Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2013

Konie „paliły podkowy” | 2

W pierwszą niedzielę sierpnia w Łopusznej u stóp Gorców rozegrane zostały XI Mistrzostwa Podhala w zrywce drewna. W sumie na linii startu stawiło się w tym roku 16 wozaków – zrywkarzy, którzy na co dzień pracują w okolicznych lasach. 

Od redakcji | 3

Ile warte są Lasy Państwowe? W oczekiwaniu na odpowiedź, mało kogo nie ogarnia dreszczyk emocji. Organizacja sprawująca zarząd nad ¼ terytorium Polski (!), na którym to obszarze stoi drewno o masie prawie 1,8 mld m3, pewnie kilkadziesiąt tysięcy budynków, mnóstwo rozmaitej infrastruktury, od dróg począwszy, na szkółkarskich deszczowniach skończywszy.

Informacje | 4

KSZNOŚiL „Solidarność” – Leśne koncerty papieskie; „Zielony Rower”  – Wyjedzie z Gór Izerskich?; Targi Rogów 2013 – Okiem przedsiębiorcy; TL w Tucholi – 50 lat leśnej tradycji; Mistrzostwa Polski Drwali– Łańcuch w 12 sekund!. 

Potrzeba nowych idei | 7

Jeżeli nie będzie możliwości przełamania jednostronnego, jednowymiarowego myślenia, nie będziemy w stanie zmienić naszych wyobrażeń o gospodarowaniu i gospodarce – uwięźniemy w nierozstrzygalnych sporach – mówi dr hab. Paweł Polak.

Oszacować niemierzalne | 10

Funkcje pozasurowcowe lasu, przez niektórych oceniane jako wiele wartościowsze niż surowcowe, nabierają coraz większej rangi, w miarę zmiany celów gospodarowania. To zjawisko będzie wymagało modyfikacji i prawa, i metod obliczeń, aby wartości rożnego pochodzenia można było jednak sumować – mówi prof. dr hab. Stanisław Zając. 

Rekomendacje NPL | 14

Już 15 października odbędzie się kolejna sesja w ramach Narodowego Programu Leśnego. Owocem pierwszego panelu eksperckiego „Klimat. Lasy i drewno a zmiany klimatyczne: zagrożenia i szanse” (18 czerwca) są rekomendacje, wynik opracowań, prezentacji i dyskusji. Oto 25 pomysłów na zmiany w zakresie relacji lasów i klimatu.

Plany zalesień – co poprawić? | 16

Nowy PROW 2014–20 to okazja, by korzystając z dotychczasowych doświadczeń, poprawić różne kwestie dotyczące zalesień. Jakie? Zapytaliśmy o to osoby, które wykonują plany zalesienia.

Leśnictwo formą ochrony przyrody | 19

Czy leśnictwo, zrównoważone i wielofunkcyjne, może być współczesną formą ochrony przyrody? Może i jest. I – jak można było usłyszeć podczas 113. Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego – jest najlepszą formą ochrony przyrody.

Polityka międzynarodowa. Gra w defensywie czy ofensywie? | 22

Lasy Państwowe, z racji zajmowanej pozycji, zobowiązane są do ambitnego wspierania polskiej polityki środowiskowej za granicą. Czy polscy leśnicy pełnią rolę politycznego lidera w społeczności leśników europejskich? Jak wysoko plasuje się nasze leśnictwo w zestawieniu z zagranicznymi gospodarzami lasów? 

Polowanie na bobry? | 24

Niespełna 70 lat temu bóbr, gatunek niemal wymarły, pretendował już tylko do miana zwierzęcia-legendy. Dziś wszystko zdaje się wskazywać na konieczność regularnego ograniczania jego pogłowia. Czy sławny bobrzy plusk dołączy do myśliwskiego menu?  

Las widmo | 26

Pół tysiąca ankietowanych osób stwierdziło, że lubi odpoczywać w widnych, starych, mszystych lasach liściastych. Taki las nie istnieje. Jak zachowałby się resort środowiska, wezwany przez różne grupy nacisku do odtworzenia takich drzewostanów? Chciałbym wierzyć, że rozsądnie.

Bedoń – mają już 50 lat | 27

1 października 1963 r. rozpoczęła działalność Stacja Oceny Maszyn i Narzędzi Leśnych z siedzibą w Bedoniu. Dziś, pod zmienioną już nazwą i w całkowicie odmiennych realiach gospodarczych, ośrodek w Bedoniu obchodzi 50-lecie istnienia.

Zharmonizowani z lasem | 28

Czas zatarł ślady w lasach na Szlaku Orlich Gniazd, niegdyś znaczone przez praojca tego rodu, ale nie zdołał wymazać z wdzięcznej pamięci potomnych. Żywych śladów praprawnuka Piotra strzegą augustowskie sosny, zwłaszcza te nad pamiątkowym krzyżem, postawionym w miejscu, w którym na zawsze pożegnał się z umiłowaną puszczą.

Daihatsu Feroza – niedoceniany japoński maluch? | 30

Feroza pojawiła się pod koniec 1987 r., stanowiąc alternatywę dla cięższego Rocky’ego. Oferując wygodniejsze zawieszenie, połączone z mniejszym silnikiem benzynowym, stawała w szranki z popularną Vitarą. Czy po latach nadal jest godna zainteresowania?

Z zagranicy | 32

Europa - Organizacje pozarządowe odrzucają projekt tekstu konwencji leśnej; Finlandia - Niskie ceny drewna krajowego są niekorzystne dla całego sektora leśno-drzewnego; Wielka Brytania - Zmiany w administracji leśnej; Bawaria, Niemcy - Pakt na rzecz Lasów Prywatnych.

Rynek drzewny | 33

Drewno kłodowane - Będzie pomiar u odbiorcy?; Certyfikacja - Rządowy certyfikat Indonezji.

Pomnik przy leśniczówce | 34

Modrzewie są drzewami absolutnie wyjątkowymi. No, bo niby to uczciwe „iglaki”, a na zimę zrzucają swój aparat asymilacyjny niczym, nie przymierzając, liściaste dęby czy brzozy. Wśród leśników starszego pokolenia krążyła niezliczona liczba anegdot o powojennych „ministrach” i innych wysokich urzędnikach leśnych „z państwowego nadania”, którzy, podczas jesienno-zimowych inspekcji, nakazywali wycinanie „posuszu” modrzewiowego. 

Targi w Rogowie | 35

Impreza odbywa się co dwa lata, w tym roku po raz 11. Organizatorom – Leśny Zakład Doświadczalny SGGW – udało się zaprosić 80 wystawców. Jak zwykle ciekawą prezentację przygotował ORWLP w Bedoniu, promując bezpieczeństwo pracy w lesie.