Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2012

Cięcie z precyzją chirurga | 2

W sumie 31 zawodników wzięło udział w Europejskich Mistrzostwach Drwali rozgrywanych 6 i 7 lipca w przepięknych Borach Tucholskich. Z gości zagranicznych do Tlenia przybyło tylko dwóch Słowaków. Ale emocji bynajmniej nie brakowało. W szranki stanęli zarówno doświadczeni, jak i początkujący pilarze, nie obyło się bez niespodzianek... 

Fakty i efekty | 3

Jest taka gazeta, która na pierwszej stronie epatuje takim np. tytułem: „Dziedziczka fortuny pokazała łono!”. Kto chętny, przeczyta tam o kocie, którego w Korei powiła suczka albo o tym, że niejaka Siwiec Natalia jada codziennie sushi. 

Informacje | 4

Łódzki Szlak Konny – wio, koniku, najdłuższą trasą w Europie!; Straty w wielkopolskich lasach – Wichura za wichurą; Mistrzostwa Polski Drwali – Warkot pił w Gołuchowie; Usługi doradcze dla właścicieli lasów – Nowe rozporządzenie; Przywracanie populacji sokoła wędrownego – Wsiedlania kolejny etap; Trąba powietrzna w Borach Tucholskich – Opanowują sytuację.

Zawód nadleśniczy | 8

„Leśnik jest wyjątkowo odporny na rutynę, gdyż las, któremu służy, stale się zmienia. Inaczej ciekawi, inaczej fascynuje, rzuca coraz to nowe wyzwania”. Rozmowa ze Zbigniewem Koziołem, nadleśniczym Nadleśnictwa Łuków.

Ekoimperializm | 10

Imperializmem określamy politykę niektórych państw o statusie lub aspiracjach mocarstwowych, polegającą na dążeniu do podporządkowania sobie innych krajów. Ich działania zmierzają do rozszerzenia wpływów politycznych, militarnych, dyplomatycznych, gospodarczych, finansowych, kulturalnych na obszary do nich nienależące.

Rekordowe KWF Tagung | 12

16. targi leśne KWF Tagung (13–16 czerwca) to bez wątpienia największe i najważniejsze tegoroczne wydarzenie leśne w Europie. Impreza należy do grona największych leśnych targów terenowych na świecie.

Dziesięć lat później | 14

Tegoroczne wiadomości w pierwszej połowie lipca zdominował huragan, który spustoszył okolice Borów Tucholskich. Dziesięć lat wcześniej z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na Mazurach. Jak leśnicy poradzili sobie ze skutkami tamtej katastrofy?

Wielka ucieczka | 16

Działalność ludzka ma istotne znaczenie w rozprzestrzenianiu roślin. Gatunek, który został przeniesiony poza naturalny zasięg występowania w wyniku tej działalności, nazywa się gatunkiem obcym, introdukowanym, egzotą.

Sprzątanie po armiach | 18

Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe w przeszłości prowadzono wiele działań militarnych. Tworzono poligony wojskowe i inne obiekty aktywnie wykorzystywane przez siły zbrojne. W wielu takich miejscach stwierdzono silną degradację środowiska oraz występowanie obiektów niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Zanieczyszczenia te utrudniają także prowadzenie gospodarki leśnej. Tereny te wymagają podjęcia szeregu działań naprawczych.

Przegląd środków na komary i kleszcze | 20

Żaden sposób ochrony nie zabezpieczy w pełni przed ugryzieniami kleszczy i komarów. Niemniej jednak wobec zagrożenia, jakie obie grupy „krwiopijców” niosą dla zdrowia człowieka, nie można bagatelizować znaczenia profilaktyki. Przed wyjściem do lasu, poza szczelnym ubraniem, warto się więc zaopatrzyć w dobry repelent. Z gąszczu rynkowej oferty wybraliśmy te środki, które można polecić myśliwym i leśnikom.

Nie taki koń straszny | 23

Koń z lasem związany jest tak, jak człowiek z ziemią. Z sielskich obrazków, wozów drabiniastych załadowanych sianem i ornych pól przeniósł się do sportowych stajni i rekreacyjnych szkółek. I wbrew pozorom spełnia niemniejszą rolę, stając się łącznikiem dla wielu mieszczan z przyrodą. Dobrze, jeśli leśnicy zechcą w tworzeniu tych związków dopomóc.

