Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2014

Od redakcji | 3

O kleszczach, boreliozie kto wie więcej niż leśnik? Każdego roku zdejmuje z siebie dziesiątki kleszczy, regularnie przyjmuje szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, wykonuje testy na boreliozę. Jest świadomy, że lista chorób, jakie mogą przenosić te pajęczaki, nie kończy się na dwóch wymienionych.

Informacje | 4

Dyrekcja Generalna LP – Rekonstrukcja; Nadleśnictwo Cisna – Saleta na leśnym ringu; Lasy w Konstytucji – Projekt już w Sejmie; Rozminowanie poligonów – Jak mąż i żona wpadli na minę; Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon” – Zagrali dla papieża.

Doświadczenia w pozyskiwaniu biomasy pozrębowej | 7

Pozyskanie gałęziówki w polskich warunkach to już nie tylko samowyrób na cele grzewcze. To co dawniej płonęło na zrębach, dziś płonie w wielkich i nowoczesnych kotłowniach. Jakie doświadczenia z pozyskaniem tego surowca ma firma wytwarzająca rocznie 400 tys. mp biomasy energetycznej?

Szkółkarstwo leśne – co wyrasta z tradycji? | 10

Nadleśnictwa dysponują dziś siecią szkółek leśnych i nowoczesnym zapleczem technicznym niezbędnym do pozyskiwania, przechowywania oraz przesiewnego przysposabiania nasion. Ten model szkółkarstwa leśnego powstawał przez wiele dziesięcioleci.

70:30, czyli ceny szczęścia nie dają… | 12

Jaką wagę winno mieć kryterium cenowe przy wyborze oferty na wykonanie usług leśnych? W Nadleśnictwie Żołędowo uznano, że 70%. Reszta posłużyła do wyegzekwowania wewnętrznego nadzoru u zleceniobiorcy.

Standard usług leśnych. Jaki będzie? | 14

W kwietniu w Jastrzębiej Górze odbyło się seminarium, kolejny etap tworzenia standardów wykonawstwa usług leśnych w ramach powstającego systemu certyfikacji firm. Podczas burzliwych obrad w grupach roboczych powstawały wnioski dotyczące standardów firm leśnych i całego systemu współpracy zamawiających z wykonawcami.

Szansa na rewolucję w pzp | 16

Trzy najnowsze dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące zamówień publicznych przynoszą wiele zmian. Zmiany te mogą być remedium na wiele bolączek trapiących obecnie usługową sferę leśną.

Narodowy Program Leśny bez hodowli selekcyjnej? | 17

Chcielibyśmy podzielić się refleksjami w ramach dyskusji nad Narodowym Programem Leśnym. Przemyśleń nasuwających się po lekturze Rekomendacji do NPL z pierwszego panelu ekspertów „Klimat – Lasy i drewno a zmiany klimatyczne: zagrożenia i szanse”, który odbył się 18 czerwca 2013 r. w Sękocinie Starym. 

Wieża metodą ślizgową | 18

Wieże przeciwpożarowe na trwałe wpisały się w leśny krajobraz Polski. Ich rolą jest oczywiście ochrona terenów leśnych, choć często są także elementem o charakterze turystyczno-edukacyjnym. Jak powstają?

Osika na dachu | 20

Po latach, kiedy można je było oglądać jedynie w skansenach, drewniane pokrycia dachowe wróciły do łask. Te popularne we wschodniej Polsce robi się z osikowego wióra. Gdzie i jakie drewno kupuje dekarz?

Borelioza – choroba, której nie ma | 22

Z rozpoznawaniem boreliozy nie jest łatwo. Choroba nazywana bywa „wielkim imitatorem”. Ciągle brakuje też lekarzy, którzy potrafią ją rozpoznać. Nie istnieje też w 100% skuteczny test diagnostyczny potwierdzający zakażenie. A i same schematy leczenia budzą kontrowersje.

Nowy mundur leśnika – coraz bliżej | 26

Po zamieszaniu z godłem znikającym z leśnego munduru doczekaliśmy się kolejnego projektu (z 19 maja 2014 r.) rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Porównajmy najnowszy projekt z obowiązującym rozporządzeniem z 2007 roku.

Fiat Panda II – niepozorny maluch z pięcioma drzwiami? | 28

Pojawienie się po raz drugi Pandy w wersji 4 x 4 u wielu osób wzbudzało uśmiech politowania. Panda jednak wbrew obiegowym opiniom okazała się trwała i mimo niewielkiego prześwitu sprawna w terenie. Czy jest konkurentem małych terenówek?

Leśnicy na tropie V2 | 30

Nadleśnictwo Tuszyma obejmuje zasięgiem cały teren wokół poligonu Blizna, gdzie 70 lat temu Niemcy prowadzili próby z rakietami V2. Leśnicy starali się zniweczyć niemieckie plany związane z Wunderwaffe.

Z zagranicy | 32

Szwecja - Propozycja wypłaty dywidendy mimo straty; Turyngia, Niemcy - Internetowe stymulowanie zalesień sekwestracyjnych; Chiny - Lasy i plantacje; Niemcy - Pozyskanie drewna w 2013 roku; Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy - Pierwszy prywatny obszar wolnej przyrody.

Rynek drzewny | 33

Budownictwo drewniane - Ile budynków powstaje?; Specjalne Strefy Ekonomiczne - Nowe inwestycje zakładów przemysłu drzewnego; Nietypowe konstrukcje - Rurociągi z drewna.

„Rekordowa” sensacja | 34

W 2000 r. ogłoszono znienacka, że niemal zupełnie nieznany do tej pory dąb, rosnący w głębi lasu nieopodal nadmorskiej miejscowości Bagicz, liczy sobie, bagatela, 800 lat. Tym samym jest najstarszym przedstawicielem swego gatunku na terenie kraju. Informacją zainteresowały się ogólnopolskie media z telewizją publiczną na czele.