Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2014

Szlachecki Super Drwal | 2

W ostatnią sobotę lipca położona wśród Borów Tucholskich spokojna miejscowość Szlachta stała się areną zawodów Super Drwal. Pomysłodawcą i jednym z organizatorów imprezy był Kamil Szarmach, ubiegłoroczny Mistrz Polski Drwali w kategorii juniorów. 

Od redakcji | 3

Tej rocznicy prawdopodobnie nie będziemy obchodzić ani dumnie, ani szumnie. Przejdzie jak dziesiątki innych dat, bez echa i refleksji. Niemniej w jubileuszowym roku Lasów Państwowych nie można jej całkowicie pominąć, bo dla dzisiejszej potęgi organizacji ma istotne, a może nawet kluczowe znaczenie. Co to za rocznica?

Informacje | 4

Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) – To już 10 lat konkursu!; Order Uśmiechu – Kawaler w zielonym; Podatki w lasach – Rykoszet z VAT-em. 

Komu naprawdę zależy na ochronie granicznika płucnika? | 7

Granicznikowi płucnikowi grozi wymarcie. Kto temu winien? Gospodarka leśna – grzmią przyrodnicy i ekolodzy z organizacji pozarządowych, wnosząc o bierną ochronę strefową makroporostu. Tylko aktywna ochrona pomoże powstrzymać proces wymierania – ripostują leśnicy.

Nadleśnictwo Puszcza Białowieska? | 10

Cała Puszcza Białowieska stanie się najprawdopodobniej jednym nadleśnictwem, w miejsce trzech istniejących. Jakie obawy towarzyszą pracownikom?

Gatunków chronionych będzie mniej? | 12

Propozycje nowelizacji trzech rozporządzeń w sprawie gatunków grzybów, roślin i zwierząt chronionych trafiły do konsultacji społecznych na początku czerwca br. Zgodnie z ich założeniami restrykcje związane z ochroną gatunków mają być złagodzone. Również liczba taksonów ściśle chronionych ma ulec zmniejszeniu.

Czas zagospodarować przestrzeń w SILP | 14

Trudno znaleźć taką czynność wykonywaną w lesie, która w praktyce nie ma swojego odniesienia do przestrzeni. To m.in. potrzeba posiadania informacji przestrzennej zaowocowała pojawieniem się planów urządzenia lasu i towarzyszących im map. Wchodzimy na kolejny etap wykorzystania danych przestrzennych. 

Analizy przestrzenne w służbie Natury | 16

Nowoczesne metody geomatyczne zaprzęga się dziś do coraz to nowych dziedzin. Wykorzystywane są także  w służbie przyrodzie, m.in. do projektowania ochrony obszarów Natura 2000. Zobaczmy, jak to działa na przykładzie obszaru Tatry PLC 120001.

Przekaz musi być wygłaskany... | 18

I najlepiej, żeby był odporny na krytykę. Przy tym misternie zawoalowany, ale osadzony w temacie. Najważniejsze: ma być miły dla ucha odbiorcy. Taki cacany. Oto dlaczego zapanowała zmowa milczenia na temat rzeczywistej gospodarki leśnej.

Badania nad odkleszczowymi trwają | 20

Już po raz trzeci w ostatnich dniach czerwca w poznańskim Biocentrum odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Ekosystemy leśne jako obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych”.

Wybór (?) środka na piędzika | 22

Piędzik przedzimek to owad pospolity w całej Polsce z wyjątkiem wyższych położeń górskich. Na jego „żarłoczność” skarżą się ci, u których w drzewostanach występują dąb i brzoza. Niewielki przedzimek okazuje się kosztochłonny.

Wiatrakowiec w ochronie lasu | 24

Za takie pieniądze Dromader nie doleciałby nawet do granicy nadleśnictwa – takie słowa wypowiedział nadleśniczy, podpisujący protokół końcowy wykonania zabiegu agrolotniczego z użyciem wiatrakowca.

40 lat Roztoczańskiego PN | 26

Międzynarodowa konferencja naukowa, upamiętnienie ścieżki przyrodniczej i rezerwatu „Bukowa Góra”, wystawy i koncerty. Tak cztery dekady działalności świętował, założony 4 czerwca 1974 r., Roztoczański Park Narodowy (8333,79 ha, w tym 8081,54 ha lasów).

Lasy w Ordynacji Zamojskiej | 27

To był największy prywatny majątek leśny II Rzeczpospolitej. Tuż przed wybuchem wojny liczył 56 tys. ha. O lasach ordynacji rozmawiamy z Andrzejem Tittenbrunem z Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Koreańczyk z USA – Hyundai Santa Fe I | 30

Santa Fe nie ma może prawdziwie amerykańskich korzeni, jednak sposób zaprojektowania wnętrza i kilka drobiazgów obecnych „na pokładzie”, w połączeniu z dużym nadwoziem, sugerują inspirację projektantów amerykańskimi wzorcami. Czy spory SUV z niezbyt wysokim prześwitem może być przydatny w naszych lasach?

Z zagranicy | 32

Niemcy - Leśne fundusze inwestycyjne pod lupą; Austria - Leśne 2014 – piwo z aromatem sosny czarnej; Stany Zjednoczone - Lasy federalne wspierają lasy samorządowe; Australia - Aborygeni po raz pierwszy zapytani o zdanie; Finlandia - Nowy park narodowy. 

Rynek drzewny | 33

Tartaki w Polsce - Coraz częściej gotowy produkt; Jak ograniczyć eksport? - Analizy nie będzie; Huragan na terenie RDLP w Radomiu - Nawet 15 tys. m3; Nowy tartak IKEA - Na razie zraszają.

Rekordzistka z Sulechowa | 34

Na terenie Polski nie brak sędziwych, wyjątkowo okazałych drzew, jednak żaden z rodzimych krajowych gatunków nie osiąga u nas rekordowych rozmiarów w porównaniu z pobratymcami z innych krajów Europy. Przykładowo najgrubsze polskie dęby szypułkowe dorastają do niewiele ponad 1000 cm obwodu, podczas gdy europejski rekordzista – słynny Kvill-Eken ze szwedzkiej miejscowości Rumskulla – liczy aż 1475 cm.

Biegiem na azymut | 35

Czy biegi na orientację można traktować jako branżową dyscyplinę leśników? Na stronie fundacji Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Biegów na Orientację Leśników (OKOBnOL) można przeczytać, że las dla leśników jest najlepszą i naturalną areną spotkań.