Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 8/2013

Gdy wiosna się spóźnia | 2

Na tle ostatnich kilkunastu lat, kiedy śniegu i dni siarczyście mroźnych było mało, tegoroczna zima była długa i ciężka.

Od redakcji | 3

Temat promocji lasów i leśnictwa wraca. W tym numerze drukujemy głos dotyczący opublikowanego niedawno wywiadu z Mariuszem Turczykiem („Las Polski” nr 6/2013), który kieruje promocją Lasów Państwowych (innego leśnictwa się u nas nie promuje, więc pewnie mało kto wie, że co czwarty hektar czy też co czwarte drzewo w lesie należy lub jest zarządzane przez kogoś innego, ale to temat na odrębne rozważania). 

Informacje | 4

Rynek pracy – Karta inżyniera; Rada Programowa „Lasu” – Forum opinii; Ministerstwo Środowiska – Dyrektor generalny LP z konkursu?; Zmiany klimatyczne – Krajowa strategia adaptacji; Zawody Młodych Leśników – Zmagania w Tucholi; Sport leśników – Walczyli z rakietkami.

V Zimowa Szkoła Leśna | 7

Poświęcono ją zagadnieniom związanym z planowaniem w gospodarstwie leśnym XXI wieku. Z uwagi na rosnące znaczenie funkcji ekologicznych i społecznych, ta tematyka jest dziś bardzo złożona.

Zmiany w regionalizacji | 10

Wraz z upływem czasu zmianom podlega zarówno środowisko naturalne, jak i stopień jego poznania i opisania. To wpływa na konieczność korekt regionalizacji przyrodniczo-leśnej. O potrzebie jej nowelizacji i zakresie dokonanych zmian mówi dr inż. Roman Zielony, kierownik Zakładu Urządzania Lasu SGGW.

SITLiD z młodymi | 13

W cieniu sukcesów pomyślnie zakończonego dla Lasów Państwowych minionego roku, działalność naszego Stowarzyszenia po trzech latach od zjazdu w dalszym ciągu nie może nabrać rozmachu i aktywnego, przebojowego charakteru.

Więcej lasów, a mniej sosny: po wywiadzie z Mariuszem Turczykiem | 14

W numerze 6/2013 „Lasu Polskiego” ukazał się wywiad z Mariuszem Turczykiem, kierownikiem Zespołu ds. Promocji i Mediów DGLP. W związku z tą rozmową chciałbym się podzielić kilkoma uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi tematów poruszonych przez Pana Turczyka.

Sławno – na nudę nie narzekają | 16

Woda w lesie, świerk nękany przez kornika, turyści odwiedzający piękne bałtyckie plaże – to codzienność w pracy leśników z Nadleśnictwa Sławno. Podobnie jak pozyskanie, jedno z największych w Polsce. Jest więc co robić.

Czterdzieści lat w jednym leśnictwie | 19

Przez kilkadziesiąt ostatnich lat leśnictwo uległo potężnym przeobrażeniom. Są pośród leśników świadkowie tych zmian. Zaczynali, kiedy dobrem luksusowym był radziecki rower, a kończą służbę, posługując się elektronicznym średnicomierzem i rejestratorem. Niektórzy w jednym leśnictwie przepracowali ponad 40 lat.

Szkody od bobrów – zabezpieczanie | 22

Środowiskowa działalność bobrów budzi coraz większe kontrowersje. Aby je łagodzić, warto poznać i propagować sposoby zapobiegania szkodom powodowanym przez te gryzonie.

Jest miejsce dla genetycznego ulepszania drzew | 24

W leśnictwie wielofunkcyjnym jest miejsce na intensyfikację produkcji drewna. Służy jej hodowla selekcyjna, której cele i znaczenie powinno być dobrze znane gospodarzom lasu.

Kosztowny „sojusznik” | 26

Na części terenów zarządzanych obecnie przez Lasy Państwowe znajdowały się w przeszłości poligony sił zbrojnych. Szczególnie niechlubną opinię mają obszary przejęte w spadku po Armii Radzieckiej. O ich totalnej eksploatacji oraz samowoli sołdatów krążą legendy. Straty liczone w bilionach i sumy przeznaczone na obecną rekultywację tych terenów mówią same za siebie. Pobyt „sojuszników” był bardzo kosztowny.

Pedagog z własnym warsztatem | 29

Dziecięca fascynacja książkami Włodzimierza Puchalskiego, piękne lasy wokół rodzinnej Podlesiny w powiecie lubaczowskim wywarły wpływ na edukację Zbigniewa Karasia. Gdy przyszło mu zajmować się transportem leśnym (Terenowy Oddział Ruchu w Zwierzyńcu), odczuł, że wiedzę zdobytą, tak w TL, jak i na studiach w Krakowie, pożytkuje na pół gwizdka. Postanowił więc dać jej upust w roli nauczyciela ZSL w Biłgoraju. 

Dawny „imperator puszcz” | 30

Puszcz imperator. Zwierzę legendarne i budzące zachwyt. Jak wyglądał tur, jakie były przyczyny jego wyginięcia i czy – choć to pytanie jeszcze niedawno uznano by za niedorzeczne – istnieje szansa, że powróci do polskich lasów?

Klasyfikacja gleboznawcza – po co w lasach? | 31

Na Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów czekaliśmy od roku 1989. To długo, a w kontekście zmian, jakie od tamtego czasu nastąpiły, można nawet powiedzieć, że bardzo długo. 

Z zagranicy | 32

Stany Zjednoczone – Konsultacje w sprawie wykonawczych dyrektyw urządzeniowych; Łotwa - Lasy państwowe kupują grunty leśne; Finlandia - Debata nad podatkiem od lasu; Hesja, Niemcy - Monitoring drewna z zastosowaniem GPS.

Rynek drzewny | 33

Branża meblarska - Europa w międzynarodowym rynku meblowym; Fuzja na szczycie - Nowy potentat produkcji podług drewnianych.

Jedno nadleśnictwo – dwie rekordzistki | 35

Jeszcze kilkanaście lat temu za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce najczęściej uznawano okaz rosnący w lasach w pobliżu Mińska Mazowieckiego („Las Polski” 1/2009) o pierśnicowym obwodzie pnia ok. 400 cm.