Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2013

Od redakcji | 3

Wrzesień – można go poznać m.in. po tym, że rano na pustych wcześniej drogach i uliczkach, w autobusach i na przystankach pojawiają się uczniowie z plecakami. Zaczyna się rok szkolny.

Informacje | 4

Nadleśnictwo Choczewo – Ustąpić przyrodzie?; Pro Patria dla leśników – Za pamięć o martyrologii; Szczyt Klimatyczny – Odwołać?; Nadleśnictwo Spychowo – Grali i pływali; NIK o usuwaniu drzew – Nie jest dobrze.

Ile wart jest upul? | 7

Stawki, jakie wykonawcy uproszczonych planów urządzenia lasu oferują w przetargach, pokazują przede wszystkim jedno – brakuje szczegółowych reguł, jaki kształt powinien mieć efekt ich pracy.

60% harwesterem? To możliwe | 10

Maszyny wielooperacyjne pracujące w lesie w dalszym ciągu wzbudzają wiele emocji. Jedni postrzegają je jako zagrożenie, dla innych są częstokroć wybawieniem. Od czego to zależy?

Groźna nie tylko borelioza | 12

Ekosystemy leśne to obszary podwyższonego ryzyka nabycia chorób odkleszczowych i odzwierzęcych. W Poznaniu odbyła się druga konferencja poświęcona tej tematyce.

Strażnik okiem internauty | 13

Znakomita ostatnio promocja Lasów Państwowych zdaje się omijać Straż Leśną i nie doceniać jej. A szkoda – przecież ta formacja na pierwszej linii strzeże naszego wspólnego, narodowego majątku.

Suwałki z nową szkółką kontenerową | 16

Na leśnej mapie Polski przybyła kolejna szkółka kontenerowa Lasów Państwowych. Obiekt w Nadleśnictwie Suwałki jest już praktycznie gotowy, z produkcją ruszy od przyszłego roku. Inwestycja to realizacja idei, aby nowoczesna produkcja kontenerowa odbywała się na terenie każdej z RDLP.

Dlaczego traktor a nie forwarder? | 18

Choć przeznaczone do zrywki drewna forwardery produkuje się w coraz nowszych wersjach, a o ich zaletach wiedzą chyba wszyscy, jednak w polskich lasach najczęściej spotykaną maszyną jest ciągnik rolniczy. Dlaczego tak się dzieje?

Szkoła leśna – nadleśnictwo | 20

Nadleśnictwo, na którego terenie funkcjonuje szkoła leśna, współorganizuje praktyczną naukę zawodu i praktyki zawodowe. W ostatnich latach współpraca obu jednostek nieco się rozluźniła, gdyż radykalnej zmianie uległ program nauczania, charakter prac dyplomowych i przede wszystkim cel kształcenia – mówi Józef Kosiba, nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko.

Leśnicy o wycince poza lasem | 22

W poprzednim numerze przyjrzeliśmy się propozycjom zmian w ustawie o ochronie przyrody, w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień. Głos w dyskusji zabrali również leśnicy. 

Po co komu leśnicy? | 24

Sympatyczny pan w zielonym mundurze, z dwururką na ramieniu? A może członek sekty, tnącej lasy według swojego „widzimisię” i dla własnych korzyści. Taka wątpliwość zdaje się upowszechniać wśród mniej refleksyjnych miłośników przyrody.

Przestrzeń do poprawki | 26

Dzisiejsze postępowanie wielu działaczy na rzecz zachowania dzikiej przyrody zasadza się na zmianie ustawy o ochronie przyrody i to wyłącznie w zakresie dotyczącym parków narodowych. Klucz do skuteczniejszej jej ochrony tkwi tymczasem w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak grzyb na… grzybie | 28

Podobne relacje w świecie grzybów wielkoowocnikowych są niezmiernie rzadkie. Borowik pasożytniczy i tęgoskór pospolity to związek nietypowy. Pierwszy rośnie na owocnikach drugiego. 

Mitsubishi L200 – leśny diament? | 30

Premiera w wersji jednonapędowej odbyła się w 1978 r., po dwóch latach dołączyła wersja z napędem 4 x 4. Przez blisko 35 lat produkcji model ten znalazł ponad 3 mln nabywców. L200 jest również prekursorem napędu typu Super Select w pick-up’ach. Czy zasługuje na miano „leśnego diamentu”?

PROW to jedyna szansa | 33

Po przedstawieniu projektu nowego PROW na lata 2014–20, głos zabrał Polski Związek Zrzeszeń Leśnych. W lipcu organizacja skierowała krytyczne pismo do ministra rolnictwa. Oto jego fragmenty.

Leśna tożsamość Jonaszów | 34

Siodło i kurkówka, upamiętniająca polowania z udziałem Sanguszków, Radziwiłłów i Potockich, stały się prawie że rodowymi relikwiami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie Jonaszów. Ich historia leśna liczy sześć pokoleń i jest podzielona między Lwowszczyznę oraz Bieszczady i Pomorze. 

Z zagranicy | 36

Szwajcaria - Zbyt mocny frank szkodzi gospodarce leśnej; Szwajcaria - Elastyczniejsze prawo leśne; Finlandia - Ustawa o lasach już w parlamencie; Irlandia - Restrukturyzacja lasów państwowych; Austria - Leśne 2013 będzie piwem modrzewiowym; Chiny - Pozyskanie drewna w 2012 r.

Rynek drzewny | 37

Sprzedaż drewna na 2014 rok - Utrzymana pula dla realizujących nowe inwestycje; Handel drewnem - Eksport z Białorusi bez ceny minimalnej; Biopaliwa - Więcej z produktów celulozowych; Rynek europalet - Polska druga na świecie. 

Zapomniana „diablica” | 38

Wierzba biała, rosnąca w miejscowości Niekarzyn (gmina Skąpe, powiat świebodziński, woj. lubuskie) na terenie Nadleśnictwa Sulechów, nosi, nawiązujące do ludowej tradycji i wierzeń, imię „Rokita” .