Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 23/2013

Plantacja choinkowa | 2

Większość drzewek, która w okresie świąt Bożego Narodzenia trafia do naszych domów, pochodzi z wyspecjalizowanych plantacji. Tylko w ten sposób, wkładając w uprawę wiele czasu i pracy, można wyhodować najlepiej ukształtowane choinki, które będą konkurencyjne na rynku.

Od redakcji | 3

Kanada. Ludzi tyle co w Polsce, a przestrzeni 30 razy więcej. Marzenie niejednego leśnika, rozbudzone lekturami młodości. Każdy chyba chciałby zobaczyć i poczuć las, którym można przewędrować kontynent. 

Informacje | 4

Nowy minister środowiska – Dokąd pożegluje MŚ?; Szczyt klimatyczny COP19 – Negocjacje w cieniu dymisji; Bory Dolnośląskie i Puszcza Augustowska – Ochrona głuszca; Roztocze – Pamięci Jana Miklaszewskiego.

Prawo ochrony przyrody – praktyczne trudności | 7

Natura 2000 wkraczała do Polski w dość chaotycznych okolicznościach. Dzisiejszy etap, kiedy powstają zadania ochronne dla obszarów naturowych, też trudno określić mianem uporządkowanego. Szlachetne emocje entuzjastów stale biorą górę nad pragmatyką i kompetencjami. Takie wnioski wysuwa dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kraczek.

Od maszyn nie ma odwrotu | 9

Praca maszynami jest bezpieczna i wydajniejsza. Pomiar to dodatkowy bonus wynikający z technologii, jednak w tej dziedzinie, podobnie jak w przypadku niechęci do szlaków zrywkowych, panuje opór mentalny. Jeżeli operatorzy będą potrafili dopilnować urządzenia pomiarowe, będzie pewność, że liczby są wiarygodne, ufność zacznie rosnąć i pęknie opór przed ich zastosowaniem – mówi Marcin Pelcner, inż. nadzoru z Nadleśnictwa Oborniki.  

Jak nadzorować bez planu? | 12

W sytuacji braku uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty właściciel lasu nie może pozyskiwać drewna – taka jest zasadnicza konkluzja interpretacji prawnej, jaką latem tego roku wydało Ministerstwo Środowiska. Czy rzesza właścicieli lasów, dla których brak planów, ma się jedynie przyglądać, jak las rośnie?

Spotkania żywicą pachnące | 14

Polsko-kanadyjskie seminarium leśne w centralnej Kanadzie, które odbyło się jesienią ubiegłego roku, stanowiło niecodzienny przykład upowszechniania wiedzy o polskim leśnictwie daleko poza kontynentem europejskim. Polacy zademonstrowali swoje kompetencje w trakcie interaktywnej sesji, dotyczącej dwóch mocno różniących się modeli leśnictwa.

Badawcze wyścigi liderów | 17

Wiodące światowe gospodarki nie ustają w wysiłkach nastawionych na zwiększanie konkurencyjności, zwłaszcza gdy po piętach depczą im Chiny czy Rosja. Jak o konkurencyjność kanadyjskiego leśnictwa zabiega instytut FPInnovations, największa na świecie jednostka badawczo-rozwojowa sektora leśnego, tłumaczy jego wiceprezes – Jean-Pierre Martel.

Gospodarstwo leśne po kanadyjsku | 18

Każda okazja jest dobra, by poznać systemy leśne w innych krajach. Leśnicy z RDLP w Szczecinie zapoznali się z lokalnymi praktykami hodowlanymi jako goście koncernu Clergue Forest Management.

Praca na milionie hektarów | 20

W Kanadzie lasy należące do państwa udostępnia się w oparciu o długookresowe umowy licencyjne. W konsorcjum Clergue, jednym z wielu dzierżawców leśnych w Ontario, za hodowlę lasu na obszarze ponad 1 mln ha odpowiada Pat Rosebrooke.

Gospodarka leśna w Kolumbii Brytyjskiej | 21

Prowincja z lasami, których Kanadyjczykom zazdrości niejeden leśnik. To stąd pochodzi daglezja, która najlepiej sprawdza się w warunkach środkowej Europy. A jak sprawdza się system nadzoru i użytkowania zasobów leśnych? 

Choroba łosiowa | 23

Śnieżna zima, tęgi mróz i ogromne przestrzenie. Jak w takich warunkach wygląda inwentaryzacja zwierząt?

Uwagi o ustawie | 26

Tematem ostatniego panelu Narodowego Programu Leśnego było m.in. prawo dotyczące leśnictwa. Zagadnienie na tyle istotne, że organizatorzy zdecydowali, że w przyszłości odbędzie się dodatkowa sesja, poświęcona tylko temu tematowi.

Kia Sportage II – koreański SUV, godny konkurent? | 28

Druga generacja Sportage wchodząc na rynek, miała za zadanie podbicie coraz większego sektora aut uterenowionych typu SUV. Z poprzednią generacją nie łączy jej praktycznie nic – została pozbawiona ramy i klasycznego układu napędowego 4 x 4. Czy wraz ze zmianą wizerunku zmieniła się jakość i trwałość auta?

Życiowa marszruta Gontarów | 30

Kresy Wschodnie, Białostocczyzna, zsyłka na Syberię i ponownie białostockie lasy to marszruta Gontarów. Członków rodu minionych pokoleń wyróżniał wielki hart ducha. Nawet gdy byli zdeptani przez los, to niczym pascalowska „trzcina myśląca” powstawali i rozpoczynali życie od nowa. 

Z zagranicy | 32

Łotwa - Współpraca lasów państwowych z firmami leśnym; Stany Zjednoczone - Europa spala amerykańskie lasy?; Stany Zjednoczone - Rządowy raport z promocji agroleśnictwa; Finlandia - Metsähallitus sprzedaje dwa projekty energetyczne; Szwecja - Spadek pozyskania drewna.

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż drewna na 2014 rok - Po drugim etapie sprzedaży ofertowej; Kontrowersyjne umowy - Dodatkowa kara za nieterminowe płatności; Ustawa o lasach - Odebrać uprawnienia LP.

„Dziadek” czy „Alfons”? | 34

Bardzo wiele wyjątkowo okazałych pomnikowych drzew, w tym nawet rekordowych wymiarowo w skali kraju okazów, nie posiada nadanych imion. Zdarzają się jednak i takie, które mają ich więcej niż jedno.