Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2013

Od redakcji | 3

Na wstępie chciałbym zapewnić, że choć w nowej szacie graficznej, to wciąż ten sam „Las Polski”. W 92. rok istnienia czasopismo wchodzi w zdecydowanie odmienionej formie. Zdecydowaliśmy m.in. o zmianie winiety z tytułem.

Informacje | 4

Rok 2012 w LP – 350 mln zł zysku; XIII Mistrzostwa Polski Pracowników LP w Tenisie Stołowym – Szczecinek „rządzi”; Powierzchnie pohuraganowe w Toruniu – Kończy się sprzątanie; Związek Leśników Polskich w RP – Nagrody, nagrody, nagrody…; Pomoc dla  Artura Jankowiaka; „Choinki Nadziei” w Katowicach – Młodzi duchem.

Ministerstwa o nowelizacji ustawy o lasach | 7

W procesie uzgodnień międzyresortowych, jakim poddano najnowszy projekt założeń nowelizacji ustawy o lasach, do MŚ spłynęły interesujące uwagi. Ministerstwo Finansów przypomina sektor finansów publicznych, resort rolnictwa przedstawia problemy starostw.

Jakość unijnych tłumaczeń leśnych | 8

Unijne służby translatorskie zapewniają o dobrej jakości tłumaczeń. Praktyka nie zawsze jest jednak zgodna z deklaracjami. Uwaga ta dotyczy niestety również dziedziny leśnictwa.

Zmiany są potrzebne | 10

20 lat temu pożegnaliśmy przeznaczeniową klasyfikację drewna, zastępując ją systemem jakościowo-wymiarowym. Czy kjw w obecnym kształcie sprawdza się po dwóch dekadach? Co należałoby poprawić? Mówi Robert Kimbar, autor książki „Wady drewna”, podsumowującej cykl artykułów ukazujących się w latach 2007–11 w „Lesie Polskim”.


Leśniczy podpisuje świadectwo legalności | 12

Praktyka wydawania świadectw legalności pozyskania drewna właścicielom lasów niepaństwowych okazuje się być niejednolita. W przypadku, gdy nadleśnictwo przyjęło nadzór na zlecenie starosty, bywa tak, że właściciel drewna otrzymuje świadectwo w momencie cechowania i legalizacji drewna, bywa, że musi na nie czekać.

Edukować!? | 14

Kogo i jak edukują dziś leśnicy? Kogo przekonują o słuszności swych
działań? Dzieci, młodzież, dorosłych? A może samych siebie?

Szacunki brakarskie metodą jednoarowych powierzchni próbnych | 16

Nie każdy jest leśniczym z 20-letnim stażem i nie każdy potrafi dokładnie określić intensywność cięcia wyrażoną w m3/ha. Co ma zrobić leśnik, który w szacunkach nie „trafia” metodą porównawczą? Może zastosować metodę jednoarowych powierzchni próbnych. 

Zgłaszajmy kłusownictwo! | 18

Mimo wciąż znacznej liczby przypadków kłusownictwa, jaką corocznie ujawniają leśnicy i myśliwi, tylko pewna część jest zgłaszana organom ścigania. To błąd – tylko jeśli będziemy informować, problem zaistnieje także dla instytucji, które są po to, by zająć się ściganiem tego rodzaju przestępstw.

Podstawy prawne funkcjonowania łowiectwa w Polsce | 20

Pierwsze polskie organizacje łowieckie powstały w 1920 r., każda w niedawnym zaborze. Dopiero w 1936 r. Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich przekształcił się w Polski Związek Łowiecki, który w różnym stanie organizacyjnym funkcjonuje do dziś. I powinien ewoluować.

Łowiectwo – potrzeba czy fanaberia? | 22

Reguła debaty oxfordzkiej zabrania obrażania i wyśmiewania strony przeciwnej. Mówcy propozycji i opozycji mają za zadanie przekonać publiczność do swojego stanowiska. Takim zasadom z inicjatywy poznańskich adeptów leśnictwa już po raz dziewiąty poddali się studenci-oratorzy.

Występowanie brudnicy mniszki na Pomorzu i Kujawach (1) | 23

To najgroźniejszy gatunek owada w naszych lasach. W całym okresie powojennym udział zabiegów ochronnych przeciwko brudnicy, odniesiony do wszystkich szkodników pierwotnych sosny, zdecydowanie dominował. W nadleśnictwach w zasięgu dzisiejszej RDLP w Gdańsku wyniósł 82%, a w Toruniu 69%.

W kurtce komandosa | 26

Terenowe ubranie leśnika z roku na rok staje się coraz lepsze, a trendy z naszej branży podążają tylko o krok za czołówką wyznaczaną przez firmy produkujące odzież dla pasjonatów górskich wędrówek. Druga strona medalu jest taka, że sporo nas to kosztuje.

Mitsubishi Pajero – 30 lat na bezdrożach | 28

Mitsubishi Pajero to jedno z najbardziej rozpoznawalnych aut terenowych świata. Zasłynęło innowacjami w momencie wprowadzania do produkcji i licznymi zwycięstwami w Rajdzie Paryż–Dakar. Było nowatorskie w dziedzinie techniki i mody. W naszych lasach nie jest jednak aż tak popularne jak Suzuki czy Nissan. Co jest tego przyczyną?

Leśny zegar Sroczyńskich | 30

Pradziadek Huberta – Jan służył w lasach hr. Jana Żółtowskiego. Niegdysiejsza hrabiowska willa w Reńsku, przeznaczona z czasem na leśniczówkę, stała się miejscem, gdzie kolejne pokolenia Sroczyńskich przychodziły na świat, dojrzewały i podejmowały leśne wyzwania.

Z zagranicy | 32

Brandenburgia, Niemcy – Internetowa promocja zrzeszeń leśnych; Australia – Niemcy – Jak drzewa reagują na zmianę klimatu?; Świat –  FSC przepracowało swoje podstawowe normy; Austria – Zrzeszenia leśne o PROW 2014–20; Hesja, Niemcy – Lasy wspólnotowe u progu zmian; Niemcy – Stan leśnego szkolnictwa wyższego.

Rynek drzewny | 33

Drewno na cele energetyczne – Kontrola spalania; Nowe zasady sprzedaży drewna –Nowe e-drewno.

English with Canadian Forest Service | 34

Forest ecosystem products and services (3) Anywhere from 20 to 90% of the precipitation that falls on forests returns to the atmosphere through \"evapotranspiration.”