Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2013

Od redakcji | 3

Kontynuujemy temat VAT na drewno opałowe, czyli w zasadzie nie do końca wiadomo jakie. Ponad wszelką wątpliwość mamy bowiem problem z nazewnictwem, może na co dzień mało ważny, ale dostrzegalny i istotny w kontekście stosowanych odmiennych stawek VAT.

Informacje | 4

Nowelizacja ustawy o lasach – Bez ulgi dla lasów ochronnych; W Lasach Państwowych – Na opłatku u prezydenta; Inwestycje LP – Siedziba i kolejka; Wystawa „Mgnienia z Natury” – Artystyczny duet; Gdańska nieruchomość – Senator na tropie wyprzedaży; V Noworoczny Rajd Rowerowy WOŚP – „Zagrali” na rowerach.

Jak płacić za plany zalesienia PROW? | 7

Praktyka jest różna – w jednych nadleśnictwach osoby wykonujące plany podpisują dodatkowe umowy na wynagrodzenie, w innych przygotowują je w ramach etatu. Jak pokazuje list nadesłany do redakcji, nie wszyscy są z tego zadowoleni.

Koniec hipokryzji? | 11

Procentowy wzrost pozyskania do 70% przyrostu rocznego w roku 2020 i 80% dziesięć lat później, promocja drewna jako produktu wespół z drzewiarzami, utrzymanie wielofunkcyjności lasów i stworzenie strategii rozwoju LP – oto głosy, jakie można było usłyszeć podczas konferencji „Rola lasów i leśnictwa w gospodarce narodowej”.

Różny VAT na drewno opałowe | 14

Na pytanie redakcji w sprawie wysokości podatku VAT na drewno opałowe odpowiada DGLP. Ani odpowiedź, ani stawka VAT nie są jednak tak oczywiste. 

Różnorodność ofert pracy w Lasach Państwowych | 16

Skończył się rok 2012, można zatem podsumować pierwsze miesiące działania zakładki „oferty pracy w LP” na stronie internetowej www.lasy.gov.pl . W jednym miejscu widać teraz, w jak różny sposób nadleśnictwa szukają pracowników. 

Co zmienić w ustawie? | 18

Minister Środowiska Marcin Korolec zaprosił grono zainteresowanych do przesyłania uwag do założeń projektu o zmianie ustawy o lasach. Uwag jest całkiem sporo i, wbrew przypuszczeniom, nie wszystkie są ze sobą zgodne, nawet w gremiach stricte leśnych.

Brudnica na Pomorzu i Kujawach (2) | 20

W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” prezentowaliśmy pierwszą część historii batalii, jaką leśnicy
z terenu RDLP w Gdańsku i Toruniu musieli stoczyć z brudnicą mniszką. Lata 80. Nie zakończyły one jednak zmagań z tym owadem. 

10-lecie LKP „Lasy Mazurskie” | 24

Dekada istnienia Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie” pokazała, że jednostka z powodzeniem wciela w życie idee wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Pozwala to twierdzić, że leśne kompleksy promocyjne stały się ważką formą ochrony przyrody, dorównując na tym polu parkom narodowym.

Urodzona nauczycielka | 26

Gdy została wytypowana do prezentacji w naszym nowym cyklu „Nauczyciele lasu”, pomyślała, że w jej życiu zamyka się jakieś koło. Bo oto w „LP” z 1970 r. pisano o niej, gdy z grupą studentów WL SGGW odbywała praktykę leśną w Przemyślu. Nawet załapała się na zdjęcie, z pilarką w ręku, choć jej delikatność ma się nijak do atrybutów drwala. Mowa o Irminie Grażynie Wisłockiej, nauczycielce w ZSL  w Zagnańsku. 

Świerk czarny – bez ognia ani rusz | 27

Świerk czarny, główny składnik ekosystemu leśnego Alaski, nie potrafi egzystować bez regularnych pożarów. Pożogi powinny być intensywne i doprowadzać do całkowitego wypalenia, bo tylko takie dają gwarancję odrodzenia na tym samym obszarze nowego lasu.

„Azjata” w pierwotnej Puszczy | 30

Daniele w pierwotnej Puszczy Białowieskiej. Brzmi nieco egzotycznie? Od czasu ostatnich wolno żyjących w Puszczy danieli minęło ponad 80 lat. Zachowane źródła dowodzą, że największa ich liczba bytowała na tym terenie w 1914 r., stanowiąc blisko… 1500 sztuk!

Z zagranicy | 32

Austria – Finlandia – Dialog społeczny  w sprawie lasów; Nowa Szkocja, Kanada – Zwiększenie zasobów gruntów publicznych; Finlandia – 20 tys. ha nowych  obszarów chronionych; 

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż drewna na rok 2013 – Wyniki pierwszych dwóch etapów sprzedaży; Kłody iglaste –Czy zarządzenie 53 to krok wstecz?

Gigant z Pomorza Zachodniego | 34

Które drzewo jest najgrubsze w Polsce? Odpowiedź na to pytanie – wbrew pozorom – jest kłopotliwa i niejednoznaczna. Poniżej przedstawiamy jednak bardzo poważnego kandydata do tego tytułu, który – choć pochodzi z obcej ziemi – jak widać znalazł w naszym kraju doskonałe warunki do wzrostu...