Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2008

Informacje | 4

Medale Pro Memoria dla leśników; TPL proponuje zmiany w ustawie; Dyrektor przeprasza za psa; Bilans Pauli, Zizi i Emmy

Inspekcja Cię obroni? | 7

Statystycznie rzecz biorąc nie jest tak, że skarżący musi mieć rację, a oskarżany z definicji jest zawsze podłym draniem, gnębiącym podwładnych. Ale ta sama statystyka każe powątpiewać w to, że skarżący nie ma racji nigdy.

Co dalej z lasami prywatnymi? | 8

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy seminarium Zadania realizowane przez jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, zorganizowanego przez Ministerstwo Środowiska oraz DGLP.

Udany pierwszy raz | 9

Pierwsza w historii submisja drewna cennego w RDLP w Warszawie zakończyła się 6 marca. Sprzedano na niej 99,6% oferowanego surowca.

Beskidzka strategia 2008 | 10

Co dalej z Beskidami? Bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia zastanawiali się nad tym 22 lutego w Ustroniu członkowie zespołu antykryzysowego. Celem spotkania było podsumowanie minionego roku, ale przede wszystkim analiza i weryfikacja Strategii ograniczania liczebności szkodników wtórnych świerka na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w 2008 roku.

Profesor z doktoratem! | 12

Profesor Andrzej Grzywacz to postać dobrze znana leśnikom. Nic więc dziwnego, że na uroczystości wręczenia mu tytułu doktora honoris causa Akademii Rolniczej w Poznaniu było zielono od leśnych mundurów.

Wyzwanie dla nowego ministra | 14

Tworzenie obszarów Natura 2000 jest elementem realizacji zapisów Traktatu Akcesyjnego. Polska jak na razie nie wywiązała się z tego zadania w sposób zadawalający, o czym ostatnio wielokrotnie mówił minister środowiska Maciej Nowicki. Jaka jest jego wizja programu Natura 2000 w Polsce?

Kozica tatrzańska | 15

Istnieją gatunki, które z racji swej przeszłości, rzadkości czy symbolicznego znaczenia dla ochrony przyrody zasługują na szczególne i wszechstronne zainteresowanie. Obok żubra, niedźwiedzia, wilka, łosia, bobra i bielika, z pewnością należy do nich również kozica.

Leśne priorytety | 16

O tym, jakie wyzwania stoją przed leśnikiem w Ministerstwie Środowiska, o priorytetach resortu w stosunku do leśnictwa oraz nowelizacji Ustawy o lasach z Januszem Zaleskim, podsekretarzem stanu w MŚ, rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.

Huragan a ptaki lęgowe | 18

Trudno o lepsze miejsce niż Puszcza Piska, jeśli chcemy badać wpływ huraganu na zespół ptaków lęgowych, jak i na inne składniki ekosystemu leśnego. Okazuje się, że rola niszczycielskiego wiatru w ekosystemie leśnym nie jest jednoznaczna, mimo ewidentnie negatywnego znaczenia dla produkcji drewna.

Zagrożenia ptaków szponiastych i sów (3) | 20

Corocznie w wyniku zatrucia ginie od kilku do kilkunastu bielików w całej Polsce. W większości sytuacji ustalenie konkretnej substancji trującej, ze względu na żmudny proces badań analitycznych, jest bardzo trudne.

Dokarmianie ptaków | 21

Poznawanie ptaków staje się w Polsce coraz bardziej popularnym hobby. Pojawia się coraz więcej poradników odkrywających tajniki ptasiego świata i wprowadzających w niełatwą sztukę jego obserwacji. Nie wchodząc w ocenę merytorycznej zawartości wydawnictw ornitologicznych, trzeba przyznać, że w wielu z nich zapomina się, iż najprostszym sposobem zbliżenia się do ptaków jest zorganizowanie im stałego miejsca dokarmiania.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska | 22

Jest to najbardziej rozległe nadleśnictwo RDLP we Wrocławiu, uznane za jedno z trudniejszych w skali kraju. Bliskość Wrocławia i nawiedzające je co jakiś czas huragany determinują pracę zatrudnionych tu leśników.

Życie po Cyrylu | 24

Meteogramy obserwowane na stronach internetowych już od kilku dni zapowiadały pojawienie się silnego wiatru. W nocy z 18 na 19 stycznia 2007 roku temperatura, która wynosiła w ciągu dnia 12°C, spadła nagle do zera. W tym momencie w dolnośląskich lasach rozszalał się huragan.

Z zagranicy | 25

Szwedzki skandal z Polakami; Nadmiar przy niedoborze; Södra wkracza do energetyki

Skręt włókien | 26

Skręt włókien występuje dosyć powszechnie, dla niektórych gatunków drzew jest to wada typowa – występuje na nich bardzo często lub wręcz jest z nimi nierozłącznie związana.

Jeep Patriot | 28

Firma Chrysler, właściciel legendarnej marki Jeep, oferuje obecnie na europejskich rynkach największą w historii liczbę modeli samochodów przeznaczonych do poruszania się – również – poza utwardzonymi drogami. Jednym z tej złotej siódemki jest Patriot, teoretycznie tylko SUV, ale o naprawdę niezłych walorach terenowych.

Rzadsze drobne urazy dłoni i stóp | 29

Jednym z drobnych urazów, najczęściej dotyczących palców, jest wniknięcie drzazgi – pod skórę lub paznokieć. Czy można samemu próbować sobie z nimi radzić?

Renta rodzinna | 29

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Leśnicy na nartach | 30

Choć tegoroczna zima nie dała zbyt wielu powodów do satysfakcji dla narciarzy, 1 marca na Polanie Jakuszyckiej wystartował XXXII Bieg Piastów, największa w Polsce impreza gromadząca narciarzy biegowych. W jego ramach odbyły się również XII Bieg leśnika i V Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.

Funkcyjne gniazdo rodzinne | 32

Dzisiejsza opowieść będzie sentymentalna, choć jej początek do takich nie należy. A zaczęło się tak. Kilka dni temu nasza siedmioletnia, bystra nad wiek córeczka, wróciła ze szkoły z kwaśną miną i oberwaną tarczą na mundurku.