Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2008

Informacje | 4

Nieoczekiwana (?) zmiana; Zmiany w ochronie przyrody; Gidle otwierają Ośrodek; Szkolny karmnik; Leśniczy-poeta; Husqvarna Tour II – Jakuszyce; Kozice zostają w Alpach...

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą... | 7

Ten pierwszy wers pięknego wiersza ks. Jana Twardowskiego nie dotyczy tylko życia i śmierci. Dotyczy przede wszystkim przemijania, któremu każda osoba jest poddana. Dotyczy śladów, które każdy pozostawia po sobie. O jednych mówi się wiecznie żywy, o innych nikt nawet nie wspomni.

Czas na zmiany | 8

Nadszedł czas zmian. Po siedemnastu latach rozpoczynają się intensywne prace mające przynieść w finiszu lepszą Ustawę o lasach. Lepszą, a nie nową, bo takie są założenia nowelizacyjne: ulepszać a nie zmieniać (a przynajmniej nie rewolucjonizować).

Dęby Jana Pawła II na terenie RDLP w Radomiu | 10

Album poświęcony Dębom Papieskim na terenie RDLP w Radomiu ukazał się nakładem radomskiej dyrekcji w przededniu trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Zbieracze poszli w las | 11

Przełom zimy i wiosny to w górach okres zbierania jelenich poroży. Rzecz w tym, że często wykracza to poza granice zdrowego rozsądku i prawa, przybierając formy procederu, zagrażającego nie tylko spokojowi, ale i życiu leśnej zwierzyny.

Woda dla lasu, las dla wody | 12

Mała retencja to przez najbliższe pięć lat jedno z większych zadań, jakie zostanie zrealizowane przez Lasy Państwowe. Konferencja, która odbyła się w Rogowie (1–2 kwietnia), przybliżyła doniosły charakter tego zagadnienia.

Tanio, czyli dobrze | 13

Najmniej niebezpieczne z reguły są te działania, które są najtańsze. One są najefektywniejsze przyrodniczo – mówi Paweł Pawlaczyk, z którym o różnych aspektach małej retencji rozmawia Rafał Zubkowicz.

W Sejmie o przyszłości BULiGL | 14

Urządzanie lasu w systemie planistycznoprognostycznym w leśnictwie – to temat konferencji, która odbyła się 2 kwietnia w Sejmie.

Przyroda Lasów Kujawsko-Pomorskich | 15

Młoda oficyna powoli przyzwyczaja nas do bardzo wysokiego poziomu. Tym razem oddała w nasze ręce dwujęzyczny (polsko- angielki) album przedstawiający uroki toruńskiej RDLP na fotografiach wykonanych przez blisko 30 autorów. Po lekturze rzeczywiście ma się ochotę na wycieczkę w ten zakątek kraju.

Leśne oblicza Polwood 2008 | 16

Na II Forum Gospodarczym Polskiego Przemysłu Drzewnego i meblarskiego Polwood 2008 dyskutowano na temat ważnych aspektów branży drzewnej. W dyskusji nie zabrakło również Leśnego głosu

Bubobory 2008 | 18

Prawie 100 leśników i 27 ornitologów wzięło udział w warsztatach sowiarskich w ramach akcji Bubobory 2008 w Lasach Państwowych. Wykryli nowe stanowiska puchacza, sóweczki i włochatki. Wszystko to działo się na pojezierzu drawskim, w pięciu nadleśnictwach RDLP w Szczecinku: Drawsku, Czaplinku, Połczynie, Świerczynie i Złocieńcu.

Wyciągnąć właściwe wnioski | 20

Konflikt w związku z budową obwodnicy Augustowa, przecinającą dolinę Rospudy, jeszcze się nie zakończył, mimo to już dziś powinniśmy wyciągać z niego wnioski. Słowa te kieruję zarówno do polityków, władz samorządowych, lokalnej społeczności, jak i do organizacji pozarządowych, a zwłaszcza do mediów.

Rozpoznajemy smoliki | 22

Wszystkie gatunki krajowych smolików związane są z drzewami iglastymi, dlatego większość leśników spotyka je w terenie. Ze względu na duże podobieństwo rozróżnianie tych ryjkowców może sprawiać kłopoty. Klucz i informacje zawarte w artykule powinny nam znacznie ułatwić ich identyfikację.

