Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 3/2013

Świerki rzeźbione mrozem | 2

Charakterystyczną cechą roślinności górskiej jest jej piętrowy układ. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza zaostrzają się warunki klimatyczne. Las powoli rzednie, przechodząc w zarośla, a następnie w hale.

Informacje | 4

Nadleśnictwo Łuków – Wsparli WOŚP; 15-lecie dyrektora Leszka Banacha – Z koszulką lidera; Finansowanie nauki leśnej – 34 mln zł na badania; Puszcza Białowieska – Ruszy Centrum Wdrażania Projektów; Nowe regulaminy organizacyjne w LP – Nowe działy i wydziały.

Powstaje Narodowy Program Leśny | 7

Proces tworzenia tego dokumentu mają cechować najwyższe standardy dialogu społecznego, a włączenie szerokiego grona interesariuszy zapewni uznanie i przyszłą wysoką rangę. Strategiczny dokument dotyczący polskiego leśnictwa powinien powstać do 2015 roku.

Wpływ gospodarki na stan ochrony siedlisk przyrodniczych | 8

Choć mija już osiem lat od wdrożenia w Polsce sieci obszarów Natura 2000, wciąż wywołuje ona wiele kontrowersji. Znalezienie rozsądnego kompromisu pomiędzy ochroną a zagospodarowaniem lasu nadal jest na wagę złota.

FSC: ile ekosystemów referencyjnych? | 10

Wyśrubowane standardy, jakie promuje FSC oraz atmosfera, w jakiej dochodzi do ich uzgadniania, powodują narastanie niechęci leśników wobec certyfikacji. Sytuacja wokół ekosystemów referencyjnych może ją spotęgować. Kto na tym straci najbardziej?

Warunki racjonalnej hodowli dębów | 12

Wzrost udziału dębu w składzie odnowień na różnych siedliskach skłania do przedstawienia różnych metod zakładania upraw dębowych, zwłaszcza w kontekście kształtowania najbardziej pożądanej, tj. dwupiętrowej budowy drzewostanów dębowych.

Zamieranie brzozy a fytoftoroza | 14

Do zamierania brzozy, ważnego gatunku lasotwórczego w polskich lasach, nie przywiązuje się większej wagi. Tymczasem coraz częściej zagraża jej fytoftoroza, choroba, która znajduje w naszym kraju korzystne dla rozwoju warunki klimatyczne.

Cztery kolory testowania | 16

Czerwone, różowe, żółte i białe kwatery na uprawach leśnych intrygują nie tylko grzybiarzy i lokalne media. Kody na kolorowych etykietach nie oznaczają, że Lasy Państwowe wprowadzają do lasu organizmy modyfikowane genetycznie. Są one dowodem na nowoczesne podejście do zagadnień hodowli selekcyjnej drzew leśnych. Polscy leśnicy podjęli się, wyjątkowego na skalę europejską, zadania przetestowania potomstwa wszystkich cennych populacji i drzew.

Chrońmy wszelkie stworzenie | 19

Apel o ochronę stworzenia podpisali zwierzchnicy kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła rzymskokatolickiego. To pierwszy tego rodzaju dokument.

Duża „mała retencja” | 20

20 Lasy Państwowe realizują aktualnie dwa wielkie projekty, związane z retencjonowaniem wody oraz spowolnieniem jej odpływu z terenów leśnych, finansowane z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Powstanie blisko 7 tys. obiektów hydrotechnicznych, co pozwoli na zatrzymanie w lesie ponad 30 mln m3 wody.

Indywidualna ochrona sadzonek jodły | 22

Jodła pospolita jest jednym z drzew, które najczęściej ulega uszkodzeniom przez jeleniowate. Szczególnie w podsadzeniach. Jak sobie z tym radzą nasi południowi sąsiedzi?

Wespół dla rysia | 24

Obecnie realizowany projekt ochrony rysia na Mazurach jest kontynuacją prowadzonych wcześniej przez Fundację WWF Polska działań. W pracach na rzecz ochrony tego zagrożonego gatunku biorą też udział nadleśnictwa: Spychowo, Mrągowo, Strzałowo, Nowe Ramuki i Jedwabno oraz Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Na grzyby zimą? | 26

Dla grzybiarzy będzie to z pewnością miła niespodzianka. Okres grzybobrania nie kończy się wraz z upływem jesieni. Podczas zimowych spacerów po lesie warto mieć zatem oczy szeroko otwarte.

Toyota Land Cruiser LJ 70 – klasyk rzadki w lasach | 28

Dla niektórych terenowa Toyota LJ 70 to symbol trwałości, dla innych pożeracz oszczędności. Auto pojawiło się na rynku w 1984 r. i z miejsca zdobyło wielu zwolenników. W naszych lasach nie jest często spotykane, jednak jej nieliczni posiadacze rzadko się z nim rozstają. Czy to jednostronne przywiązanie?

Leśna orientacja Zomkowskich | 30

Od ponad wieku służą lasom kujawskim i Borom Tucholskim. Ich przodek Leonard, sprzed pięciu pokoleń, stał się dla potomnych wzorem bezkompromisowej walki o bezpieczeństwo i dobro lasu. 

Z zagranicy | 32

Niemcy – Podatek od lasu; Badenia-Wirtembergia, Niemcy – Quo vadis, leśnictwo?; Niemcy – Dawne wysypiska miejscem na plantacje drzew?.

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż drewna – Obniżki drewna w sprzedaży detalicznej; Pierwsze wyniki aukcji systemowych – Brak stabilizacji.

English with Canadian Forest Service | 34

Biological diversity—\"biodiversity” for short—refers to the variability among living organisms from all sources. Canada’s biodiversity is rich, but in some areas it is also under threat of damage or destruction. 

„Lodołamacze” w lasach Podkarpacia | 35

Opady marznącego deszczu, a następnie obfite opady śniegu, jakie wystąpiły 21 i 22 stycznia, stały się przyczyną szkód w lasach północnego Podkarpacia.