Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2008

Uwaga! Pali się | 2

Na dostrzegalni zauważono dwa ogniska pożaru w oddziale 102. Zmienny wiatr utrudnia sytuację, pożar się rozprzestrzenia. Przerzuca się na następne oddziały. Pali się w trzech oddziałach, w sumie ok. 20 ha lasu. Do akcji ruszają strażacy... Na szczęście był to jedynie scenariusz symulowanego pożaru podczas wiosennych manewrów pożarowych, które przeprowadzono w Nadleśnictwie Chojnów (RDLP w Warszawie).

Informacje | 4

Przepisy do poprawki!; Sprzymierzeńcy w siodłach; Pamięci gajowego Krogulca; Adrian najlepszy wśród leśnych bajarzy; Oj, żglujże, leśniku...; Przyjaciele olsztyńskich leśników

Ceny drewna, a koszty globalizacji... | 7

Zawirowania na rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych mogą przełożyć się na zmniejszenie zdolności kredytowej podleśniczego Malinowskiego w Biłgoraju, choć nie przymierzał się on do budowy domku letniskowego w okolicach Kansas City. Niestety.

Recepta na sukces | 8

O wizji prowadzenia Lasów Państwowych oraz pomysłach na rozwiązanie kłopotów i bolączek firmy z Marianem Piganem, nowym dyrektorem generalnym LP, rozmawia Krzysztof Kajzer.

Na Bursztynowym Szlaku | 12

15–17 maja odbył się na terenie RDLP w Szczecinku 20. już, jubileuszowy Rajd Leśników. Wzięło w nim udział ponad dwa tysiące osób!

Ustawa o lasach | 13

Okazuje się, że ustawa o lasach nie może obejść się bez nowego komentarza rzadziej niż raz na dwa lata. Wymuszają to zmiany prawne wprowadzane przez kolejne kadencje Sejmu oraz nowe rozporządzenia ministrów.W 2004 r. ukazał się pierwszy komentarz prof. Radeckiego do ustawy najbliższej wszystkim leśnikom, dwa lata później pojawiło się wydanie zmienione i uaktualnione, a niedawno na rynek trafiło wydanie trzecie komentarza, uwzględniające stan prawny na 1 stycznia 2008 roku.

Rajd Leśnika przez Ustkę i Darłowo... | 14

Pogoda dopisała. A była to jedyna niewiadoma, jakiej bali się organizatorzy. Reszta z góry była skazana na sukces...

Ustawa o ochronie przyrody | 15

Zapisy prawa często niosą za sobą wiele niewiadomych. Problemy z interpretacją hermetycznego języka legislatorów mają chyba wszyscy. Może z wyjątkiem prof. Wojciecha Radeckiego, który po raz kolejny oddał nam do użytku komentarz do zapisów ustawy swego autorstwa. Stan prawny przedstawiony w książce jest bardzo aktualny, bo uwzględnia wszystkie zmiany dokonane w ustawie do końca zeszłego roku.

Leśnik strażak dwa bratanki | 16

9 maja na gdańskiej starówce odbyły się centralne uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Wzięli w nich udział nie tylko przedstawiciele PSP i OSP z całej Polski, ale również delegacje współpracujących ze strażą formacji oraz licznie przybyli mieszkańcy Trójmiasta. Nie zabrakło też leśników.

Pierwsza pomoc i leczenie psów ukąszonych przez żmiję zygzakowatą | 17

Książką tą można z pełnym przekonaniem polecić leśnikom, miłośnikom przyrody, lekarzom weterynarii, a przede wszystkim właścicielom psów – nie tylko polujących.

Przedsiębiorstwo do zadań specjalnych | 18

O historii i pomysłach na przyszłość Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Adamem Szemplińskim, byłym wieloletnim dyrektorem Biura, rozmawia Mieczysław Remuszko.

