Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2014

Od redakcji | 3

Udo Sauter, doktor z Instytutu Badawczego Leśnictwa we Fryburgu, od kilku lat zajmuje się oceną metody określania miąższości drewna na podstawie jego wagi (o metodach pomiaru drewna prezentowanych na targach Interforst w Monachium na s. 16). 

Informacje | 4

Podatek leśny – Likwidacja ulgi w Sejmie; Białowieski Park Narodowy – Symboliczny powrót symbolu; Handel grzybami – Tylko (?) z atestem; Nadleśnictwo Gidle – 70. rocznica bitwy w lasach cielętnickich; Technikum w Goraju – Ślubowanie z Dębem Wolności.

Dlaczego jadę na rajd? | 7

XXVI Rajd Leśnika, który odbył się po raz pierwszy na terenie RDLP w Gdańsku (11–13 września br.), swój finał miał na zamku w Gniewie. Ostatni dzień rajdu to jak zwykle najlepsza okazja, by spotkać „starych” znajomych i poznać wielu nowych. Niektórzy twierdzą, że tutaj, w licznym gronie leśnych ludzi, najłatwiej zawrzeć nowe znajomości. 

Czy szkółkarstwo kontenerowe się opłaca? | 8

Szkółkarstwo kontenerowe nadal budzi kontrowersje, ale zdobywa też coraz więcej zwolenników. Jednolite obliczanie kosztów produkcji pokazuje, że ten sposób hodowli sadzonek i u nas może przekładać się na korzyści ekonomiczne.

Jarzębina – nie czerwona. Siew gatunków biocenotycznych na zielono | 12

Oczyszczanie nasion z mięsistej części owocu to pracochłonna czynność. Można jej uniknąć, stosując letni siew nie w pełni dojrzałych owoców. Moje doświadczenia pokazują, że efekty są dobre.

Korelowanie leśnych funkcji | 14

Zarządzane przez nas kompleksy są w całości objęte wielorakimi formami ochrony. Ok. 700 tys. ludzi rocznie odwiedza nasze lasy dla odpoczynku i pożytków leśnych. Pozyskujemy o 60% więcej drewna niż w poprzednim okresie urządzeniowym. Udaje nam się w pełni realizować wszystkie funkcje lasu zapisane w ustawie, a ich niełatwą korelację uznajemy za wyzwanie – mówi Jan Komorowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice. 

Innowacyjny pomiar drewna w Niemczech | 16

W tym roku prezentowaliśmy już, jak mierzą drewno Skandynawowie. A jakich nowoczesnych metod imają się Niemcy?

Forum „Człowiek, las, drewno” | 19

Drugi dzień targów EKO-LAS w Mostkach był okazją do dyskusji i refleksji nad stanem i perspektywami branży usług leśnych. Okazję ku temu dało forum leśne „Człowiek, las, drewno”, zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Leśne, przy współudziale Lasów Państwowych, Międzynarodowych Targów Poznańskich i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Pomiar harwesterem – blaski i cienie | 20

Powszechnie stosowane dziś techniki pomiaru drewna przez głowicę harwesterową oparte są na konieczności fizycznego kontaktu z obrabianym surowcem i wymagają odpowiedniego ułożenia drewna w głowicy. 

Zmodernizowany Wałcz | 22

Budynek nadleśnictwa to miejsce, w którym spore grono leśników spędza większość swojego dnia. Muszą więc czuć się w nim komfortowo i swojsko. Przepis na taki stan rzeczy znaleziono w Wałczu.

Czy lasy w Polsce mogą być modelowe? | 24

Do światowej sieci Lasów Modelowych należą jedynie cztery kraje europejskie. Czy Polska może dołączyć do organizacji założonej i kierowanej przez Kanadyjczyków? Rozmowa z Brianem Bonnellem z federalnego Ministerstwa Zasobów Naturalnych Kanady, ekspertem Sekretariatu Międzynarodowej Sieci Lasów Modelowych (IMFN) z siedzibą w Ottawie.

Ryś wciąż na granicy wyginięcia | 26

W polskich lasach żyje ich tylko ok. 200 i niewiele wskazuje na to, by ta liczba miała rychło wzrosnąć. Przyrodnicy kręcą z zatroskaniem głowami, bo chyba zbyt późno zabrano się za ochronę tych rzadkich kotów. Jeszcze 20 lat temu regularnie na nie polowano. 

Czytaliśmy w jego myślach… | 31

Św. Hubert przygarnął Wincentego Jana Nierobę na wieczne łowy w dniu swoich narodzin dla nieba. Chyba w podzięce nie tylko za ołtarzyk utworzony ku czci patrona myśliwych, ale nade wszystko za edukację dwóch pokoleń leśników i łowców w Zespole Szkół Leśnych w Białowieży. A także za żywy wzór przykładnej więzi człowieka z lasem. 

Z zagranicy | 32

Ukraina - Na wschodzie płoną lasy; Szwecja - 20% lasów państwowych obszarami chronionej przyrody; Łotwa - Wyniki finansowe LVM w 2013 roku; Szwecja - Odnowiony certyfikat FSC dla Södry.

Rynek drzewny | 33

Białoruś - Już nam drewna nie sprzedadzą…; Inwestycje IKEA - Obroty w Polsce wzrosną ośmiokrotnie; Nowa fabryka mebli w Jaśle - Z Podkarpacia do 100 krajów.

Forest certification | 34

In the UK, the UK Woodland Assurance Standard (UKWAS) provides a practical basis for independent forest certification. It is essentially an audit protocol recognised by both major international certification schemes active in the UK: the Forest Stewardship Council (FSC) and the Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes (PEFC).