Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2013

Od redakcji | 3

Choinki – są dla nas na tyle ważne, że trafiły nawet do ustawy o lasach. Ich pozyskiwanie i sprzedaż są tam jednym z elementów definicji gospodarki leśnej. Choinki – są dla nas na tyle ważne, że trafiły nawet do ustawy o lasach. Ich pozyskiwanie i sprzedaż są tam jednym z elementów definicji gospodarki leśnej. 

Informacje | 4

Instytut Badawczy Leśnictwa – Nowy dyrektor; Konwent samorządowy w Manowie – Współpraca z leśnikami; Ochrona środowiska GUS – 1/3 kraju pod ochroną; Sport leśników – Już tysiąc leśników-pingpongistów; Ustawa o lasach – Już tylko przepisy unijne.

Choinkowe żniwa | 7

Ostatnie dwa miesiące roku to czas choinkowych żniw. Żywe drzewka pochodzą dziś głównie od prywatnych plantatorów. Swoją wiedzą w tym zakresie podzielił się z nami Bogdan Kaliszuk z firmy THT Nordmann, jednego z największych producentów choinek w Europie.

Dwie dekady LKP. Co dalej? | 10

Właśnie mija 20 lat od powstania leśnych kompleksów promocyjnych. Historia LKP, ich sukcesów i porażek, jest znana. Warto skupić się nad problemami przyszłości. Ale by mówić o przyszłości, nie można pominąć całkowicie aspektów przeszłości.

Wzorzec dokumentacji przetargowej w Warszawie | 12

Postulat ujednolicenia zasad przetargów jest jednym z częściej artykułowanych oczekiwań branży usług leśnych. Krok w tę stronę uczyniła RDLP w Warszawie, gdzie powstała wzorcowa dokumentacja przetargowa. 

Zmienność genetyczna odnowień naturalnych świerka w Beskidach | 14

Zamieranie świerczyn w Beskidach Śląskim i Żywieckim rodzi obawy związane z utratą lub ograniczeniem zasobów genowych tego gatunku w regionie. Czy mamy powody do zmartwień? Odpowiedzi udzielają badania genetyczne odnowień naturalnych powstałych po rozpadzie drzewostanów.

(A)bieszczadzkie testowanie | 16

Testowanie potomstwa drzew leśnych jest wyzwaniem zarówno dla praktyków leśnictwa, jak i naukowców. To proces kosztowny i obarczony wysokim ryzykiem niepowodzenia. Bieszczadzkie powierzchnie testujące stały się dla nas poligonem doświadczalnym dla dalszych etapów Programu Testowania Potomstwa (PTP).

Zrywka i wywóz biomasy leśnej | 18

Kto był w ostatnich latach w Szwecji, zauważył charakterystyczne stosy złożone z gałęzi i drobnych drzew. Jak wygląda praktyczna strona zbioru i składowania biomasy?

Borowy karp z Wierzchosławic | 21

Nieodłącznymi atrybutami świąt są choinka i karp. W kontekście leśnictwa często piszemy o tym pierwszym. Tym razem będzie inaczej. Zajrzymy do Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, które oprócz typowych zadań zajmuje się też hodowlą i sprzedażą ryb.

Doradcy w ochronie lasu | 24

Ochrona lasu najczęściej kojarzona jest przez przeciętnego Polaka z zabezpieczaniem przed pożarem. Dla leśników to jednak nieco bardziej skomplikowana sprawa. A dla pracowników zespołów ochrony lasu jeszcze bardziej.

Niskie koszty ochrony przed zwierzyną | 26

Trudno w to uwierzyć, ale rozpiętość kosztów ochrony przed zwierzyną w nadleśnictwach wynosi od kilku tysięcy do prawie 1,4 mln zł (dane za rok 2012). Przedstawiamy tych, którzy wydali najmniej.

Urządzanie pod okiem „Łosia” | 28

Z dyplomem krakowskiej Akademii Rolniczej i doświadczeniem leśniczego został nauczycielem w ZSL w Zagnańsku. Wykładał różne przedmioty, ale głównym było urządzanie lasu. Wpajał uczniom przekonanie, że dobry leśniczy to urządzeniowiec, hodowca, ochroniarz i użytkownik w jednej osobie.

„Siłacz” z Puszczy Kurpiowskiej | 30

„Ren”, Lepsza, „Szef”. Władysław Rynkiewicz wrósł w ziemię kurpiowską i został przez nią przyjęty. Znacząco zapisał się w historii leśnictwa tego regionu. W pamięci ludzi trwa jako człowiek otwarty i dobrotliwy. W tym roku minęło 30 lat od jego śmierci.

Z zagranicy | 32

Finlandia - Las opodatkowany jak działalność gospodarcza?; Finlandia - Prognoza zapotrzebowania kadrowego w leśnictwie; Łotwa - Powszechne prawo do choinki z Łotewskich LP; Niemcy - Niewiele o lesie;Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Park Narodowy „Szwarcwald”; 

Rynek drzewny | 33

PIGPD o zasadach sprzedaży - Jest lepiej; Po huraganach w Szwecji - Hilda gorsza niż Ksawery; Biomasa - Coraz więcej pelletu z Polski.

Remote sensing | 34

Canadian Forest Service scientists have a long history of pioneering research in the use of remote sensing technologies to gather forest information. Forester H.E. Seely led the way in the 1930s when he determined how to identify tree species and calculate timber volume using aerial photography.