Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2008

Niezapominajka 2008 | 2

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Święta Polskiej Niezapominajki odbyły się w samym centrum Radomia. Tysiące miłośników przyrody bawiły się przed główną sceną. Imprezie towarzyszył też piknik ekologiczny.

Informacje | 4

Pieprz nie ściółka; Powstanie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska; Czym skorupka za młodu...; Warto wziąć udział; Konferencja CKPL; Sudeckie spotkanie nauki z praktyką; Skwer Papieski w Trzebielinie

Pielęgnacyjne szranki | 7

Już od dziesięciu lat na terenie RDLP w Poznaniu przeprowadzany jest konkurs prac pielęgnacyjnych. Jego celem jest wskazanie na możliwości wcześniejszego osiągania efektów hodowlanych przy jednoczesnym doskonaleniu jakości wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Skąd twój ród Komendancie Marcinie | 8

W historii polskiego leśnictwa wiele jest postaci, które zasługują na szczególną pamięć. Brakuje tylko ludzi dociekliwych, którzy z pasją przekopią zapomniane rodzinne archiwa, dotrą do osób pamiętających dawne zdarzenia, a potem wszystko opiszą i przekażą nam – czytelnikom.

Sezon jagodowo-grzybowy | 9

Wielkimi krokami zbliża się doroczny sezon jagodowo-grzybowy. Okres, w którym znaczenie użytków ubocznych, a właściwie niedrzewnych, urasta do ogromnej rangi. Całe masy ludności miejskiej, wiejskiej i turystycznej ruszają do lasu.

Nowa ustawa, ale wcześniej definicja leśnictwa | 10

Od roku 1991 nastąpiły liczne przewartościowania w polityce światowej, nie pozostała od nich wolna polityka ochrony środowiska i ochrony przyrody. Postrzeganie celów leśnictwa zmieniło się również na tyle, że wskazane byłoby sprecyzowanie jego nowej definicji. Szczególnie w obliczu proponowanych zmian Ustawy o lasach.

Kardiologia dla nadleśniczych | 13

Jestem wielce zaniepokojony powtarzającymi się co jakiś czas informacjami, że moich młodych kolegów nadleśniczych dopadła ta sama choroba, z którą sam żyję od 10 lat.

Targi KWF | 14

Gości, którzy jechali na targi organizowane przez KWF, z pewnością zaintrygowały łysiny na lesistych stokach Hochsauerlandu, efekt zeszłorocznych huraganów. Organizatorzy z powodzeniem wykorzystali zaistniałą sytuację, czyniąc z zagospodarowania górskich powierzchni poklęskowych wiodącą tematykę wystawy.

Co dalej z edukacją leśną? | 16

Leśna edukacja – program i przepisy prawne – to temat międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu wspólnie z DGLP, która odbyła się w dniach 20–21 maja w Ośrodku Edukacji Ekologicznej LP w Janowie Lubelskim.

Dąb Napoleon z Mielna | 17

Wiekowe drzewa od zawsze wywierały na człowieku potężne wrażenie. Na terenie Polski zachowało się szczególnie dużo takich żyjących pomników przyrody.

Strzał do żubra - darmowy czy płatny? | 18

Obecnie odstrzały żubrów dokonywane są przede wszystkim w Puszczy Białowieskiej oraz Boreckiej, z tym że w jednym miejscu nie przynoszą one dochodów, w drugim opłaty pobierane za eliminację pozwalają na utrzymanie wolnego stada praktycznie bez potrzeby pozyskiwania środków z zewnątrz.

Strach przed nieznanym | 20

W kolejnych numerach zaprezentujemy przegląd organizacji ekologicznych działających w Polsce. Postaramy się przybliżyć specyfikę każdej z nich, określić, czym się zajmuje i przedstawić strategię jej działania.

Sosna zwyczajna. Hodowla i ochrona | 21

Książka otwiera cykl wydawnictw Drzewa polskich lasów, w którym specjaliści (przede wszystkim praktycy) będą prezentować najważniejsze zagadnienia związane z hodowlą i ochroną najważniejszych gatunków drzew. Zarówno ta, jak i wszystkie kolejne nie będą typowymi monografiami gatunku, w których specjalizuje się Instytut Dendrologii PAN w Kórniku.

