Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2015

Od redakcji | 3

Ach, jakże apetycznie wyglądały priorytety unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014–20! Na sześć punktów o lesie nie wspomniano jedynie w przypadku organizacji łańcucha żywnościowego i problemów społecznych

Informacje | 4

PROW 2014–20 – KE już zatwierdziła; Szkody od zwierzyny – Skarb Państwa zapłaci za łosia?; Lasy w Konstytucji – Nocne manewry i finał; Łoś pod Sokółką – Cd. „czterech dni bezsilności”.

Rynek czy kalkulacja kosztów? | 7

Rynek czy kalkulacja kosztów? Gdyby skalkulować koszty, tak jak oczekują tego przedsiębiorcy leśni, szacunkowa wartość zamówienia w przetargu na usługi winna podskoczyć o kilkadziesiąt procent. Tylko kto się na to zgodzi? Rafał Zubkowicz: Rozmawiamy w czasie, kiedy pojawiają się pierwsze ogłoszenia przetargów na usługi leśne w nadleśnictwach, a Pan znalazł czas, żeby się ze mną spotkać?

„Fabryka sadzonek” w Miłogostowicach | 11

14 szkółka kontenerowa Lasów Państwowych funkcjonuje od 19 września w Miłogostowicach (Nadleśnictwo Legnica). Nowoczesny obiekt może wyprodukować… 5 mln sztuk sadzonek rocznie! Koncepcja budowy kontenerówki pod Legnicą to istotna część Programu Restrukturyzacji Szkółkarstwa RDLP we Wrocławiu. Jakie jest jego ogólne założenie? Stopniowe wygaszanie produkcji w mniejszych, tradycyjnych szkółkach leśnych, często niedoinwestowanych, z przestarzałą infrastrukturą czy mało produktywnych.

Jak, nie rąbiąc, ukraść drzewo wyrąbane? | 14

Kodeks karny (k.k.) przewiduje szczególną sankcję za wyrąb drzewa w lesie i kradzież drzewa wyrąbanego i powalonego. Przepis zawiera archaiczną terminologię, a przez to sprawia trudności. Czy stanie się przyczyną dalszych komplikacji?

ISOK wchodzi do Lasów! | 17

Największy, najlepszy i najnowocześniejszy zasób danych przestrzennych w Polsce powoli trafia do Lasów Państwowych. Może nie od razu do wszystkich nadleśnictw i nie zawsze zupełnie za darmo, ale są już pierwsze jego „jaskółki”.

Przedsiębiorcy? Obecni! Leśnicy? Brak… | 20

Na początku listopada, przed kolejną edycją przetargów na usługi leśne, szczecińskie koło Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych postanowiło zorganizować spotkanie. O największych bolączkach przyszło im dyskutować we własnym gronie

Studenci nauczyli mnie dystansu | 22

Osobiste przesłanie, 60-lecie pracy naukowej prof. Leokadii Witkowskiej-Żuk, towarzyszyło konferencji „Lasy wobec zmieniającej się presji człowieka”. Czy uda się jednym zdaniem podsumować i konferencję, i dorobek naukowy profesor? Zaryzykuję: właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Przybywa pytań o wpływ człowieka na lasy | 23

Człowiek wpływa na środowisko, w tym na lasy. Zdawać by się mogło, że to banalny aksjomat. Czy mamy obowiązek zapobiegać tym zmianom? W jaki sposób? A może pogodzić się z nimi i obserwować, jak natura radzi sobie z naszą obecnością?

Lasy łotewskie | 24

Najbliższe półroczeprezydencję w Radzie Europy będzie sprawować Łotwa. Jak wyglądają lasy tego kraju?

Górskie bory świerkowe z limbą i modrzewiem | 26

Stan borów limbowo-świerkowych w Tatrach polskich skurczył się w następstwie antropopresji. Jak chronić to siedlisko? Tam gdzie limba została w przeszłości wycięta, należy ją umiejętnie wysadzać, tak by nie uległa konkurencji świerka, a odnowienia były żywotne i stabilne.

FSC – pułapka demokracji? | 28

Na początku grudnia Klub Przyrodników ogłosił wystąpienie ze Związku Stowarzyszeń FSC Polska. Odebrano im przywilej sterowania, a oni obrażeni poddali się walkowerem. Jaki „certyfikat” wystawia to systemowi certyfikowania gospodarki leśnej?

