Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2014

Warcino bezkonkurencyjne | 2

Technikum Leśne w Warcinie po raz drugi gościło (9–12 kwietnia) zawodników z techników leśnych z całej Polski, którzy zmagali się w typowo leśnych konkurencjach: zmiana łańcucha, przerzynka kombinacyjna, przerzynka na dokładność, okrzesywanie. 

Od redakcji | 3

Pojęcie chwast stosowane jest w gospodarce rolnej, a także w gospodarce leśnej w odniesieniu do mało wartościowych drzew konkurujących z gatunkami przewidzianymi jako docelowy skład drzewostanu (np. topola, osika i brzoza).

Informacje | 4

Puszcza Białowieska – Protest za wycinką; Nowe technologie – Plastik z… drewna; Środki ochrony roślin – Nowy preparat na zgorzel siewek sosny; Bobry w podlaskim – Zarządzenie w sprawie rozbiórki tam; FSC Polska – Zakończone konsultacje Dimilinu. 

Na tropie efektywności | 7

Stopień trudności gospodarowania (STG) nadleśnictw, służący – jako instrument doradczy – racjonalizacji działalności, jest sukcesywnie doskonalony i wdrażany. Powszechne stosowanie tego wskaźnika, co jest zapisane w strategii LP do roku 2030, może dostarczyć argumentów przemawiających za zmniejszeniem liczby nadleśnictw i dyrekcji regionalnych.

Po brzozę za wschodnią granicę | 10

Dopóki będziemy produkować w Polsce celulozę, papier i tekturę, a także płyty, dopóty drewno liściaste będzie popularne i poszukiwane. Ze względu na wydajność, ale i cenę. Tymczasem ten deficytowy u nas surowiec trzeba kupować nawet za granicą – mówi Andrzej Samborski z International Paper w Kwidzynie.

Konsekwencje wynikające ze zmian w ustawie o lasach | 12

Stanowisko Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD).

Rywalizacja techników | 14

Kolejna odsłona zmagań adeptów leśnictwa na poziomie szkół średnich pokazuje nieodmiennie jedno – trudna sztuka ścinki drzew jest nierozerwalnie związana z edukacją w technikach.

Czy pszczoły powrócą do lasu? | 16

Pszczoła dzika i „oswojona”. Co je różni? To, że oswojona znaczy tyle co wyrugowana z lasu. Wpływ pszczół na ekosystem leśny wydaje się niepodważalny. Trwają starania o uzyskanie środków na badania z zakresu powrotu pszczół do ich naturalnego środowiska. Czy wędrowne pasieki staną się stałym elementem leśnego krajobrazu?

Święto Lasu w Lublinie | 18

Bilans dokonań Lasów Państwowych w zmieniającej się polskiej rzeczywistości, a także wyzwania na przyszłość wybrzmiewały podczas spotkania z okazji centralnych obchodów Święta Lasu. Dwa jubileusze, 90-lecia LP i 70-lecia dyrekcji lubelskiej, zbiegły się z trzecim – 25-leciem pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku. 

Kleszcz – poznać wroga | 20

Sezon na kleszcze w pełni. Każdy z nas wie, jak wyglądają i dlaczego są groźne. Ale czy aby na pewno? Czas na obalenie kilku mitów.

Święto Lasu. Czy przedwojenna tradycja powróci? | 23

Różne nazwy, różne terminy. Po wojnie nie wskrzeszono masowego i spontanicznego udziału społeczeństwa w obchodach Święta Lasu. Czy ustalenie stałej daty tych uroczystości pomoże w reaktywacji przedwojennego zwyczaju? O Święcie Lasu sprzed 1939 r. i odbudowie powojennego leśnictwa mówi prof. Andrzej Grzywacz.

Surowiec ponadczasowy | 27

Wyposażenie grobu Tutenchamona, ołtarz Wita Stwosza, „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, księgi „Ars moriendi”. Drewno – od starożytności do współczesności niezastąpiony materiał sztuk plastycznych i rzemiosła artystycznego.

Jeszcze o leśnych pokoleniach | 30

Emerytowany prof. Zbigniew Laurów z WL SGGW, zainspirowany cyklem Leśne Rody publikowanym na łamach „Lasu Polskiego” oraz „Księgą rodów leśnych”, której stał się czytelnikiem, przesłał do naszej redakcji prezentację swojego rodu związanego z lasami. Z nutą refleksji zastanawia się, czym leśnictwo przyciągało licznych członków jego rodziny oraz dlaczego trzecie pokolenie jednak opuściło lasy.

Z zagranicy | 32

Szwecja - Pozostawianie przestojów i drewna martwego na zrębach; Finlandia - Prawne aspekty restytucji torfowisk; Niemcy - Smartfon jako relaskop; Francja - Branża leśno-drzewna strategicznym sektorem gospodarki; Europa - Sumforest – sieć współpracy w badaniach leśnych.

Rynek drzewny | 33

Spór o zasady sprzedaży - Niewzruszona pozycja Ministerstwa Środowiska; Handel zagraniczny - Eksport polskiego drewna ciągle rośnie.

Forestry policy in the UK (4) | 34

Sustainable forest management, as set out by the UKFS, is the fundamental tenet of forestry policy in the UK. The articulation of forestry policy is devolved to country administrations, although some overarching functions – including plant health and international issues – are dealt with on a GB or UK basis. England, Scotland, Wales and Northern Ireland each have their own forestry programmes or strategies setting out policies and priorities for forest creation and management in the national context