Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2008

Informacje | 4

Pierwsze koty za płoty; Jeszcze o huraganach; Alpejskie kozice zamieszkają w Bieszczadach; I Ty możesz pomóc leśnikom; Wiosenne targi w Kielcach; Łowiecka edukacja w Jedwabnie; Wirtualny Kordelas dla Ryśka; Żona z rozdzielnika?

W Poznaniu musi się udać | 8

W grudniu tego roku Poznań będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej. To wielkie wyzwanie, ale i szansa na promocję Polski. Swój udział w nim mogą mieć również polscy leśnicy.

Awans to służebność wobec innych | 10

O obecnej sytuacji w Lasach Państwowych z prof. Tomaszem Boreckim, leśnikiem, rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozmawia Małgorzata Kołodziejczyk.

Źle się stało... | 11

Opublikowana w poprzednim numerze notatka dotycząca zastrzelenia psa przez podleśniczego z Nadleśnictwa Spychowo wymaga komentarza. Szkoda, że – korzystając z tej istotnie nieciekawej sprawy – publikując w gazecie przeprosiny w imieniu wszystkich leśników obaj korespondenci (nadleśniczy i dyrektor regionalny) nie opowiedzieli Czytelnikom przy okazji kilku spraw.

Leśniczy - pracownik czy niewolnik | 12

Doczekaliśmy się w kraju lepszych czasów dla pracowników. Dotąd często zastraszeni, z głową schowaną w piasek, nie mieli odwagi mówić o warunkach swojej pracy. Po prawdzie poskarżyć się skutecznie nie było komu, a z argumentem, że dziesięciu jest na pani/pana miejsce trudno dyskutować.

Duże wypierają małe | 14

Mniej i o większej powierzchni – taka tendencja od lat panuje w polskim szkółkarstwie leśnym. Nie inaczej było w zeszłym roku, w którym likwidacji doczekało się aż 49 szkółek, głównie mniejszych niż 1 ha.

Czy Ustawa o Imr jest wiążąca dla LP? | 16

Ustawa o leśnym materiale rozmnożeniowym obowiązuje z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Mimo że jest to przepis stosunkowo świeży, przydałoby się dokonać w niej (i w dotyczących jej aktach wykonawczych) pewnych poprawek.

W worku czy w dole? | 18

Sadzonki można przechowywać na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to co szybkie i niedrogie przyniesie oszczędność w przyszłości. Aby wyhodować zdrową uprawę i ograniczyć konieczność poprawek, warto poznać i może zainwestować w niektóre nowe rozwiązania.

Z zagranicy | 21

Szkody po wichurach; Leśne e-zaopatrzenie

Hydrożele w krótkoterminowym przechowywaniu sadzonek | 22

Krytycznym czynnikiem, który często decyduje o końcowych wynikach zakładania upraw leśnych, jest krótki okres między wyjściem sadzonek z kwatery w szkółce a ich wysadzeniem w miejscu docelowym. Ryzyko można wydatnie zmniejszyć, stosując hydrożele.

Nawożenie mineralne | 26

Jak ważne jest nawożenie mineralne szkółek, nikogo nie trzeba przekonywać. Poniżej prezentujemy ogólne zasady stosowania nawozów w leśnictwie (w artykule pominięto zasady wapnowania oraz nawożenia siarką, które są związane z regulacją pH gleby w szkółkach leśnych).

Norma siewu - rzecz święta? | 30

Cała historia lasu rozpoczyna się od nasiona. Zawarte w nim informacje genetyczne w interakcji ze środowiskiem warunkują dalszy żywot drzewostanów.

Cylindrocladium scoparium - patogen pod lupą | 32

Po raz pierwszy na szkółkach RDLP w Zielonej Górze został zidentyfikowany na pobranych do analizy siewkach sosny jednorocznej, które zamierały w okresie od lipca do sierpnia 2005 roku. W latach 2005–2007 stwierdzono występowanie tego grzyba na sośnie już w większości szkółek tej Dyrekcji.

Nowe i krajowe | 34

Od kilku lat realizowany jest temat Mechanizacja mikoryzacji i siewu punktowego w namiotach foliowych nasion wybranych gatunków drzew leśnych, w ramach którego powstało kilka prototypów urządzeń szkółkarskich.

Napływy korzeniowe | 36

Napływy korzeniowe to jedna z takich wad drewna, wobec których leśnik pozostaje bezsilny. Była, jest i będzie. Jako naturalna cecha budowy drzew będzie im towarzyszyć zawsze.

Zagrożenia ptaków szponiastych i sów (4) | 38

Nie zostało udowodnione, że strzelanie i inne sposoby tępienia ptaków drapieżnych stanowią główną przyczynę ich śmiertelności. Niemniej samo istnienie tego zjawiska należy uznać za wysoce naganne. świadczy ono o archaicznych przekonaniach i niskiej świadomości ekologicznej sprawców.

Lasy górskie - problemy ochronne 2007 i zagrożenia 2008 | 40

Problematyka ochrony lasów gór i pogórza była w roku 2007 zdominowana przez dwa zagadnienia związane z drzewostanami świerkowymi: rozległą i dynamiczną gradację owadów kambiofagicznych w zachodniej części Karpat oraz likwidację skutków katastrofalnych wiatrołomów na obszarze Sudetów.

Krótka historia szkółek leśnych | 42

Współczesny Polski Model Szkółkarstwa Leśnego zdaje egzamin. Warto jednak przypomnieć, jak ewoluowało w naszym kraju szkółkarstwo leśne od czasów odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Zdzisław Domański | 43

2 marca w strugach deszczu na cmentarzu lubaczowskim pożegnaliśmy inż. Zdzisława Domańskiego – zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Narol. Urodził się 4 listopada 1946 r. w Wielkich Oczach na Podkarpaciu.Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuując rodzinne tradycje ojca i stryja, rozpoczął naukę w Technikum Leśnym w Krasiczynie, które ukończył w 1966 roku.

Konkurs fotograficzny - Na tropie | 44

Pierwsze koty za płoty! Pierwsza edycja tegorocznego konkursu foto za nami. W tym roku zmieniliśmy regulamin i zapraszamy Was do zmierzenia się co dwa miesiące z tematycznymi edycjami. To zapewne też zmusi do głębszego zastanowienia i wybrania najlepszych zdjęć z Waszych kolekcji.