Jodła - Ekologia. Zagrożenia. Hodowla | 21

Tom poświęcony jodle to kolejna pozycja w serii Drzewa naszych lasów. Książka jest typowym podręcznikiem przeznaczonym dla leśników, poświęconym jednemu z najpiękniejszych drzew leśnych w Europie, należącemu do głównych gatunków tworzących nasze lasy, odgrywającemu szczególną rolę w lasach górskich i wyżynnych.

Jak obserwować to tylko z chaty! | 22

W dobie współczesnej ochrony przyrody coraz większą wagę przykłada się do właściwego zagospodarowania obszaru chronionego dla potrzeb turystyki. Edukacja stała się ważnym elementem ochrony zagrożonych gatunków. Chronić i pokazywać – czy można połączyć te zadania?

Leśniczy przy tablicy | 24

Czy w mało towarowym leśnictwie jest mało roboty? Leśniczy Ireneusz Mąka wie, że problemy natury społecznej są co najmniej tak samo ważne jak te stricte leśne.

Zajączki na gołębie | 25

Na szkółce leśnej w Nadleśnictwie Karnieszewice (RDLP w Szczecinku) wykorzystuje się płyty CD do odstraszania ptaków. Jest to warte polecenia rozwiązanie – ciekawe, proste, tanie i skuteczne. Wystarczy metalowy pręt, kawałek sznurka, obracająca się na wietrze płyta CD i mamy urządzenie, które odbijając słońce, puszcza zajączki jak lusterko.

Na rynku | 25

Autan na kleszcze; Trawniki koszą się same...

Twardzica | 26

Pojęcie twardzica jest stosunkowo młode – po raz pierwszy zostało użyte w publikacji z 1951 roku. Nazwa tej wady drewna została zaproponowana przez ówczesnego dra inż. Romana Zielińskiego i, jak widać, doskonale zadomowiła się w brakarskiej nomenklaturze.

Land Rover Discovery | 28

Pojęcie twardzica jest stosunkowo młode – po raz pierwszy zostało użyte w publikacji z 1951 roku. Nazwa tej wady drewna została zaproponowana przez ówczesnego dra inż. Romana Zielińskiego i, jak widać, doskonale zadomowiła się w brakarskiej nomenklaturze.

Oparzenia słoneczne i udar słoneczny | 29

Jak wygląda poparzenie skóry przez słońce? - Pod wpływem nadmiaru promieni UV wytwarza się w skórze stan zapalny – staje się ona zaczerwieniona, piekąca, swędząca, mogą pojawić się nawet pęcherze. Dochodzi do tego na nieosłoniętej powierzchni skóry, na przykład na nosie, karku, wokół oczu, na łydkach.

Zakładasz firmę? Możesz płacić mniej! | 29

Przedsiębiorcy narzekają, że jednym z największych obciążeń, które muszą ponosić w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, są wysokie koszty obowiązkowego ubezpieczenia społecznego.

Dziesiąty raz z mapą i kompasem | 30

Jubileuszowe 10. Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację odbyły się w dniach 6–8 czerwca na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk (RDLP w Radomiu). Wystartowało w nich 148 zawodników w kilkunastu kategoriach.

Antypody | 32

– Włodzimierz jest Twoim złym duchem. Znowu Cię gdzieś wyciąga. Siedziałbyś wreszcie choć trochę w domu. Drżę, jak on dzwoni – biadoli mój domowy zwierzchnik. Faktycznie, Włodek do kilku grzechów mnie namówił. Razem przejechaliśmy furgonetką przez całą Europę i pół Afryki, a potem za krąg polarny.

Edukacja nad wodą | 35

Program małej retencji w lasach jest obecnie szeroko propagowany. Są nadleśnictwa, które realizują go z powodzeniem od wielu lat, znakomicie łącząc te działania z edukacją przyrodniczo-leśną. Do takich należy nadbużańskie Nadleśnictwo Sarnaki.

Kochany Graszku! | 8

Cieszę się, że u Ciebie wszystko w porządku i czujesz się dobrze. Miło, że jesteś zadowolony ze swojej pierwszej pracy, bo przecież staż to Twoja pierwsza, prawdziwa praca. Jak zawsze brakuje Ci wyrozumiałości dla osób starszych.