Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2013

Z głową w górze | 2

Parę sekund na zastanowienie i jaskrawa kropka, znak, że rosnące kilkadziesiąt lat drzewo zostanie ścięte. Trzebieże – chleb powszedni leśników.

Od redakcji | 3

Kto by myślał, że reintrodukcja zagrożonego zwierzęcia polega na tym, aby złapać je tam, gdzie jest go dużo i wypuścić w miejscu, z którego ustąpiło, musi przeczytać ten artykuł. Na s. 18 piszemy o ptaku, który na okładce ostrożnie wychyla głowę zza pnia sosny.

Informacje | 4

Mundur w LP… – …i w Policji; Bajarze z Leśnej Polany – Konkurs leśnych gawęd rozstrzygnięty; Nadleśnictwo Wejherowo – Pod napinanym sufitem; Nadleśnictwo Turek – Lekcja historii z lasami w tle; Poznań – Las na przystanku; Nadleśnictwo Jarocin – Spacer pamięci 1863.

Łoś pod specjalnym nadzorem | 7

Wygląda na to, że od moratorium bliżej łosiowi do częściowej ochrony niż do powrotu na listę zwierząt łownych. Ministerstwo Środowiska, odpowiedzialne za podjęcie decyzji w sprawie regulacji liczebności tego gatunku, wcale się do tego nie pali. 

Pakiet medyczny w LP | 10

NSZZ „Solidarność” i Związek Leśników Polskich promują dodatkowe ubezpieczenie medyczne pracowników Lasów Państwowych. Mają nawet gotową ofertę dla kierowników jednostek. Leśnicy szczecińscy dysponują już doświadczeniem w tym zakresie.

O drewnie przy kominku | 12

„Troska o rynek drewna opałowego jest nie tylko wpisana w społeczną misję Lasów Państwowych, ale leży także w ich ekonomicznym interesie. Rynek ten uratował finanse niejednego nadleśnictwa w okresach dekoniunktury na drewno przemysłowe. Działo się tak choćby w latach 2000–2001” – mówi Adam Pewniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Kolumna.

Pestycydów coraz mniej | 14

Prognoza występowania ważniejszych szkodników i chorób infekcyjnych drzew przewiduje, że zagrożenie drzewostanów przez szkodliwe owady będzie się w tym roku utrzymywać na poziomie zbliżonym do ubiegłego. Największym problemem ochroniarzy jest jednak ciągły wzrost zwierzyny i powodowane przez nią uszkodzenia. Dramatycznie przedstawia się też sytuacja ograniczonej liczby środków ochrony roślin możliwych do stosowania w leśnictwie.

Głuszec wraca na Dolny Śląsk | 18

Nadleśnictwo Ruszów od kilku lat stało się centrum restytucji głuszca w Borach Dolnośląskich. To wielowątkowy program, który owocuje pozytywnymi efektami. I niemałym już doświadczeniem.

Lasy w nowym PROW | 22

MRiRW ogłosiło wstępny zarys PROW na lata 2014–20. Dokument uspokaja tych, którzy planują zalesiać grunty – dotacje na ten cel zostaną utrzymane. Pojawiają się instrumenty dotyczące szkoleń i promocji, ale nie ma mowy o programach leśno-środowiskowych dla właścicieli lasów.

Zmiany w zmianach | 23

Nowela ustawy o lasach miała wejść w życie 3 marca. Zamiast niej 17 kwietnia ukazała się kolejna, czwarta już wersja założeń.

Świetlista dąbrowa | 24

Świetliste dąbrowy ze względu na swoje wybitne walory florystyczne i krajobrazowe oraz niewątpliwie antropogeniczny charakter muszą być objęte w Polsce ciągłym monitoringiem, celem właściwego prowadzenia w nich zabiegów ochrony czynnej.

Amerykę odkryto przed Kolumbem | 26

Często dzieje się tak, że pomysłodawcy i ich patenty odchodzą w zapomnienie. Czasy i koniunktura nie te. Dopiero po latach, gdy ich pomysł trafi na podatny grunt i bardziej sprzyjające okoliczności, owocuje w dwójnasób. 

Toyota Hilux – nowa czy używana? | 28

Legenda wśród użytkowych aut terenowych – pickupów. To jedno z nielicznych aut, które uzyskały wręcz fantastyczną opinię po ciężkim teście zafundowanym przez znaną ekipę kultowego magazynu motoryzacyjnego Top Gear. Czy produkowana obecnie, siódma generacja modelu, jest równie wytrzymała i warta zakupu?

Leśnicy z Ponidziem w tle | 30

Kasprzykowie trzy wieki temu związali się z dobrami hrabiów Dembińskich w Górach Pińczowskich. Potomkowie pozostali w służbie tym samym lasom, okalającym od południa malowniczy krajobraz Ponidzia. 

Z zagranicy | 32

Europa - Nowe mapy struktury własnościowej lasów; Kanada - MVF – nowy system hodowli drzew leśnych; Austria - Pozyskanie drewna w 2012 roku; Finlandia - Powstaną cztery nowe parki narodowe?; Niemcy - Mocno uszczuplony Leśny Fundusz Klimatyczny.

Rynek drzewny | 33

Import do Niemiec - 25% drewna z Polski; Sklejka z Pagedu - Podnoszą wydajność i jakość; Aukcje systemowe – Podsumowanie pierwszych wyników.

English with Canadian Forest Service | 34

Over the last decade, \"wildland fires” across Canada have consumed an average of 1.9 million hectares a year. These fires occur in forests, shrub lands and grasslands. Some are uncontrolled wildfires started by lightning or human carelessness.