Migracje ptaków | 23

Wędrówki ptaków budzą zainteresowanie naukowców i amatorów ich obserwacji od dziesięcioleci. Ponad sto lat temu rozpoczęto znakowanie ptaków z użyciem aluminiowych obrączek z niepowtarzalnym numerem. Obecnie metody badań idą jeszcze dalej i prócz wciąż powszechnie stosowanego obrączkowania coraz częściej zakłada się ptakom nadajniki radiowe.

Zagrożenia ptaków szponiastych i sów (5) | 24

Jak wynika ze zgromadzonych w latach 2001–2007 danych Kartoteki Komitetu Ochrony Orłów, śmiertelność ptaków szponiastych i sów spowodowana drapieżnictwem wynosi średnio 23%.

Niedrogie drogi | 25

W marcu została oddana do użytkowania nowa droga pożarowo-wywozowa w Leśnictwie Uwieliny, w Nadleśnictwie Chojnów (RDLP w Warszawie). Droga ta jest swoistego rodzaju eksperymentem porównawczym. Wybudowano ją w dwóch technologiach – starej, sprawdzonej technologii oraz nowej, zdecydowanie tańszej.

Wielordzenność i rozwidlenie | 26

W niniejszym odcinku będzie aż nadto interesująco. Dlaczego? Ponieważ spróbujemy się dowiedzieć, co wspólnego z brakarstwem mają widły, portki oraz wózek. Ale najpierw trochę teorii.

Jazda oszczędna | 28

W poprzednim tekście wspomniałem o tym, że pewna dama uzyskała w Jeepie Patriot zużycie paliwa 4,18 l/100 km. W dzisiejszych czasach, gdy ceny paliw rosną zdecydowanie szybciej niż pensje, warto podjąć starania, by nasze auto paliło jak najmniej. Przyniesie to wymierne korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla naszych kieszeni.

Ciała obce w oku | 29

Każdemu z nas niejednokrotnie wpadło coś drażniącego do oka. Jak sobie z tym samemu radzić?

Renta socjalna | 29

Bardzo wiele pytań kierowanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy rent socjalnych. Dlatego dzisiaj porcja wyjaśnień, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie.

Leśny biatlon | 30

W niemieckim Oberwiesenthal po raz 40. wystartowały Mistrzostwa Europy w Biatlonie Leśnym. Przez kilka dni (2–9 marca) zmagali się leśnicy, drzewiarze, ich rodziny i przyjaciele.

I Mistrzostwa Polski Leśników w Siatkówce | 30

W dniach 12–14 marca na hali MOSiR w żorach odbyły się I Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej, zorganizowane przez RDLP w Katowicach. Honorowy patronat nad Mistrzostwami objął ówczesny dyrektor generalny LP Jerzy Piątkowski.

Emocjonujący pojedynek dyrektorów | 31

Zdrowemu ciału darzy bór! Pod takim hasłem 15 marca w hali sportowej Gimnazjum w Sianowie odbyły się X Mistrzostwa RDLP w Szczecinku w Tenisie Stołowym. Zawody były wyjątkowe nie tylko ze względu na jubileusz, ale także na liczbę uczestników (53 osoby z 14 jednostek).

Gościno nie oddało ani seta | 31

Aż 15 drużyn wystartowało w I Mistrzostwach Pracowników RDLP w Szczecinku w Piłce Siatkowej. Turniej odbył się 29 marca w Polanowie, a jego organizatorem było Nadleśnictwo Warcino. Drużyny podzielono na trzy grupy eliminacyjne.

Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego | 35

Tatrzański Park Narodowy jest jedynym polskim parkiem, który w sposób widoczny i godny najwyższego uznania dba o rozwój swego działu wydawniczego. Książki i czasopisma ukazujące się pod szyldem parku narodowego lub choćby pod jego patronatem są nie tylko działaniem promocyjnym i edukacyjnym, ale przede wszystkim wypełnianiem statutowej misji dbałości o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu, w którym park funkcjonuje.