Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2013

Symbioza z dziuplakami | 2

Trwa od dawna i wydaje się, że z korzyścią dla obu stron. By ta współpraca układała się jak najlepiej, co roku od jesieni do lutego czyścimy stare i wywieszamy nowe skrzynki lęgowe. 

Od redakcji | 3

Różnorodność w przyrodzie to dziś jedna   z podstawowych wartości. Należy jej doglądać, nie dopuszczając, by spadła. Różnorodność panuje także w innych sferach ziemskiego życia. 

Informacje | 4

Wydział Leśny w Hajnówce – Nowoczesność u wrót Puszczy; Ochrona przyrody – Nowe listy gatunków; Leśne Centrum Edukacyjne – Nie tylko dla zul; W Sejmie – Lasy warte 200 miliardów; Liczenie zwierząt w lasach – Łosie mają się (za)dobrze. 

Przyszłość leśnictwa zaczyna się dzisiaj | 7

Powstawanie Narodowego Programu Leśnego to okazja, by dyskutować o priorytetach i kształcie leśnictwa. Jaką rolę miałoby odegrać w przyszłości? By uniknąć pozornych reform, należy gruntownie zrewidować podstawowe pojęcia-dogmaty.

Z nadzieją patrzą na Lasy | 10

– Czym się różni pracownik parku narodowego od pracownika Lasów Państwowych? – pytał senator Stanisław Gorczyca. – Wynagrodzeniem – odpowiadają parkowcy.

OHZ – polowanie w pakiecie | 12

Samodzielne pozyskiwanie trofeów zwierzyny, wystawiane na sprzedaż w drodze konkursu ofert, to nowatorska metoda? Czy może wprowadzanie „prywatnych obwodów” do Lasów Państwowych?

Dziś i jutro usług leśnych | 14

Jak wygląda sektor usług leśnych widzi na co dzień każdy leśnik pracujący w terenie. Z tej perspektywy nie zawsze widać globalne zmiany i potrzeby.

Skręt włókien a degradacja drewna świerka i brzozy | 17

Wadę tę nie zawsze dostrzegają zarówno leśnicy manipulujący i klasyfikujący drewno, jak i poszczególni nabywcy surowca. Tymczasem może ona poważnie wpływać na właściwości mechaniczne drewna, szczególnie zmniejszać wytrzymałość na zginanie statyczne.

Racjonalizacja odnowienia dębów w praktyce | 18

Możliwości sztucznego odnawiania dębu determinowane są przez szereg czynników. Jednym z nich jest urodzaj nasion, decydujący o podaży materiału sadzeniowego. Racjonalizacja hodowli tego gatunku pozwala sprostać jego okresowym niedoborom.

Ciepłolubne buczyny storczykowe | 20

Wyjątkowe walory florystyczne, lo-kalne występowanie i znikoma powierzchnia zajmowana przez ciepło-lubne buczyny storczykowe, przemawiają za objęciem wszystkich płatów tego siedliska czynną ochroną obszarową. We fragmentach dotychczas niechronionych działania gospodarcze należy podporządkować celom zapewniającym ochronę.

Przednówkowa piestrzenica | 22

Już w marcu i kwietniu amatorzy grzybobrania mogą natknąć się w lesie na piestrzenicę kasztanowatą. Niech nie zwiedzie ich jednak przyjemna, brunatna barwa, zachęcająca do zerwania i przyrządzenia potrawy – grzyb zawiera śmiertelną truciznę. 

Konkursy tak, ale bez fikcji | 21

Czytając numer 2/2013 „Lasu Polskiego”, zwróciłem uwagę na artykuł w sprawie oceny funkcjonowania zakładki „Praca w LP” na stronie korporacyjnej Lasów Państwowych. Sprawa ta jest mi bardzo bliska, poszukuję pracy w PGL LP i zdarzyło mi się wystartować w kilku konkursach kwalifikacyjnych. 

Kubrycka populacja sosny | 24

Doświadczenia, zainicjowane w latach 60 ub. w., badające potomstwo kubryckiej populacji sosny zwyczajnej, są kontynuowane. Leśnicy z RDLP we Wrocławiu przystąpili do odtworzenia jej bazy nasiennej, a następnie do działań, których efektem ma być założenie plantacji i upraw zachowawczych. Za rok zostaną posadzone pierwsze szczepy i sadzonki.

Siedziby z duszą i historią | 26

Wiele nadleśnictw w Polsce ma swoje siedziby w zabytkowych obiektach. Ich utrzymanie to wkład Lasów Państwowych w ochronę architektonicznego dziedzictwa kraju. To również piecza nad leśną spuścizną i ważny sygnał, że firma dba o ciągłość tradycji. 

GAZ 69 – auto z duszą | 28

Był na wyposażeniu każdego nadleśnictwa w czasach mojej młodości. Z zaciekawieniem oglądałem dziwne dźwignie, prostą deskę rozdzielczą i składany dach ze szmacianą plandeką. Z czasem sam stałem się posiadaczem gazika (w sumie trzech), który dzielnie towarzyszył mi nie tylko w pracy. Czy służą jeszcze leśnikom?

Przestworza Hudobskich | 30

Hudobscy związali się od pokoleń z lasami włoszczowskimi w Górach Świętokrzyskich. Potomkowie są radzi, że mogą stąpać po rodowych śladach, a tym samym na co dzień czuć, że żyją według praw natury, w świecie aż do bólu prawdziwym, bo swojskim. 

Z zagranicy | 32

Łotwa - Układ Łotewskich Lasów Państwowych z myśliwymi; Europa - Negocjacje w sprawie europejskiej konwencji leśnej; Austria - Powiększenie puszczańskiego rezerwatu Dürrenstein; Bawaria, Niemcy - Azjatycka kózka odkryta także w lesie; Dolna Saksonia, Niemcy - Ekolodzy będą mieli więcej do powiedzenia; Niemcy - Dom Lasów w Hamburgu.

Rynek drzewny | 33

 Zasady sprzedaży drewna - Nie będzie indeksacji cen po pierwszym kwartale; Lasy prywatne w Estonii - Tajemniczy szwedzki inwestor; Rynek energetyczny - Ile kosztuje zielona energia?; Rynek zagraniczny - Straty szwedzkiego giganta. 

English with Canadian Forest Service | 34

Under normal conditions, the level of biodiversity in a forest ecosystem can endure many stresses and remain stable over time. Some agents of change, however, can greatly reduce biodiversity. Globally, the most significant stressors on forest biodiversity levels are: habitat loss, invasive alien species, environmental contamination and cumulative effects.

Leśnicy na Biegu Piastów – Użyteczny sport | 35

1–3 marca w Jakuszycach (Nadleśnictwo Szklarska Poręba) toczyli swe coroczne „piastowskie boje” biegacze narciarscy uczestniczący w kolejnych konkurencjach 37. Biegu Piastów.