Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2012

Siła czterech kopyt i góralski temperament | 2

W X Mistrzostwach Podhala w Zrywce Drewna (¸opuszna, 26 sierpnia) wystartowało piętnastu wozaków – zrywkarzy.

Artykuł na postrach | 3

Międzynarodowy Rok Lasów już przebrzmiał, ale okazję, by wrócić do haseł promowanych rok temu daje opublikowany niedawno „Raport o stanie lasów w Polsce”.

Informacje | 4

Spotkania Hubertowskie – Po raz szósty w czarnej Białostockiej; ThinkForest – Czyli jak dotrzeć do europolityków Uczniowie z Rogozińca w Moskwie – Drudzy na świecie!; Interpelacje poselskie – Jak z tą prywatyzacją?; 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników – Las jest świątynią.

Do zawodówki zamiast do technikum? | 7

Forum Leśne „Człowiek, Las, Drewno”, które odbyło się podczas zakończonych właśnie targów Eko-Las w Mostkach zdominowały, co oczywiste, tematy związane z przedsiębiorcami leśnymi. Jednym z nich była dyskusja nt. ich wyszkolenia, której patronował „Las Polski”.

Fantazja regionalizacji | 10

W pierwszej części artykułu, która ukazała się w numerze 18/2012 „Lasu Polskiego” przekazałem swoją opinię na temat podjętej w ostatnim czasie zmiany granic regionów nasiennych.

Jak dzielą zysk Lasy Państwowe? | 11

Zysk, wynik finansowy, Lasów Państwowych to suma wyników finansowych wszstkich jednostek organizacyjnych. W minionym roku był najwyższy w historii i przekraczał niemal dwukrotnie wynik z roku 2007.

Kradzieże drewna w lasach prywatnych | 12

Lasy Państwowe dość dokładnie są w stanie określić wielkość skradzionego drewna, a co za tym idzie stratę, jaką poniosły w wyniku tego procederu. Inaczej jest w lasach prywatnych, gdzie wielkości te są raczej szacowane. 

Sposób na bobra | 14

RDOŚ w Białymstoku wypłaca największe w kraju rekompensaty za szkody wyrządzone przez bobry. Sposobem na ich redukcję są rury przelewowe zakładane na tamach, chętnie instalowane we współpracy z nadleśnictwami.

Pilskie przypadki z przeładowanymi samochodami | 16

W ostatnich dwóch latach nadleśnictwa RDLP w Pile musiały się zmierzyć z karami wymierzonymi przez Inspekcję Transportu Drogowego. To poskutkowało nowymi rozwiązaniami problemu współodpowiedzialności za przeładowane samochody z drewnem.

Kiedy leśnik na rajd jedzie... | 18

W pierwszym tygodniu września (6–8) lasy pilskiej RDLP rozbrzmia-ły wesołym gwarem ponad 1800 uczestników XXIV Rajdu Leśników.

Borelioza niejedno ma imię | 20

Przypadki zachorowań na boreliozę można obserwować na całej półkuli północnej. Pocieszające w tej sytuacji jest, że w badaniu etiologii choroby nękającej leśników bardzo zaawansowani są Amerykanie.

Wędrówki boreliozy | 21

Jak wiadomo kleszcz, główny wektor choroby, po opuszczeniu osłonek jajowych jest wolny od zarazków i zakaża się dopiero żerując m.in. na gryzoniach (główne źródło boreliozy w Polsce to mysz leśna i nornica ruda), które są tzw. „kompetentnymi rezerwuarami bakterii”. 

EKO-LAS 2012 | 22

Jak informują organizatorzy, tegoroczne targi EKO-LAS odwiedziło 5,5 tys. gości. Tym samym ta trzydniowa impreza (6–8 września) to największe branżowe spotkanie całego roku.

Polesie z certyfikatem | 24

Trzeci w Europie, drugi w Polsce Transgraniczny Trójstronny Rezerwat Biosfery UNESCO Polesie Zachodnie, otrzymał 5 września oficjalny certyfikat. Siły Polski, Ukrainy i Białorusi zostały połączone, by chronić unikatowy region świata.

Zgnilizna drewna brzozowego | 26

Zgnilizna jest jedną z głównych wad pierwotnych wpływającą na obniżenie jakości surowca drzewnego. W przypadku nieodpowiedniego postępowania z pozyskanym drewnem (długi okres przelegiwania w sprzyjających warunkach dla rozwoju grzybów saprofitycznych), może powstać jako wada wtórna. 

Subaru Forester – leśnik tylko z nazwy? | 28

Pierwsza generacja tego modelu pojawiła się na rynku w 1997 roku. Forester nawiązywał do prototypu z 1995 r. o nazwie Sutoriga. Auto było połączeniem kombi i auta typu SUV. Technologicznie wykorzystano rozwiązania zastosowane w Subaru Impreza. Dzięki swojej niezawodności Forester dobrze przyjął się na wielu rynkach. W 2000 r. przeszedł pierwszą delikatną modernizację, a w 2002 r. wprowadzono do produkcji model drugiej generacji. 

Chleb i sól Kujawów | 30

Gdyby rzeźbiono wizerunek leśnego inspektora z ludzką twarzą to – jak ktoś powiedział – musiałaby to być twarz Jerzego Kujawy. Mieczysław zaś – sojusznik naturalnego lasu, prawie przez półwiecze służby leśnej, obdzielał współpracowników życzliwością i humorem, a biedne dzieci cukierkami. 

Z zagranicy | 32

Austria Leśne 2012 – kolejne piwo z lasów państwowych; Litwa - Obciążenia finansowe Litewskich LP; Brandenburgia, Niemcy - Sytuacja drobnej i średniej własności leśnej; Niemcy - Podstawa to wspieranie zrzeszeń leśnych.

Rynek drzewny | 33

Przełomowe zmiany w 2013 roku - Nowe zasady sprzedaży surowca drzewnego; Drewno tanieje - Ceny drewna w drugim półroczu 2012. 

English with Canadian Forest Service: Sustainable forest management (7) | 34

The National Forest Inventory, a collaborative effort between the federal, provincial and territorial governments, compiles detailed information for each of Canada’s forested ecozones.