Mitsubishi Pajero Pinin – włosko-japoński mariaż | 30-31

Gdy Pinin debiutował na rynku w 1998 r., mówiono, że jest „dzieckiem” słynnego Pajero. Matką tego modelu była włoska firma projektowa Pininfarina. Auto jest w pewnym sensie miniaturą dojrzałego Pajero. Czy ma jego „geny” i sprawdza się na bezdrożach?

Z zagranicy | 32

Finlandia - Rozwój serwisu internetowego dla prywatnych właścicieli lasów; Austria - Ewaluacja świadczeń ekosystemowych; Republika Południowej Afryki - Konkurs na eventy kongresowe.

Rynek drzewny | 33

Sprzedażdrewna - Dodatkowa procedura sprzedaży?; Aukcje i submisje - Coraz większa oferta.

Niespodzianka na miedzy | 34

Wojewódzkie, powiatowe i gminne rejestry pomników przyrody aż roją się od błędów i niedokładności. Szczególnie groteskowe są pomyłki dotyczące gabarytów drzew, gdy gatunki osiągające na ogół niewielkie rozmiary, jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki zmieniają się w olbrzymy o wielometrowych obwodach pni. Takim przykładem jest brzoza brodawkowata z miejscowości Klimki w woj. warmińskomazurskim o obwodzie pnia równym… 628 cm!

PROW 2014-20 - KE już zatwierdziła | 4

Komisja Europejska zatwierdziła 12 grudnia polski PROW na lata 2014–20. Choć formalnie minął pierwszy rok jego obowiązywania, to i tak nasz krajowy program znalazł się w gronie trzech pierwszych zaakceptowanych przez Brukselę. Teraz czekamy na krajowe ustawy i rozporządzenia ministra rolnictwa, wprowadzające poszczególne działania.

Szkody od zwierzyny - Skarb Panstwa zapłaci za łosia? | 5

Problem finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez łosia w lasach prywatnej własności ciągnął się za resortem (który reprezentuje w tej sprawie Skarb Państwa) w zasadzie już od 2010 roku. Głośnym echem odbiło się wówczas zasądzenie odszkodowania rolnikowi z Downar na Podlasiu, co dało asumpt do wytoczenia pozwu zbiorowego.

Pełna treść >>>

Lasy w Konstytucji - Nocne manewry i finał | 6

Pięć głosów. Tyle zabrakło do ustanowienia zmian w Konstytucji dotyczących lasów. Pełna treść >>>

Łoś pod Sokółka - Cd. "czterech dni bezsilności" | 6

W numerze 24/2014 na s. 19 „Las Polski” opisuje sprawę potrąconego i w efekcie martwego po kilku dniach łosia. Bardzo ciekawy przypadek. Niestety teza o niewielkiej wiedzy o procedurach postępowania w podobnych przypadkach, mimo przywołania opinii Departamentu Prawnego MŚ, nie jest pełna i właściwa.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Finlandia - Rozwój serwisu internetowego dla prywatnych właścicieli lasów | 32-33

Właściciele 127 tys. fińskich gospodarstw leśnych udostępniają już dane o swoich lasach w państwowym serwisie internetowym Metsään (www.metsaan.fi; pierwszy raz pisaliśmy o nim w 2013 r. w nr. 13–14/2013), który obsługuje leśnictwo prywatne. Choć popularność serwisu przekracza oczekiwania jego twórców, to jeszcze nie wszystkie cele zostały osiągnięte.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Austria - Ewaluacja świadczeń ekosystemowych | 32

Austriackie Lasy Związkowe SA (ÖBf) i Politechnika Wiedeńska przystąpiły do realizacji modelowego projektu inwentaryzowania i ustalania ekonomicznej wartości świadczeń ekosystemowych wypełnianych przez obszary znajdujące się w zarządzie ÖBf (860 tys. ha).

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Republika Południowej Afryki - Konkurs na eventy kongresowe | 33

Organizatorzy 14. Światowego Kongresu Leśnictwa, który odbędzie się między 7 a 11 września 2015 r. w Durbanie w RPA, ogłosili konkurs na eventy kongresowe. Powinny się one odnosić do głównego hasła zjazdu: „Lasy i ludzie. Inwestycja w zrównoważoną przyszłość” i zarazem do któregoś z sześciu tematów kongresu.

Pełna treść >>>