Obcy atakują! | 26

O inwazyjności grzybów wiemy niewiele. Trudno jest nawet ustalić, co to pojęcie znaczy w odniesieniu do tego królestwa. A jest to dość istotne, gdyż obce gatunki mają spory wpływ na te rodzime.

Pogrzeb w cieniu konarów | 28

Myśliwym ciąg cyfr 30-06 kojarzy się jednoznacznie z popularnym kalibrem broni kulowej. Dla nadleśniczego Norberta Teuwsena liczba 3006 od kilku lat nabrała nowego znaczenia. To numer drzewa w lesie cmentarnym Reinhardswald, pod którym spocznie urna z jego prochami. Przy młodym dębie nikt nie zapali lampki, ani nie złoży kwiatów.

Ekosystemy leśne Alaski | 30

Alaska kojarzy się nam, zapewne za sprawą emitowanego w latach 90. serialu, z krainą łosia. Zwierzę to nie jest jednak jedyną ciekawostką, jaką można tam zobaczyć. Najważniejszy jest las.

Kostkowskie olbrzymy | 32

Chyba wszyscy słyszeli o dębie Bartku z województwa świętokrzyskiego. Ale nie każdy wie, że w Kostkowie także można znaleźć podobnego kolosa. I to nie jednego, ale aż siedem!

Honda Pilot, amerykański japończyk | 34

Honda Pilot, wyglądająca niczym przerośnięta Honda CRV, nie jest autem zbyt popularnym w naszych lasach. Mam jednak okazję spotykać takie auto na co dzień w pracy i z przyjemnością je opiszę.

Wczoraj i dziś Zwierzyńskich | 36

„Kamienicznik” Grzegorz zamienił życie w stolicy na służbę w carskiej administracji leśnej w rejonie Puszczy Kozienickiej. Tym samym rozpoczął rodową historię leśną, która w kolejnych pokoleniach potoczyła się w lasach urokliwej Kielecczyzny

Największy paradoks | 38

W „Lesie Polskim” nr 13–14/2012 przeczytałem m.in. artykuł prof. Andrzeja Grzywacza „Ekopradoksy”, a następnie „Instrukcje – pierwsze wrażenia” – rozmowę z panem Ryszardem Płechą, nadleśniczym Nadleśnictwa Puławy.

Rynek drzewny | 39

Prezydent PIGPD wybrany – Sławomir Wrochna wybrany na kolejną kadencję; IKEA wkracza do Indii – Wysokość inwestycji wyniesie 1,5 mld euro; Zasady sprzedaży drewna – OZPPD chce unieważnienia; Największa inwestycja zagraniczna już otwarta –Ruszyła fabryka grupy IKEA w Koszkach; Produkcja oleju napędowego z drewna – Ruszył pierwszy zakład przerabiający zrębki na paliwo.

Z zagranicy | 40

Finlandia – Naukowe modele przyrostu dają zaniżone wyniki; Austria – „Nie” dla wyłączania lasów z użytkowania; Niemcy – DJV o turbinach wiatrowych w lasach; Hesja, Niemcy – Lasy państwowe wspierają energetykę wiatrową; Niemcy – Statystyka pożarów leśnych w 2011 r.; Niemcy – Ekolodzy i drzewiarze przeciwko współspalaniu biomasy; Niemcy – Koniec niemieckiego modelu łowiectwa?

English with Canadian Forest Service: Sustainable forest management (5) | 42

While provincial and territorial governments are responsible for managing their own forest resources, the federal government is responsible for managing the forest resources on federal and Aboriginal lands, as well as for handling international trade.

A las nam rośnie | I-IV

Trzebież – jak się za to zabrać?; Sierpień i wrzesień – Uprawy iglaste i z udziałem gatunków iglastych; Dokumenty gospodarki leśnej w lasach niepaństwowych (I); Właściciel ma wpływ na plan; Sposób na wysokość; Bezpieczne spodnie z wkładkà; Sprzedaż drewna na pniu