Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2014

Pobiegli tropem wilka | 2

1 lutego na starcie I edycji zawodów w narciarstwie biegowym „Tropem Wilka” zorganizowanych przez Nadleśnictwo Cisna stawiło się prawie 100 zawodników. Trasa biegła leśnymi stokówkami u podnóża góry Smerek.

Od redakcji | 3

Ostatnie materiały w mediach o sytuacji Lasów Państwowych rzeczywiście coraz trudniej przełykać ich pracownikom. Tak powszechnego zainteresowania państwowym leśnictwem i LP nie było chyba od czasu ich powstania. 

Informacje | 4

Ustawa o lasach – Prezydent podpisał; Submisje i aukcje 2014 – Drewno z Podlasia trzyma się mocno; Submisje i aukcje 2014 – W Krotoszynie po raz 23.; FSC Polska – Dyskusja o Dimilinie trwa; Wystawa „Mgnienia z Natury” – Artystyczna wizja przyrody.

Działamy ostrożnie | 7

W Lasach funkcjonujemy ostrożnie i nasz główny cel ekonomiczny to utrzymanie zasady samofinansowania. Nadwyżki wynikają właśnie z ostrożności, ale jeszcze bardziej z sytuacji rynku drzewnego, który ustabilizował się dopiero od 2012 roku – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

PZP – Lasy mogą, ale nie chcą | 10

Poglądy na potrzebę uwzględniania kryteriów pozacenowych oceny ofert są różne. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy jest ich obecność w SIWZ na poziomie od 3% (częściej jednak całkowicie ich brak) do 30%. W tym m.in. kontekście ostatnie przetargi na usługi leśne podsumowuje Jan Kubiak, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.

Leśnik z definicji | 12

Wśród tych, którzy ukończyli technika lub studia leśne, krążą dwie legendy związane z zatrudnieniem w Lasach Państwowych – pierwsza dotycząca czasu, jaki mają na podjęcie stażu, i druga, odnosząca się do domniemanej utraty zawodu, czasem wymarzonego i okupionego ciężką pracą. Jak wiadomo, w każdej legendzie jest ziarno prawdy.

Stosowanie integrowanej ochrony roślin w leśnictwie | 14

Od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie integrowanej ochrony roślin. Na potrzeby rozporządzenia powstały dwie metodyki integrowanej ochrony drzewostanów iglastych i integrowanej ochrony drzewostanów liściastych. Czym są?

U podwalin Lasów Państwowych | 16

Impas gospodarczy i zawierucha polityczna powijaków polskiej państwowości. W takich okolicznościach rodziły się Lasy Państwowe. Pomimo dużych świadczeń na odbudowę kraju, młoda organizacja z powodzeniem się rozwijała. O początkach Lasów Państwowych opowiada prof. Andrzej Grzywacz (pierwsza część wywiadu ukazała się w poprzednim numerze). 

Lasy w Konstytucji – w jaki sposób? | 18

Odpowiedź na to pytanie ma się pojawić w toku otwartego procesu konsultacji, jaki zainicjował Instytut Badawczy Leśnictwa.

Daglezja przyszłości | 19

O zaletach daglezji dyskutuje się od pokoleń. I nic dziwnego – to jeden z najszybciej przyrastających gatunków drzew w Europie o ponadprzeciętnych zdolnościach adaptacyjnych i wysokiej odporności.

Określanie wieku brzóz na gruntach porolnych | 22

Dziś o regułach wycinki drzew poza lasami decyduje wiek drzewa (10 lat). Jak go jednak określić w przypadku młodych brzóz rosnących na gruntach porolnych? Czy alternatywna metoda bazująca na pomiarach wysokości i pierśnicy ma szansę trafić do ustawowych przepisów?

Do redakcji | 24

Pana w lesie być nie powinno!; Ustawowe prawo do lasu 

Obudzić inicjatywę wewnątrz LP | 25

Nie mamy zaplecza politycznego. To najważniejszy wniosek, jaki Lasy Państwowe powinny wyciągnąć z ostatnich wydarzeń. Okazuje się, że głos Lasów w tak ważnej kwestii w ogóle nie jest brany pod uwagę. Trzeba spróbować to zmienić. 

Drogie zaniedbanie | 27

W taki czy inny sposób Lasy Państwowe musiały oddać część pieniędzy. Przy okazji trzeba było jednak chronić dobre imię firmy, a tego nie zrobiono. Lasy znów stały się chłopcem do bicia.

Leśny mikrokosmos | 28

To propozycja dla ciekawskich. W ramach naukowego doświadczenia powiększyliśmy pod skaningowym mikroskopem elektronowym pyłek sosny.

„Mogiłki” Orchowskiego | 29

Po leśnym szlifie w Wielkopolsce poszedł za głosem swojego nauczyciela z Brynka, który wtedy kierował Technikum Leśnym w Białowieży. W pamięci uczniów Jerzy Orchowski zapisał się jako zagorzalec botaniki i zwolennik twardego wychowania.

Tragedia leśników z Berehów | 30

10 lutego 1940 roku. To bolesna data w historii leśnictwa, która wciąż domaga się pamięci. Poruszony artykułem „Leśniczy – wróg ludu” (nr 2/2014), chciałbym przypomnieć inną tragedię. Po wywiezionych w głąb Rosji leśnikach z Nadleśnictwa Berehy (obecnie Ustrzyki Dolne) i ich rodzinach ślad trwale zaginął. 

Z zagranicy | 32

Europa - EUSTAFOR i CEPF przeciw prawu kaskadowemu; Europa - Projekt SIMWOOD; Francja - Lasy samorządowe w Europie; Turyngia, Niemcy - Komasacja prywatnych gruntów leśnych; Niemcy - Alejowe uprawy współrzędne.

Rynek drzewny | 33

e-drewno - Jak ceny reagują na podaż; Polskie meblarstwo - Branżowa promocja; Biomasa - Dofinansowanie dla Elektrowni Jaworzno.

Forests in the UK (1) | 34

Forests and woodlands in the UK are an integral part of a landscape that has evolved over several thousand years of changing land use. The nature of woodland cover is very different from much of the rest of Europe, in terms of extent, history and ownership.