Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2014

I po strachu | 2

Ścinka drzew na płachty to jeden z tych elementów ochrony ekosystemów leśnych, o których słyszał każdy leśnik. Ale nie każdy brał udział w takiej czynności i nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest pracochłonna.

Od redakcji | 3

W jaki sposób odbiera się drewno, wiemy. Wiemy też, że nie wszędzie na świecie robi się to w ten sam sposób. Są kraje, gdzie drewno próbuje się np. ważyć albo takie, gdzie przejeżdżający samochód ze skanerem rejestruje kształt stosu, by go potem przeliczyć na metry sześcienne.

Informacje | 4

VAT i ochrona przyrody – Nie odliczą za orlika; Sejm – 17 interpelacji posła Kmiecika; Mundur leśnika – Minister jest za orłem; Referendum w sprawie LP – Kolejne podpisy w Sejmie; Ustawa o ochronie przyrody – Zadbają o parki narodowe.

Umacniajmy honor zawodowy | 7

W dobie szybkich przemian cywilizacyjnych i obyczajowych rodzi się niepokój, czy wielkie bogactwo duchowe leśników nie zostanie wytracone. Dlatego warto pomyśleć nad kodeksem etycznym leśników, którego afirmacją mogłaby się stać przysięga zawodowa, która, jak wykazują badania, niegdyś pozostawiała trwały ślad w świadomości ludzi lasu, z racji odwołania się do Boga, Ojczyzny i honoru zawodowego – mówi ks. kanonik Wiktor Ojrzyński, dziekan duszpasterzy leśników. 

Budowa kancelarii – tańsza alternatywa dla leśniczówki | 10

Zamiast utrzymywać kosztowne leśniczówki i utrwalać asymetryczne przywileje stanowiskowe, lepiej całkowicie zrezygnować ze służbowych lokali mieszkalnych. Zamiast nich mogłyby powstać służbowe kancelarie, prawdziwe wizytówki Lasów Państwowych.

Cis chroniony aktywnie | 12

Większość gatunków cennych i zagrożonych wyginięciem nie może liczyć na to, że „przyroda sama sobie poradzi”. Do takich m.in. należy cis, niegdyś liczny w całej Polsce, poddany ochronie gatunkowej i chroniony w rezerwatach. Co ważniejsze – od kilkunastu lat objęty intensywnymi działaniami ochronnymi.

Jak wilgotność powietrza wpływa na drzewa? | 14

Eksperyment FAHM to unikat w skali świata. Bada zmiany zachodzące w ekosystemie leśnym pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza. Ma to wspomóc, w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych, prognozowanie bilansu węgla.

Szwedzkie tradycje pomiaru i odbiórki drewna | 16

Po drugiej stronie Bałtyku pomiarem i klasyfikacją jakości drewna zajmują się niezależne organizacje brakarskie. Taki system ma silne uzasadnienie w historycznej tradycji obrotu drewnem.

Walczą z barszczem | 20

W sezonie letnim co jakiś czas w mediach powraca informacja dotycząca poparzeń barszczem. W Nadleśnictwie Kłodawa systematycznie od kilku lat niszczone są stanowiska tej niebezpiecznej rośliny.

Coraz więcej średnich szkół leśnych | 22

Jeśli komuś wydaje się, że wie, gdzie można kształcić się w zawodzie leśnika, to zapewne nie będzie w stanie podać nazw wszystkich szkół. W nadchodzącym roku szkolnym zawód będzie można bowiem zdobywać aż w 34 szkołach średnich!

Leśnicy zapraszają na „białe soboty” | 25

Dzięki wspólnej akcji lekarzy-myśliwych i leśników z nadleśnictw RDLP w Lublinie w ciągu dziewięciu lat przebadano blisko 3500 osób z najdalszych zakątków regionu. Po raz 15. „białą sobotę” zorganizowano 31 maja na terenie Nadleśnictwa Włodawa.

Spod ręki Chwały | 26

Syn chłopa z Sandomierszczyzny został dyrektorem szkół leśnych w Goraju, Krasiczynie i Lesku. Spod jego – można rzec – ojcowskiej ręki wyszli nie tylko znakomici leśnicy, ale także późniejsi ministrowie i generałowie. Ogromny odsetek absolwentów podejmował naukę na uczelniach, kiedy studia miały jeszcze charakter elitarny. 

Łoś wraca pod lufy myśliwych | 28

Moratorium na odstrzał łosi trwa już przeszło 13 lat, a w tym czasie ich szacowana liczba wzrosła ponad sześciokrotnie, z zaledwie 2,2 tys. do 13,7 tys. osobników w 2013 r. (dane GUS). Ministerstwo Środowiska chce zezwolić na wznowienie odstrzałów.

Dialog pokoleń w lesie | 30

Cieszę się, że poszłam do technikum leśnego, a nie liceum – mówi Magdalena Wrzosek, uczennica pierwszej klasy Technikum Leśnego w Tucholi, zwyciężczyni ósmej edycji konkursu Bajarze z Leśnej Polany im. red. Andrzeja Zalewskiego.

Z zagranicy | 32

Stany Zjednoczone - Partnerstwo na rzecz ochrony mamutowców; Wielka Brytania - 50-letnia prognoza podaży drewna krajowego; Austria - Lasy państwowe zbyły udziały Mayr-Melnhof; Austria - Maleje liczba gospodarstw rolnych i leśnych; Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Turbiny wiatrowe w lasach państwowych.

Rynek drzewny | 33

IKEA - Papierówka na listwy; PIGPD - Plan na przyszły rok; E-drewno systemowe - Ceny w II półroczu.

Biodiversity and forest protection | 34

The conservation of biodiversity is an essential part of sustainable forest management in the UK. Forests and woodlands provide habitats for a large array of plants and animals, some of which are rare or threatened. The UN Convention on Biological Diversity links directly to initiatives at UK and country level on Biodiversity Action Plans. The UK Biodiversity Action Plan (UKBAP) lists 65 priority habitats of which 9 are classified as woodland. The UKBAP also lists 1149 priority species and around 450 of these are either dependent upon or associated with woodland – more than those listed for any other terrestrial habitat.