Hodowla lasu wobec obumierania drzew liściastych | 20

Powszechne ostatnimi laty zjawisko obumierania drzew gatunków liściastych stawia nowe wyzwania hodowli lasu. W tym kontekście szczególnie istotne staje się tzw. rozpraszanie ryzyka hodowlanego, a także hodowla zdrowych i silnych sadzonek.

W prywatnych lasach rosną drzewa bez gałęzi? | 21

Wpadła mi ostatnio w ręce publikacja GUS dotycząca leśnictwa (rocznik statystyczny Leśnictwo 2006). Pośród stron pełnych tabelek i zawartych w nich liczb rzuciła mi się w oczy informacja o strukturze pozyskania drewna w Polsce. Ponieważ liczby wyglądają bardziej ludzko, gdy się je zamieni na procenty (bo jak tu porównać liczbowo państwowe i prywatne?), tak też uczyniłem i to, co uzyskałem, doprowadziło mnie do bardzo zaskakujących wniosków.

W Gidlach szkolą operatorów | 22

Ośrodek szkoleniowo-dydaktyczny przy Nadleśnictwie Gidle przyciąga wiele osób i zachęca do organizacji różnego rodzaju szkoleń i imprez okolicznościowych. Tu właśnie 4 kwietnia oficjalnie otwarto Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Leśnych.

Puchacz - diabeł rogaty? | 24

O tym, że sowy są tajemnicze, straszne i budzą grozę, wie niemal każde dziecko. W wielu dorosłych także tkwi głębokie przeświadczenie, że z tą rodziną ptaków związane są jakieś siły nieczyste. Te podświadome lęki mają swoje korzenie w czasach prasłowiańskich, kiedy według wierzeń zwierzęta były bóstwami albo demonami.

Prawo łowieckie. Komentarz | 25

Częste zmiany polskiego prawa wymuszają na autorach komentarzy ciągłą czujność i systematyczną pracę nad ich aktualizowaniem. Tak jest również z komentarzami do Prawa Łowieckiego, na podstawie którego działa Polski Związek Łowiecki, i które reguluje wiele istotnych dla lasu i leśników kwestii.

Przeżywiczenie | 26

W niniejszym odcinku spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wspólny mianownik łączy drzazgę, sęki smołowe, ciepło spalania wynoszące 38 MJ/kg, a także akację senegalską oraz klej biurowy...

Porady prawne | 28

Pracuję w nadleśnictwie na stanowisku leśniczego od dwóch lat. Pod koniec kwietnia udało mi się załatwić wyjazd za granicę, na który długo czekałem. Chciałem wziąć urlop – 2 tygodnie od 1 maja. Niestety, spotkałem się z odmową.

Rynek drzewny | 29

Raport o zasobach drzewnych; Import drewna z Rosji przestaje się opłacać; Niemiecka tarcica tańsza od polskiej; Bariery w funkcjonowaniu przedsiębiorstw drzewnych

W książęcych lasach | 30

Kiedy na frontach I wojny światowej ginęły tysiące żołnierzy, niemiecki cesarz Wilhelm II, ponoszący największą odpowiedzialność za jej wybuch, prawie codziennie uczestniczył w polowaniach. Na rozkładzie były przeważnie dziki i jelenie, ale bywały też żubry, choć łowy odbywały się daleko od ich największej ostoi – w lasach pszczyńskich.

Józef Tadeusz Brodziak | 31

22 czerwca minie rok, od kiedy grono żyjących opuścił Józef Tadeusz Brodziak – leśnik, oficer Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, szczery patriota i działacz społeczny.

Konkurs fotograficzny - Woda w lesie | 32

Płynął strumyk przez zielony las... Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego do fotografowania. Woda nie ucieknie spłoszona, nie trzeba na nią czatować. Okazało się jednak, że to tylko i aż Woda w lesie.

Pięć lat edukacji na piątkę! | 35

14 maja w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się konferencja podsumowująca edukację leśną w RDLP. Spotkali się na niej leśnicy i ich partnerzy, którzy współuczestniczą w działaniach podejmowanych przez ludzi w zielonych mundurach.