Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 21/2012

Harwester pod ratuszem | 2

29 września rynek Lwówka Śląskiego zazielenił się. Tego dnia po raz czwarty odbywał się festyn „Dary Lasu”.

Urawniłowce mówimy nie | 3

W poprzednim numerze napisaliśmy o systemie rozliczania limitu kilometrów na jazdy lokalne. Z treści opracowania, popartego danymi z 10% wszystkich nadleśnictw, wynikało raczej, że takiego systemu brak. 

Informacje | 4

Zmiany w Inspekcji LP – Dyrektor wyjaśnia; Spotkanie z przyrodą – Leśna edukacja najmłodszych; Staż w LP – Kilka interesujących zmian; Sympozjum w Niepołomicach – Gospodarka leśna a zasoby Puszczy; Nowa instrukcja bhp – Nieduże, ale ważkie; Terminale płatnicze w leśniczówkach – Gdańsk stawia na karty. 

Kres naturalnych granic? | 7

Granice występowania gatunków drzew, naturalne czy nie, jeszcze kilka lat temu nie stanowiły szczególnego problemu dla praktyki leśnej. Do czasu, gdy w aktualnej ustawie o ochronie przyrody nie pojawiła się definicja gatunku obcego. 

Las a zwierzyna | 10

Jakkolwiek gospodarka łowiecka posiada szereg powiązań z różnymi dziedzinami aktywności gospodarczej. Należy jednak podkreślić szczególny związek łowiectwa z leśnictwem i rolnictwem. Związek ten wynika przede wszystkim z wykorzystywania przez łowiectwo terenów leśnych i rolnych, które są podstawą tych gospodarek.

VI Konferencja „Geomatyka w Lasach Państwowych” | 12

VI edycja Konferencji (18–20 września) przebiegała pod hasłem „Geomatyka wobec nowych wyznań leśnictwa”. Uczestnicy podsumowali dotychczasowe dokonania, jakimi mogą poszczycić się Lasy Państwowe z zakresu geomatyki, dyskutowali na temat wdrażania najnowszych osiągnięć tej dziedziny w strukturach PGL LP.

Jak długo żyją drzewa? | 14

– Panie, a ile lat ma to drzewo? – podobne pytanie słyszał chyba każdy leśnik. Odpowiedź często spotyka się z niedowierzaniem lub nawet oburzeniem, zwłaszcza... jeśli jest prawdziwa. W społeczeństwie funkcjonuje tak wiele mitów i legend na temat wieku, jaki są w stanie osiągać drzewa, że rzeczywistość zwykle wygląda przy nich blado i nieatrakcyjnie...

Naturalne odnawianie sosny (II) | 16

Naturalne odnowienie sosnowe zyskuje przewagę wzrostową nad odnowieniem sztucznym. Dlatego w drzewostanach, które spełniają wymogi jakościowe proponowałbym zaczynać od przygotowania do tego rodzaju odnowienia.

Bezzębna rada nadzorcza Lasów Państwowych | 19

Czy Rada Lasów Państwowych w kształcie zaproponowanym przez Ministerstwo Środowiska w projekcie założeń do zmian w ustawie o lasach wniesie nową jakość do zarządzania Lasami Państwowymi? Można mieć co do tego obawy.

Arboretum w Kartuzach | 22

Na przełomie 2011 i 2012 r. zaprezentowaliśmy na łamach LP dziewięć arboretów leśnych administrowanych przez Lasy Państwowe rozlokowanych na terenie całego kraju. Dzisiaj przedstawiamy dziesiąty tego typu obiekt, zdecydowanie najmłodszy, bo otwarty zaledwie 3 października 2011 roku. Jest nim Arboretum Leśników Kartuskich, leżące na przedmieściach Kartuz, a więc w samym centrum wyjątkowo urokliwego regionu Polski, jakim są Kaszuby.  

Jeep Grand Cherokee – Indianin w polskim lesie? | 24

Auto o klasycznych, tradycyjnych kształtach cechuje luksusowo wyposażone komfortowe wnętrze. Ale to także solidna konstrukcja, która sprawadza się w warunkach terenowych.

Jak odróżniać siewki drzew iglastych? | 26

Rozpoznawanie nasion i siewek drzew każdy leśnik powinien opanować w trakcie studiów. W późniejszej praktyce zawodowej z zagadnieniem tym najczęściej mają do czynienia szkółkarze, stykający się na co dzień z materiałem siewnym i pielęgnujący wschodzące zasiewy.

Tyle życia co w pieśni | 28

Wspólne śpiewanie to jeden z najważniejszych motywów leśnych spotkań. Tym bardziej dziwi fakt, że rzadko – albo wcale – temat ten pojawia się na łamach leśnej prasy. A przecież właśnie chóralna pieśń o leśnej tematyce jest jednym z elementów naszej identyfikacji na zewnątrz, przejawem kultywowania tradycji i motywem wiążącym pokolenia ludzi lasu.

Małe ojczyzny Zaleskich | 30

Od pokoleń łączą umiłowanie przyrody z sentymentem do SGGW, pod którą sławny praprzodek położył kamień węgielny. Lasy to ich świat pełen życia, trudu i nostalgii, a powierzone nadleśnictwa stały się małymi ojczyznami.

Z zagranicy | 32

Europa – Spadek wartości europejskich lasów; Niemcy – Właściciele lasów przeciwko energetycznej wolcie UE; Hesja, Niemcy – Prawo wstępu do lasu wg propozycji okrągłego stołu; Wielka Brytania – Zakaz obrotu sadzonkami jesionu?.

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż drewna – Jakich zmian oczekują drzewiarze; Zakup drewna z lasów prywatnych – Drewno od rolnika a skarbówka.

English with Canadian Forest Service: Forest ecosystem products and services (1) | 34

Forests play a vital role in Canada’s economic health, with the forest industry accounting for some 600 000 direct and indirect jobs. At the same time, forests also store carbon, preserve soils and nurture a diversity of species