyrody, przewidujący m.in. możliwość utworzenia rezerwatu biosfery bez konieczności uzyskania zgody ze strony społeczności lokalnej. Projekt związany jest z planem wyznaczenia rezerwatu biosfery w południowej części masywu górskiego Harc, budzącym sprzeciw mieszkańców 18 miejscowości położonych na tamtym obszarze.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Bawaria, Niemcy - Wyniki finansowe BaySF w roku 2013/2014 | 32

W roku obrachunkowym zakończonym 30 czerwca 2014 r. Bawarskie Lasy Państwowe (BaySF) uzyskały przychody w wysokości 415,5 mln euro. Oznacza to wzrost o 2,3% w stosunku do poprzedniego okresu obrachunkowego. Wygospodarowany zysk osiągnął poziom 77,1 mln euro (wzrost o 7,8%).

Pełna treść >>>

Z wydawnictw - | 23

Przewodnik po wybranych projektach V priorytetu Programu Infrastruktura i Środowisko skupia 33 opisy. Prezentuje głównie modernizacje, budowy ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych, pieszych, punktów widokowych i innych elementów poprawiających warunki współistnienia ludzi i przyrody.

Pełna treść >>>