Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2013

Od redakcji | 3

Mieliśmy Dzień Leśnika (i Drzewiarza), Dni Lasu i Zadrzewień, Międzynarodowy Dzień Lasów, który w tym roku ogłosiło ONZ – teraz mamy jeszcze Ogólnopolskie Święto Lasu. 

Informacje | 4

OKL w Gołuchowie – Turniejowe nalewki; RDLP w Białymstoku – Powrót tradycyjnego bartnictwa; Stowarzyszenie Kobiet Lasu – Leśnik vs. leśniczka.

Augustowskie żubry – czy będzie wolne stado? | 7

Jednym z głównych kierunków ochrony żubra jest tworzenie nowych wolnych populacji. Obecnie w Polsce jest ich pięć. Ostatnią utworzono w lasach wałeckich przed trzema dekadami. Możliwe, że na terenie Puszczy Augustowskiej zadomowi się niebawem kolejne stado.

Umowa wieloletnia – cztery lata bez strachu | 10

Wieloletnie umowy na wykonanie prac leśnych na terenie nadleśnictwa to raczej nowinka niż obowiązujący standard. Sytuację taką stara się przełamać, dając dobry przykład w swoim regionie, Nadleśnictwo Białogard. Jednostka podpisała właśnie czteroletnią umowę na usługi leśne.

Wystartuj w leśnych mistrzostwach na orientację! | 12

XX Mistrzostwa Europy Leśników w Biegu na Orientację (EFOL) odbędą się w tym roku w Wejherowie. Na ten temat rozmawiamy z Włodzimierzem Protasiewiczem – inicjatorem przeprowadzenia tej imprezy w Polsce.

Porządki w ewidencji, czyli byle nie Ls… | 14

Dwie sąsiadujące działki. Na nich identyczny las. Jedna zapisana w ewidencji gruntów jako Ls, druga jako Lz. O problemy z przeklasyfikowaniem gruntów zapytaliśmy dr. Romana Wójcika, pracownika Wydziału Leśnego Szkoły Główniej Gospodarstwa Wiejskiego. 

Dla kogo ten las? | 17

Co krok nowa kampania, nowe hasła promujące nasze lasy. Do kogo mają trafiać i czy są skuteczne – o tym można dyskutować w nieskończoność. A może w ogóle nie są potrzebne, bo i tak Kowalski nie zrozumie leśnika, a leśnik Kowalskiego?

(Sub)misja specjalna | 18

Piękny stół czy szafa z niepowtarzalnym wzorem, jakiej nie ma nikt inny, powstają z drewna sprzedawanego w submisjach tylko raz lub dwa w roku. Jakie trendy panowały w sprzedaży drewna specjalnego przeznaczenia w minionym sezonie jesienno-zimowym?

Łowiectwo – Quo vadis? | 20

Udawać, że skutecznie liczymy sarny i konstruować plany pozyskania, czy dbać o znośny poziom szkód w lasach? Gonić za liczbą odnóg w wieńcach i podtrzymywać opinię, że jesteśmy archaicznymi barbarzyńcami?

Grądy: subatlantycki, środkowoeuropejski i subkontynentalny | 22

Ochrona grądów w obszarach naturowych musi uwzględniać wielkość kompleksu oraz wyniki inwentaryzacji, w szczególności obecność gatunków chronionych. W przypadku szczególnie cennych grądów w obszarach Natura 2000, będących lasami gospodarczymi, wskazane jest wypracowanie postępowań wykraczających poza zapisy zawarte w ZHL.

Prorok, czy co? | 24

Komu zależy na zmianie sytuacji parków narodowych? Narodowi? Raczej nie bardzo.

W obronie zwierzyny ad vocem | 25

Trudno polemizować z kimś, kto nie ma odwagi podpisać się pod swoim listem, będącym reakcją na cykl artykułów dotyczących relacji pomiędzy leśnictwem a łowiectwem. Nie sposób się jednak nie odnieść się do niektórych stwierdzeń pana H. I.

Land Rover Freelander – dziecko Range Rovera | 26

Najmniejszy Land Rover pojawił się w 1997 r. jako odpowiedź na japońską ofertę aut klasy SUV (Toyota RAV 4, Honda CRV). Z zewnątrz prezentował się efektownie, kojarząc się z Range Roverem, technicznie jednak nie był do końca dopracowany. Oferta sprzedaży „dziecka” Range Rovera jest bardzo bogata, ceny też są przystępne. Czy Freelander to okazja dla leśnika?

Turzy come back? | 28

Tury, pomimo ochrony, jaką zapewnił im w XVI w. królewski akt prawny, wyginęły. Obecnie naukowcy uparcie pracują nad ich odtworzeniem i choć do uzyskania pierwszych osobników jeszcze daleko, ekipie naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu już udało się zsekwencjonować wiele fragmentów turzego DNA. Sklonowane cielę mogłaby urodzić nawet zwykła domowa krowa.      

Leśnymi śladami Mierzejewskich | 30

Zawodowe i rodzinne losy Kadłubowskich i Mierzejewskich połączyły się w lasach nad Narwią. Od sześciu pokoleń, tj. od II połowy XIX w., tworzą jeden ród, najpierw gajowych, a potem leśniczych, zamieniając lasy pułtuskie na kujawskie. 

Z zagranicy | 32

Niemcy - Nowelizacja prawa łowieckiego; Niemcy - Subsydiowanie lasów prywatnych; Szwecja - Mimo straty Södra planuje wypłatę dywidendy.

Rynek drzewny | 33

System sprzedaży drewna - Jest stabilizacja, ale ceny budzą kontrowersje; Drewno kłodowane - Ułatwienie a zarazem problem.

English with Canadian Forest Service | 34

The Canadian Forest Service (CFS) is a science-based policy organization within Natural Resources Canada, a Government of Canada department that helps shape the natural resources sector’s important contributions to the economy, society and the environment. 

Wróciło Święto Lasu! | 35

Podkrakowskie Niepołomice wybrano na miejsce centralnych obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu (20 kwietnia).