Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2013

Czarny owoc zakazany? | 2

Zbliża się sezon jagodowy. Wielu z tych, którzy zbierają borówkę zarobkowo, używa do tego celu grzebieni. Czy takie wyczesywanie owoców szkodzi krzewinkom? 

Od redakcji | 3

Link do tego filmu docierał do nas z różnych źródeł. Ale zawsze z komentarzem w rodzaju: A to się gość popisał! Strażnika leśnego, któremu puściły nerwy przed kamerą dziennikarza-amatora, objechano od góry do dołu w komentarzach.

Informacje | 4

Ustawa krajobrazowa – Prezydent chce chronić; RDLP w Krośnie – Martwe niedźwiedzie; Nadleśnictwo Wyszków – 40 lat minęło…; Konkurs „Mój Las” – Laureaci z cennymi nagrodami; Puszcza Białowieska – Gradacja – jak reagować?; Raport o szkodnictwie – Podsumowanie roku 2012.

Narodowy Program Leśny okiem ministra | 7

Trwają prace nad Narodowym Programem Leśnym. O obawach i nadziejach z nim związanych w rozmowie z wiceministrem środowiska Januszem Zaleskim.

Biomasa to nie moda, to konieczność | 10

Biomasa z lasu czy z plantacji? Spalana w elektrowni czy w domowym piecu? A może produkcja biomasy jest tylko chwilową modą? Czy powstający Narodowy Program Leśny powinien uwzględniać jej wykorzystanie? O tym w rozmowie z prof. Januszem Gołaszewskim.

Naprawmy relacje myśliwych i leśników | 14

Wprowadzenie obiektywnych metod inwentaryzacji stanów zwierzyny, coroczne określanie metodą statystyczną uszkodzeń, korygowanie planów łowieckich, rezygnacja z biernych metod ochrony odnowień czy wreszcie obciążenie nadleśniczych odpowiedzialnością za zbyt wysoki poziom szkód, przy jednoczesnym zwiększeniu wpływu na tworzenie i wykonywanie planów łowieckich. To niektóre propozycje, które mogą pomóc uzdrowić relacje pomiędzy lasami i zamieszkującą je zwierzyną.

Centrum Ratownicze PSP dla lasu | 18

Jak ważna jest ochrona przeciwpożarowa w lasach, nie trzeba chyba nikomu przypominać. W Pile od tego sezonu ruszyła inicjatywa, która zwiększa skuteczność akcji gaśniczych w lasach. W powiatowej komendzie PSP ramię w ramię ze strażakami dyżuruje przedstawiciel nadleśnictw.

Ustawa o lasach – kolejne uwagi ministerstw | 20

Próba stworzenia ustawy idealnej, a takiej zapewne w odniesieniu do lasów życzyłby sobie każdy leśnik, nie jest wcale taka prosta. Dobitnie przekonują się o tym inicjatorzy projektu założeń do zmian ustawy o lasach (pisaliśmy o nim w numerze 11/2013 „Lasu Polskiego”), który jest obecnie procedowany w Komitecie do Spraw Europejskich.

Obława na bursztyniarzy | 22

Akcje niczym z kryminalnego filmu rozgrywają się co jakiś czas w pomorskich lasach. Po przeciwnych stronach stają poszukiwacze bursztynu i strażnicy leśni. Przyjrzeliśmy się z bliska jednej z nich.

Jak ustanowić pomnik przyrody? | 24

Nasz kraj obfituje w dorodne drzewa. Wiele z nich zasługuje na miano pomnikowych. Co trzeba zrobić, aby stały się usankcjonowanymi urzędowo pomnikami przyrody? Teoretycznie wystarczy rzetelnie przygotowany wniosek, w praktyce bywa z tym jednak bardzo różnie.

Niech już lepiej zostanie tak, jak jest | 26

Konieczność dyskusji nad przyszłością lasów i leśnictwa w Polsce jest oczywista. Ilu leśników jednak, tyle pomysłów na to, jak ta przyszłość powinna wyglądać.

Nauka na sprzedaż? | 28

Bardzo nie lubię, gdy bez przytaczania konkretnych dowodów sugeruje się, że ktoś działa w złej wierze. Tak robi jeden z felietonistów, suponując, że Lasy Państwowe kupują wyniki zleconych badań. Nauka tymczasem obiera zupełnie inny system oceny wartości.

Czuła ucznia i przedmiot | 29

W Ciechanowie, skąd pochodzi, zdała maturę ogólną i „pedagogiczną”, po czym wciśnięto jej nakaz pracy w oświacie, gdy ona chciała studiować. Gdy nakaz wygasł, wróciło marzenie o uczelni. Inspektor oświaty w Płońsku obiecywał szkołę do wyboru. Gdy pogodził się z tym, że nie wygra, sugerował studia pedagogiczne. Wybrała WL SGGW. 

Chroniliśmy polskie lasy | 30

Dla zbrojnego podziemia lat II wojny światowej lasy miały szczególne znaczenie – chroniły. Ale były także eksploatowane przez Niemców. Rada Główna Leśnictwa, powołana w Delegaturze Rządu na Kraj, dostrzegała ten problem. Reakcją była m.in. brawurowa akcja wysadzenia dwóch niemieckich tartaków w Radomsku.

Z zagranicy | 32

Austria - Wyniki Austriackich Lasów Związkowych w 2012 roku; Stany Zjednoczone - Sekwestracja CO2 przez drzewa w miastach; Finlandia - Świadczenia lasów państwowych na rzecz społeczeństwa.

Rynek drzewny | 33

Zmiana prezesa w IKEA – Stery przejmuje najmłodszy syn założyciela marki; Branża meblarska – Kolejni bankrutują; Rynek biomasy – Zielony blok w Połańcu.

W kręgu mitów i legend | 34

Legendy i podania są nieodłączną częścią historii wielu sędziwych drzew. Istnieją takie, wokół których narosła cała masa opowieści. Do rekordzistek należy pod tym względem lipa drobnolistna rosnąca na Pomorzu, na wzgórzu górującym nad miejscowością Motarzyno