Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2014

Stan posiadania po sztormie | 2

Zimowe sztormy, jak choćby ten, który na początku grudnia wywołał huragan Ksawery, podmywają i zabierają brzeg morski. Najczęściej grunty w zarządzie Urzędu Morskiego. Zdarza się jednak, że żywioł uszczupla stan posiadania Lasów Państwowych.

Od redakcji | 3

– Co chcielibyście na kolację? – pyta przy obiedzie kierownik internatu w technikum leśnym.Ujęci demokratycznym respektowaniem gustów podniebienia, uczniowie zgłaszają propozycje.

Informacje | 4

PEFC – Certyfikacja zul?; Ochrona roślin 2014 – Znów mniej; FSC – Zmiany w izbach; Nagroda Natura 2000 – Bioróżnorodność w centrum zainteresowania; Nagrody „Przeglądu Leśniczego” 2013 – Docenieni Stanisław Sęktas i ZSL w Rogozińcu; RDLP w Katowicach – Bez FSC.

Inwentaryzacja zwierzyny – zaklęte koło bezsilności? | 7

O tym, jak policzyć zwierzynę, i czy w ogóle trzeba to robić, rozmawiamy z prof. dr. hab. Henrykiem Okarmą, dyrektorem Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz przewodniczącym grupy roboczej ds. dużych drapieżników przy FACE (FACE Working Group on Large Carnivores).

Lasy, które przeszły do cywila | 10

Co słychać na rozminowywanych poligonach? Z lasów ubywają tony niebezpiecznych materiałów wybuchowych. Ale czasem zgrzytają nie tylko saperskie łopaty. 

Miliardy do wspólnej kasy | 13

23 grudnia pojawił się na stronach Ministerstwa Środowiska projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach z 18 grudnia. Liczący zaledwie dwie strony projekt zmian w ekspresowym tempie doczekał się kolejnej wersji. Już 7 stycznia, po posiedzeniu Rady Ministrów, światło dzienne ujrzała kolejna wersja. Dokument wpłynie nie tylko na same Lasy Państwowe, ale i na budżet państwa.

Ochrona przyrody także dla ludzi | 14

Praktyka ochrony przyrody w Polsce przybiera często formy przypominające próby eksterminacji rdzennej ludności z terenów uznanych za cenne przyrodniczo. Tłumaczy się to wymogami dyrektyw unijnych i potrzebą spełnienia standardów międzynarodowych, które ponoć narzucają nam takie restrykcje. Tymczasem w sąsiednich krajach praktyka w tej dziedzinie bywa zupełnie inna – pozytywnie nastawiona na ludzkie potrzeby. 

Rurzyca-granica. Zaplątana rzeka | 16

Miał być jeden rezerwat, wyszły dwa. Teraz są jeszcze dwa plany ochrony. Z taką niecodzienną sytuacją przyszło się zmierzyć nad Rzeką Rurzycą.

Las – supermarket 24/7 | 18

Las. Sklep spożywczo-przemysłowy oferujący niezliczone niemal produkty, centrum rozrywki, klub sportowy, kino 3D, apteka. I to otwarty 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Co więcej, rozdający niemal same gratisy. 

Debata w kozim rogu | 20

„Gradacja kornika drukarza a ochrona różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej” – taki był temat seminarium, które leśnicy z tamtejszego LKP oraz z RDLP w Białymstoku urządzili 3 grudnia. Zaproponowany przez nich temat świadczy o tym, że nadal siedzą w kozim rogu, w który zostali zagonieni przez aktywistów ekologicznych wspólnie z poprzednim ministrem środowiska.

18 tys. m3 kosztem nabywcy | 22

Co lepsze pozyskanie kosztem nabywcy czy raczej kosztem skarbu? Teoretycznie ten pierwszy sposób wydaje się tańszy, ale czy tak jest w rzeczywistości? 

Bezpieczna praca maszynami wielooperacyjnymi | 24

Jak bezpiecznie ścinać drzewo pilarką – tego każdego polskiego leśnika nauczono w szkole. Ale jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa przy pracy harwestera? Przedstawiamy je na przykładach ze Szwecji.

My, leśni antysemici | 27

Fatalnie się stało, że radny gminy Narewka Leon Chlabicz powiedział to, co powiedział.

Dacia Duster – rumuńskie kontrnatarcie? | 28

Rumuński SUV pojawił się na rynku w 2010 r., oferując stosunkowo przestronne nadwozie, które w połączeniu z napędem 4 x 4 i względnie niską ceną zakupu czyniło propozycję bardzo atrakcyjną. Z drugiej strony wielu potencjalnych nabywców odstręczała od zakupu awaryjność aut produkowanych dawniej w Rumunii (ARO, Oltcit). Czy obecne standardy wytwarzania pozwalają na skuteczne kontrnatarcie i zerwanie z przeszłością?

Leśnik na deskach… sceny | 30

„Damy i huzary”, „Żyj Polsko!”, „Stary kawaler”. To tytuły sztuk teatralnych wystawianych w Białowieży w latach 30. ub. wieku z okazji świąt leśnych i państwowych. Grali leśnicy. Reżyserował Józef Lubiński, animator lokalnego życia teatralnego.

Z zagranicy | 32

Europa - Obciążenia finansowe wybranych lasów  państwowych w UE; Łotwa - Stypendia Łotewskich LP w roku 2013/14.

Rynek drzewny | 33

Przemysł meblowy - Polska – ważny gracz drugiego planu; Drewno z Boliwii - Holendrzy pomagają w imporcie do UE; Barlinek - Akcje wycofane z giełdy.

Niemy świadek skandalu | 34

Olbrzymi dąb rosnący w Szydłowcu Śląskim imponuje nie tylko rozmiarami, ale jest świadkiem dawno minionych wydarzeń, a konkretnie XVI-wiecznego skandalu obyczajowego i jego smutnego finału. 

Danina, skok na kasę, zamach – komentarze o ustawie | 35

Po opublikowaniu projektu zmiany ustawy o lasach przygotowanej 18 grudnia 2013 r. zawrzało. W dobie komunikacji elektronicznej fora internetowe, niczym grecka agora, zbierały głosy leśników, ekologów, polityków. Zaroiły się od wpisów oburzonych i broniących pomysłu nałożenia na Lasy Państwowe nowego podatku.