Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2014

Mandatobranie | 2

Podczas grzybobrania w grę wchodzi kilkadziesiąt gatunków grzybów jadalnych. W praktyce grzybiarze zbierają tylko kilka z nich. Pierwsza liga to oczywiście: borowiki, kurki, kanie, rydze i zielonki. Są atrakcyjne smakowo i występują dość powszechnie. Ich wysyp oznacza zmasowany najazd turystów i lokalnych mieszkańców na tereny leśne

Od redakcji | 3

To prawda, że znacznie więcej mieszkań niż Lasy sprzedały PKP i wojsko. Nie ma powodu, by uważać, że w tych instytucjach obyło się bez emocji. Niemniej z pewnością tam sytuacja była o tyle inna, że w procesie sprzedaży nie wystąpiła jednoznaczna zależność od stanowisk i stopni (ależ oczywiście, że oficjalnie).

Informacje | 4

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych – Spotkanie z ministrem gospodarki; Płatności bezpośrednie – Las punktuje w zazielenieniu; Lasy w TVP – Bioróżnorodność z gwiazdami; Lasy w Konstytucji – Doprecyzowanie „wyjątków”; Nadleśnictwa Cisna i Baligród – Tropem wilka na rowerach; RDLP w Krośnie – Armata znaleziona w lesie.

EKO-LAS 2014 | 7

Tegoroczna edycja zdaniem stałych odwiedzających i wystawców była bodaj najbardziej udana. Zarówno jeśli chodzi o frekwencję gości, jak i poziom organizacji. Przez trzy wrześniowe dni (4–6) ekspozycję w Mostkach odwiedziło 7500 osób.

Naukowcy o technice leśnej | 8

Nietypowo, ale, jak się okazało, bardzo owocnie, przebiegał tegoroczny zjazd PTL. Towarzyszył bowiem Targom Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS w Mostkach.

Gdy wypis jak kubik | 10

Nowelizacja Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego spowodowała drastyczne podwyżki cen za dokumenty i dane geodezyjne, którymi dysponują powiaty. Czterokrotnie podrożał np. wypis z ewidencji gruntów, którego w pewnych częściach kraju wymaga się w przypadku legalizacji pozyskania drewna.

Po plantacji – jodła | 12

Pomorze sosną stoi – to spostrzeże każdy, kto podróżuje po regionie. Jest jednak miejsce, gdzie rośnie gatunek dość nietypowy dla tych regionów – jodła. W Osusznicy dzięki jodle rozwiązano problem na niezbyt udanej plantacji topolowej.

O ład w nasiennictwie leśnym | 14

Dekadę temu, po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej, powstało Biuro Nasiennictwa Leśnego. Rozmowa z jego dyrektorem Ryszardem Dzialukiem.

Miernikowce – powrót i ekspansja w północno-wschodniej Polsce | 17

Wiosną 2011 r. drzewostany dębowe kilku nadleśnictw białostockiej dyrekcji LP zostały uszkodzone żerami miernikowców (głównie piędzików) oraz zwójek dębowych. ZOL w Olsztynie zalecił kontrolę opaskową na pniach drzew. Oceniano też intensywność opadu ekskrementów z gałęzi, dokonano ścinki drzew na płachty, by policzyć gąsienice żerujące w koronach. Wszystko wskazuje na to, że zabiegi przeprowadzone w latach 2011–13 okazały się skuteczne.

Czy żbiki wyginą? | 20

Od ponad pół wieku są na liście zwierząt chronionych, a jednak ich populacja wciąż maleje. Dziś w Polsce jest ok. 200 osobników, bytujących na południowo-wschodnich rubieżach z Bieszczadami i Beskidem Niskim. Czy żbiki mają szansę przetrwać? 

Wkrótce kongres IUFRO | 22

Na pytania „Lasu Polskiego” odpowiada prof. Niels Elers Koch, prezydent IUFRO i dyrektor generalny Duńskiego Ośrodka ds. Lasów, Krajobrazu i Planowania.

Troska i pasja | 24

Historyczne rekonstrukcje są dziś w modzie, a leśników zawsze ciągnęło do poznawania przeszłości i dziedzictwa kulturowego terenów, na których gospodarzą lasami. I mają na tym polu sporo dokonań. Dobrym przykładem jest Nadleśnictwo Wejherowo.   

Mercedes G-Klasse – niezmienny od lat | 26

Mocna rama, solidne zawieszenie, sprawdzające się podczas jazdy w każdych warunkach, oraz nadwozie, które poza przednimi reflektorami i znaczkiem Mercedesa sprawia wrażenie, jakby zaprojektowano je, wykorzystując tylko linie i kąty proste. Czy auto, przez lata tak mało zmieniane, odnajdzie się na leśnych duktach?

W szkole, do ostatniego tchu | 28

Był organizatorem i dyrektorem Technikum Leśnego w Zagnańsku, a nade wszystko autorytetem dla nauczycieli i uczniów. Dobre wychowanie leśnika stawiał na równi z wiedzą, a jego wykłady z łowiectwa przybrały formę gawędy, budzącej wśród uczniów żywą więź z przyrodą. 

Na Dziedzince, gdzie zegary stanęły | 30

Slow life. W końcowych latach ub. stulecia pojęcie jeszcze nieznane. Taki styl życia wiedli jednak już wówczas oryginalni mieszkańcy zagubionej w puszczy malutkiej osady. Dzięki nim i unikatowemu klimatowi, który stworzyli, miejsce to stało się jedną z czołowych atrakcji turystycznych Puszczy Białowieskiej tamtych czasów. 

Z zagranicy | 32

Szwecja - Pozyskanie drewna w 2013 roku; Irlandia - Wyniki finansowe Coillte w 2013 roku; Niemcy - PEFC krytycznie o podwójnej certyfikacji lasów państwowych; Bawaria, Niemcy - Modyfikacja subwencji dla leśnictwa niepaństwowego; Saksonia - Wapnowanie gleb leśnych z powietrza

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż w PL-D - Nowy regulamin dla nowych; Polskie meble w Niemczech - Skarżą nas w Brukseli.

Wiąz polny z Dobrzycy | 34

Na terenie Polski występują trzy rodzime gatunki wiązów: szypułkowy, górski i polny. Ten ostatni w lasach jest spotykany stosunkowo najrzadziej. Pojawia się nielicznie w naturalnych zbiorowiskach roślinnych, takich jak łęgi, gdzie tworzy formy drzewiaste, oraz w ciepłolubnych dąbrowach i zaroślach, gdzie najczęściej przyjmuje postać krzaczastą o pędach pokrytych nieregularnymi, grubymi naroślami korkowymi.