Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 18/2013

Lasem z mapą i kompasem | 2

Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację (EFOL) są organizowane od 1994 roku. Każdego roku impreza rozgrywana jest w innym kraju. Uczestniczy w niej przeważenie ok. 350 zawodników z kilkunastu państw. 

Od redakcji | 3

– Panie, będę o szóstej po dłużyce, bądź pan!Któremu z podleśniczych i leśniczych nie zdarzyło się usłyszeć podobnego komunikatu w telefonie.

Informacje | 4

Komisja Europejska – Ochrona bierna a Natura 2000; VII Spotkania Hubertowskie – Na skraju Puszczy Knyszyńskiej; RDLP w Warszawie – We współpracy z Policją; Puszcza Augustowska – Sprawdzamy, co u pszczół; XV Regaty leśników – Pod pełnymi żaglami; Nadleśnictwo Rymanów – Ślady Papieża.

Wydawanie surowca na podstawie protokołu | 7

Szybki wywóz surowca z lasu, oszczędność dwóch dni podczas jego wydania czy brak zmartwień związanych z jego pilnowaniem. To zapewne marzenie niejednego leśniczego czy nadleśniczego. W Nadleśnictwie Pniewy, kierowanym przez Tomasza Markiewicza, sen ten się ziścił.

Przebudowa dąbrów odroślowych | 10

Żaden leśnik nie myśli dziś o hodowaniu drzewostanów z odrośli. Jednak kiedyś miało to sens, w odniesieniu do dębin służących przemysłowi garbarskiemu. Relikt dawnych czasów to prawie 3 tys. ha (!) drzewostanów z odrośli, które stanowią dziś nie lada ciekawostkę i małe wyzwanie gospodarcze dla leśników z Nadleśnictwa Jawor.

Szwedzka tragedia. A może polska? | 12

W numerze 13–14/2013 „Lasu Polskiego”, w którym sporo miejsca poświęcono lasom i gospodarce leśnej w Szwecji, szczególnie krytyczne spojrzenie w tym temacie zaprezentowała Magdalena Żuchlińska-Steén. Pozwolę sobie wnieść do tych rozważań głos polemizujący.    

Kluczowe kompetencje Lasów Państwowych | 15

Kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach są odpowiednie umiejętności, wykorzystywane we właściwym zakresie kompetencji. Które z nich już dają Lasom Państwowym pozycję rynkowego lidera, a jakie należy „wytworzyć”, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom?

Lasy stymulantem polskiej polityki środowiskowej | 18

Życzeniem wielu jest wzmocnienie pozycji Polski wśród krajów silniejszych, zarówno gospodarczo, jak i wizerunkowo. Jednym z filarów takiego awansu jest polityka środowiskowa, która określając koszty jednostkowe, warunkuje bezpośrednio rozwój gospodarczy. Jak w ramach wspomnianej polityki leśnictwo może wspierać polską ekonomię, konkurencyjność i wizerunek? 

Czy to las, czy nie las? | 21

Pojęcie lasu jest dla każdego zrozumiałe, to nie ulega wątpliwości. Ale las to także formalne pojęcie, m.in. statystyczne. Odpowiedź na pytanie zadane w tytule nie jest tak oczywista, gdy zechcemy określić lesistość danego obszaru. Jeszcze trudniejsza staje się, gdy zechcemy lesistość porównywać.

Ustawa śmieciowa w lasach – komentarz | 24

Lasy Państwowe wydają rocznie miliony złotych na usuwanie śmieci. Te zaś lądują w lasach bez względu na formę własności. Kto je uprząta z lasów prywatnych właścicieli?

Śmieciowa edukacja | 25

Zaśmiecanie lasów ściśle wiąże się ze świadomością społeczeństwa – im jej więcej, tym czystszy las. Edukacja leśna sprawia, że jej poziom cały czas wzrasta. Paweł Cieślak, nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, wierzy, że to zadziała.

Dlaczego bobry wyginęły? | 26

Wielorakie zalety bobra poskutkowały jego wyginięciem. Mięso tego zwierzęcia było smaczne, skóry służyły jako środek płatniczy, a kastoreum, wydzielina dodatkowych gruczołów płciowych, stanowiło panaceum na wszelakie dolegliwości. 

Muzyka lasu i dla lasu | 28

Nie ma wykształcenia leśnego, ale uważany jest za nauczyciela lasu, tyle że w sferze muzy. W ciągu 30 lat wyszkolił setki młodych muzyków w zielonych mundurach. Mowa o dyrygencie Mirosławie Pałczyńskim.

Oberjegermajster, czyli wielki łowczy | 29

Józef Newerly z racji stanowiska był osobą powszechnie znaną w Białowieży i okolicy. Pamięć o nim pozostaje tam wciąż żywa. Legendą obrosły polowania, które wielki łowczy urządzał dla carów i książąt.

Z zagranicy | 32

Chorwacja - Drewno z lasów prywatnych na aukcjach internetowych; Szlezwik Holsztyn, Niemcy - Pierwszy las cmentarny FriedWald; Austria - Właściciele lasów krytycznie o kampanii przeciwko spalaniu biomasy; Łotwa - Wyniki 2012 roku; Saksonia, Niemcy - Kartowanie siedlisk leśnych w lasach prywatnych.

Rynek drzewny | 33

Zespół Konsultacyjny Przemysłu Drzewnego - O sprzedaż i normy; Energia elektryczna z biomasy - Nie sprawdzają, co spalają; Zasady sprzedaży drewna 2014 - Umowa na dwa lata.

English with Canadian Forest Service | 34

A changing climate will affect Canada’s forests in a range of complex ways. Some effects will be sudden and dramatic and others will be gradual and subtle. Rapid climate change will affect tree growth rates, mortality rates, disturbance patterns and the distribution of tree species after disturbances.